Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Grecji?

4 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Grecji?
Podejmując pracę za granicą, należy ustalić wiele informacji na temat praw i obowiązków pracownika w danym miejscu. Jedną z pierwszych kwestii do ustalenia są także dni wolne od pracy. Święta państwowe dają możliwość sprawnego rozplanowania urlopu i zapewnienia sobie dłuższego czasu na odpoczynek.

Grecja podobnie, jak inne państwa celebruje pewne okazje. Niektóre święta pokrywają się z datami dni wolnych w Polsce. Niestety grecki kościół prawosławny stosuje kalendarz juliański, co oznacza przesunięcie pewnych świąt. W efekcie Wielkanoc nie będzie okazją do odwiedzenia bliskich w ojczyźnie. Przyjrzyjmy się greckim świętom uznanym przez rząd tego kraju za dni wolne od pracy.

Jakie święta są wolne od pracy w Grecji?

Grecki rząd ustanowił na 2023 rok 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Większość z nich ma swój rodowód w religii, ale nie brakuje także okazji wywodzących się z historii i tradycji kraju.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Protochronia) - Grecy, jak wszyscy mieszkańcy południowej Europy lubią dobrą zabawę. Pierwszy dzień nowego roku jest więc wolny, aby mieszkańcy kraju mogli hucznie świętować zmianę kalendarza.

6 stycznia 2023 - Święto Trzech Króli (Theophaneia) - chrześcijańskie święto upamiętniające trzech mędrców, którzy odbyli pielgrzymkę do Betlejem, aby oddać hołd narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.

27 lutego 2023 - Czysty Poniedziałek (Kathara Deftera) - oficjalne rozpoczęcie Wielkiego Postu. Dzień ten można uznać za odpowiednik katolickiej Środy Popielcowej.

Video

Szukasz pracy?

Kierownik budowy

FIRMA BUDOWLANA ROBERT LICHOSYT

  • 5 000-8 000 zł / mc
  • Sucha Beskidzka
Dodana

Pracownik produkcji w Kędzierzyn Koźle

SGP APT Sp. z o.o.

  • 4 800-5 000 zł / mc
  • Kędzierzyn-Koźle
Dodana

Sortowanie pustych skrzynek - Bez angielskiego

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • 13-15 € / mc
  • Holandia
Dodana
Dodana
Dodana

25 marca 2023 - Święto Niepodległości Grecji (Eikosti Pempti Martiou) - święto państwowe upamiętniające początek zrywu niepodległościowego przeciw Imperium Osmańskiemu. Wojna o wolność rozpoczęła się w 1821 roku.

14 kwietnia 2023 - Wielki Piątek Kościoła Ortodoksyjnego (Megali Paraskevi) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. Według kalendarza juliańskiego święta te wypadają tydzień po obchodach katolickich.

16 kwietnia 2023 - Wielkanoc Kościoła Ortodoksyjnego (Kyriaki tou Pascha) - Wielkanoc jest okazją do upamiętnienia zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Najważniejsze święto chrześcijańskie budujące jeden z fundamentów wiary.

17 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny Kościoła Ortodoksyjnego (Deutera tou Pascha) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych.

1 maja 2023 - Święto Pracy (Ergatiki Protomagia) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu krajach na świecie. Święto jest okazją do oddania hołdu ludziom pracy i klasie robotniczej oraz ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

28 i 29 maja 2023 - Zesłanie Ducha Świętego (Pentecoste) - dwa dni obchodów Zielonych Świątek. Okazja upamiętnia zesłanie Ducha Świętego na Maryję Pannę i apostołów.

15 sierpnia 2023 - Święto Wniebowzięcia Maryi Panny (Kimisis Theotocou) - chrześcijańskie święto upamiętniające wiarę we wniebowzięcie Maryi Panny.

28 października 2023 - Ochi Day National Holiday (Imera tou Ochi) - święto państwowe upamiętniające wydarzenia z II Wojny Światowej. 28 października 1940 roku premier Grecji przeciwstawił się krajom Osi i zabronił przemarszu wojsk włoskich przez greckie ziemie. Grecja opóźniła ofensywę państw Osi, co się przełożyło po części na porażkę w starciu z Aliantami.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Christougenna) - drugie najważniejsze święta w wierze chrześcijańskiej. Na szczęście te pokrywają się z obchodami w Polsce. Chrześcijanie upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa.

26 grudnia 2023 - Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia (Synaxis Hyperagia Theotokou Marias) - ostatni dzień obchodów Bożego Narodzenia. Święto zwane także Dniem Św. Szczepana, co upamiętnia pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

Video

Tak się prezentują dni ustawowo wolne od pracy w Grecji. Jak widać, kilka okazji pokrywa się ze świętami w Polsce. Niestety najdłuższe Święta Wielkanocne rozmijają się z katolickim kalendarzem. Szczęśliwie Grecy świętują Boże Narodzenie wtedy co Polacy.

Wakacje i ferie w Grecji

W przypadku przeprowadzki za granicę z dziećmi plany urlopowe powinny uwzględniać także grafik dni wolnych od nauki. Większość rodziców planuje swoje urlopy tak, aby móc spędzić czas z pociechami. Mieszkając w Grecji, warto więc zapoznać się z lokalnym kalendarzem szkolnym.

Trzeba wiedzieć, że podobnie jak w Polsce edukacja dzieci dzieli się na kilka szczebli. Szkół różnego stopnia mogą dotyczyć nieco inne daty. Ogólnie jednak rok szkolny zaczyna się w pierwszej połowie września i trwa do pierwszej połowy czerwca. W czasie roku szkolnego uczniowie mogą liczyć na dwie główne przerwy. W roku szkolnym 2022/2023 ferie i wakacje prezentują się następująco:

  • Ferie świąteczne: od 22 grudnia 2022 do 6 stycznia 2023;
  • Ferie wielkanocne: od 3/10 kwietnia 2023 do 16/23 kwietnia 2023;
  • Wakacje: od 15 czerwca 2023 do 8 września 2023.

Oczywiście uczniów obowiązują także powyższe święta państwowe. W tych terminach szkoły są zamknięte, a więc dzieci mogą odpocząć od edukacji.

Czy święta w Grecji są lepiej płatne?

Osoby pracujące w Grecji mają prawo do płatnego wolnego w święta państwowe. W przypadku otrzymywania stałej miesięcznej stawki nie jest ona uszczuplana za dzień świąteczny. Kwestie prawne odnośnie innych form zatrudnienia regulują układy zbiorowe. Warto więc przed podjęciem pracy dowiedzieć się jakie podejście do dni wolnych posiada przyszły pracodawca.

Oczywiście mogą się zdarzyć sytuacje, że pracownik będzie musiał świadczyć pracę w ustawowy dzień wolny. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek zapłacić za pracę stawkę powiększoną o 75%.

Kalendarz świąteczny Grecji nie jest może zbyt sprzyjający dla Polaków, chcących często odwiedzać ojczyznę, ale daje dobre możliwości do odpowiedniego zarządzania urlopem. W razie pracy w święta można liczyć na lepsze wynagrodzenie, co dla części osób będzie okazją do wykorzystania, aby móc więcej zarobić.

To może Cię również zainteresować

Praca w Grecji

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Krystian

Krystian

Ważne, aby pamiętać o dniach wolnych od pracy, szczególnie w przypadku firm, w których potrzebne są zastępstwa. Jednak cieszę się, że Grecja daje okazje do odpoczynku i celebracji kulturowych i religijnych wydarzeń.
Robert Serafiniak

Robert Serafiniak

Mam nadzieję, że gdy znajdę pracę w Grecji, będę mógł cieszyć się z tych ustawowo wolnych dni. Brzmi to bardzo zachęcająco, a przecież każdy potrzebuje czasem odpoczynku.
XYZ

XYZ

Cieszę się, że w Grecji jest w sumie sporo dni wolnych od pracy. Może pozwolą użytkownikom rynku pracy odpocząć od poszukiwania zatrudnienia i poświęcić ten czas na relaks i regenerację.
Akcent

Akcent

Bardzo mi się podoba, że większość dni wolnych od pracy w Grecji to rozmaite religijne święta. Mam nadzieję, że mój pracodawca pozwoli mi w pełni cieszyć się tymi dniami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.