Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Malcie?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Malcie?
Znajomość kalendarza świątecznego jest bardzo ważna dla osób pracujących z kilku ważnych względów. Ustawowe dni wolne od pracy są okazją do odpoczynku, a przy odpowiednim zarządzaniu urlopem można sobie zaserwować dłuższy okres wolnego od pracy. W przypadku Malty pracownicy mogą liczyć na naprawdę dużo okazji do odpoczynku.

Podejmując zatrudnienie na Malcie warto się zapoznać z harmonogramem świątecznym. Dobrze też poznać swoje prawa i obowiązki związane z ustawowymi dniami wolnymi od pracy. Przyjrzyjmy się tematowi świąt narodowych w Republice Malty.

Jakie święta są wolne od pracy na Malcie?

Malta jest krajem, który w Europie świętuje najwięcej. W tym niewielkim wyspiarskim państwie aż 14 razy w roku występują dni ustawowo wolne od pracy. Święta maltańskie mają podłoże zarówno religijne, jak i kulturowe i historyczne. Przyjrzyjmy się kalendarzowi świątecznemu Malty.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (L-Ewwel tas-Sena) – Malta, podobnie jak większość państw na świecie świętuje przyjście Nowego Roku. 1 stycznia mieszkańcy kraju mogą odpocząć po hucznych obchodach.

10 lutego 2020 - Święto Rozbicia Okrętu Św. Pawła (San Pawl Nawfraggu) - mieszkańcy Malty upamiętniają w ten dzień przybycie apostoła Św. Pawła na wyspę. Wypadek statku apostoła przy wybrzeżu dał początek chrześcijaństwa na Malcie.

19 marca 2020 - Dzień Świętego Józefa (San Ġużepp) - święto chrześcijańskie upamiętniające kolejnego ważnego świętego w historii Malty.

31 marca 2020 - Dzień Wolności (Jum il-Ħelsien) - święto upamiętniające wycofanie ostatnich jednostek wojskowych Wielkiej Brytanii z terytorium Malty. Wydarzenie to miało miejsce w 1979 roku.

To Cię powinno też zainteresować: Praca na Malcie

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Il-Ġimgħa l-Kbira) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. Wielki Piątek upamiętnia mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

1 maja 2020 - Święto Pracy (Jum il-Ħaddiem) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest tradycyjnie obchodzony przez wiele państw na świecie. W tym dniu uhonorowuje się ludzi pracy oraz klasę robotniczą i ich wpływ na wygląd współczesnego społeczeństwa.

7 czerwca 2020 - Siódmy Czerwca (Is-Sette Giugno) - dzień upamiętniający brutalne stłumienie demonstracji w Valletcie przez wojsko brytyjskie, co miało miejsce 7 czerwca 1919 roku.

29 czerwca 2020 - Św. Piotra i Pawła (L-Imnarja) - kolejne święto chrześcijańskie poświęcone patronom Malty.

15 sierpnia 2020 - Wniebowzięcie NMP (Santa Marija) - święto chrześcijańskie upamiętniające wiarę we wniebowstąpienie Maryi Panny.

8 września 2020 - Dzień Zwycięstwa (Jum Il-Vitorja) - dzień ten upamiętnia zwycięstwo Rycerstwa Malty nad siłami tureckimi prowadzącymi oblężenie wyspy w 1565 roku.

21 września 2020 - Dzień Niepodległości (Jum I-Indipendenza) - najważniejsze święto państwowe upamiętniające uzyskanie niepodległości przez Maltę w 1964 roku.

13 grudnia 2020 - Dzień Republiki (Jum ir-Repubblika) - rocznica proklamowania Republiki Malty, co ostatecznie ugruntowało pozycję nowego państwa w Europie. Proklamacja miała miejsce 13 grudnia w 1974 roku.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Il-Milied) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. Mieszkańcy Malty w przeciwieństwie do Polaków upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa tylko w jeden dzień.

Tak się prezentują święta państwowe na Malcie. Jak widać, kilka okazji pokrywa się ze świętami polskimi, więc terminy te sprzyjają powrotom do bliskich w ojczyźnie. Warto też nadmienić, że Malta jest krajem bardzo religijnym i obchodzi masę świąt tradycyjnych, które nie są ustawowymi dniami wolnymi od pracy.

Wakacje i ferie na Malcie

Emigrując zarobkowo wraz z rodziną, warto zapoznać się nie tylko ze świętami państwowymi, ale także z kalendarzem szkolnym. Osoby wyjeżdżające za granicę wraz z dziećmi będą zapewne chciały w swoich planach urlopowych uwzględnić grafik szkolnych wakacji i ferii.

Rok szkolny na Malcie przypomina ten w Polsce. Uczniowie szkół podstawowych i średnich zaczynają edukację początkiem września i kończą w czerwcu. Na Malcie funkcjonują szkoły państwowe oraz wiele placówek prywatnych. W efekcie dokładne terminy ferii mogą się różnić w zależności od placówki.

Uczniowie mają zazwyczaj okazję do krótkiego odpoczynku początkiem listopada. Następna dłuższa przerwa w nauce występuje w okolicy Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Końcem lutego następuje dwudniowa przerwa karnawałowa. Święta Wielkanocne są również okazją do tygodniowej przerwy od edukacji. Końcem czerwca rozpoczynają się wakacje letnie. Osoby wyjeżdżające na Maltę z dziećmi powinny zaczerpnąć informacji odnośnie terminów ferii w konkretnej szkole, do której mają zamiar wysłać swoje pociechy.

Czy maltańskie święta są płatne?

Malta może się pochwalić dużą ilością ustawowych dni wolnych od pracy. Zgodnie z prawem tego kraju pracownicy mają otrzymać za te dni pełne wynagrodzenie. Nie trzeba się więc bać uszczuplenia wypłaty ze względu na wypadające w danym miesiącu święto.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których pracownik musi świadczyć pracę. W takiej sytuacji pracodawcy mają obowiązek wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia. Szczegółowe ustalenia zachodzą między pracownikiem i pracodawcą przy podpisywaniu umowy. Co ciekawe dodatki za pracę w święta nie dotyczą osób o wysokich wynagrodzeniach. Najczęściej dotyczy to osób na stanowiskach kierowniczych.

Święta ustawowo wolne od pracy są okazją do przedłużenia sobie urlopu. Odpowiednie planowanie może być kluczem do sukcesu, a znajomość kalendarza świątecznego na Malcie może się okazać bezcenna.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Malcie?
Ocena: 3.3, liczba głosów: 14

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.