Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Grecji?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Grecji?
Podejmując pracę za granicą, należy ustalić wiele informacji na temat praw i obowiązków pracownika w danym miejscu. Jedną z pierwszych kwestii do ustalenia są także dni wolne od pracy. Święta państwowe dają możliwość sprawnego rozplanowania urlopu i zapewnienia sobie dłuższego czasu na odpoczynek.

Grecja podobnie, jak inne państwa celebruje pewne okazje. Niektóre święta pokrywają się z datami dni wolnych w Polsce. Niestety grecki kościół prawosławny stosuje kalendarz juliański, co oznacza przesunięcie pewnych świąt. W efekcie Wielkanoc nie będzie okazją do odwiedzenia bliskich w ojczyźnie. Przyjrzyjmy się greckim świętom uznanym przez rząd tego kraju za dni wolne od pracy.

Jakie święta są wolne od pracy w Grecji?

Grecki rząd ustanowił na 2020 rok 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Większość z nich ma swój rodowód w religii, ale nie brakuje także okazji wywodzących się z historii i tradycji kraju.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Protochronia) - Grecy, jak wszyscy mieszkańcy południowej Europy lubią dobrą zabawę. Pierwszy dzień nowego roku jest więc wolny, aby mieszkańcy kraju mogli hucznie świętować zmianę kalendarza.

6 stycznia 2020 - Święto Trzech Króli (Theophaneia) - chrześcijańskie święto upamiętniające trzech mędrców, którzy odbyli pielgrzymkę do Betlejem, aby oddać hołd narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.

2 marca 2020 - Czysty Poniedziałek (Kathara Deftera) - oficjalne rozpoczęcie Wielkiego Postu. Dzień ten można uznać za odpowiednik katolickiej Środy Popielcowej.

25 marca 2020 - Święto Niepodległości Grecji (Eikosti Pempti Martiou) - święto państwowe upamiętniające początek zrywu niepodległościowego przeciw Imperium Osmańskiemu. Wojna o wolność rozpoczęła się w 1821 roku.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w Grecji

17 kwietnia 2020 - Wielki Piątek Kościoła Ortodoksyjnego (Megali Paraskevi) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. Według kalendarza juliańskiego święta te wypadają tydzień po obchodach katolickich.

19 kwietnia 2020 - Wielkanoc Kościoła Ortodoksyjnego (Kyriaki tou Pascha) - Wielkanoc jest okazją do upamiętnienia zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Najważniejsze święto chrześcijańskie budujące jeden z fundamentów wiary.

20 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny Kościoła Ortodoksyjnego (Deutera tou Pascha) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych.

1 maja 2020 - Święto Pracy (Ergatiki Protomagia) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu krajach na świecie. Święto jest okazją do oddania hołdu ludziom pracy i klasie robotniczej oraz ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

7 i 8 czerwca 2020 - Zesłanie Ducha Świętego (Pentecoste) - dwa dni obchodów Zielonych Świątek. Okazja upamiętnia zesłanie Ducha Świętego na Maryję Pannę i apostołów.

15 sierpnia 2020 - Święto Wniebowzięcia Maryi Panny (Kimisis Theotocou) - chrześcijańskie święto upamiętniające wiarę we wniebowzięcie Maryi Panny.

28 października 2020 - Ochi Day National Holiday (Imera tou Ochi) - święto państwowe upamiętniające wydarzenia z II Wojny Światowej. 28 października 1940 roku premier Grecji przeciwstawił się krajom Osi i zabronił przemarszu wojsk włoskich przez greckie ziemie. Grecja opóźniła ofensywę państw Osi, co się przełożyło po części na porażkę w starciu z Aliantami.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Christougenna) - drugie najważniejsze święta w wierze chrześcijańskiej. Na szczęście te pokrywają się z obchodami w Polsce. Chrześcijanie upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa.

26 grudnia 2020 - Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia (Synaxis Hyperagia Theotokou Marias) - ostatni dzień obchodów Bożego Narodzenia. Święto zwane także Dniem Św. Szczepana, co upamiętnia pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

Tak się prezentują dni ustawowo wolne od pracy w Grecji. Jak widać, kilka okazji pokrywa się ze świętami w Polsce. Niestety najdłuższe Święta Wielkanocne rozmijają się z katolickim kalendarzem. Szczęśliwie Grecy świętują Boże Narodzenie wtedy co Polacy.

Wakacje i ferie w Grecji

W przypadku przeprowadzki za granicę z dziećmi plany urlopowe powinny uwzględniać także grafik dni wolnych od nauki. Większość rodziców planuje swoje urlopy tak, aby móc spędzić czas z pociechami. Mieszkając w Grecji, warto więc zapoznać się z lokalnym kalendarzem szkolnym.

Trzeba wiedzieć, że podobnie jak w Polsce edukacja dzieci dzieli się na kilka szczebli. Szkół różnego stopnia mogą dotyczyć nieco inne daty. Ogólnie jednak rok szkolny zaczyna się w pierwszej połowie września i trwa do pierwszej połowy czerwca. W czasie roku szkolnego uczniowie mogą liczyć na dwie główne przerwy. W roku szkolnym 2019/2020 ferie i wakacje prezentują się następująco:

  • Ferie świąteczne: od 23 grudnia 2019 do 6 stycznia 2020;
  • Ferie wielkanocne: od 13 kwietnia 2020 do 24 kwietnia 2020;
  • Wakacje: od 18 czerwca 2020 do 11 września 2020.

Oczywiście uczniów obowiązują także powyższe święta państwowe. W tych terminach szkoły są zamknięte, a więc dzieci mogą odpocząć od edukacji.

Czy święta w Grecji są lepiej płatne?

Osoby pracujące w Grecji mają prawo do płatnego wolnego w święta państwowe. W przypadku otrzymywania stałej miesięcznej stawki nie jest ona uszczuplana za dzień świąteczny. Kwestie prawne odnośnie innych form zatrudnienia regulują układy zbiorowe. Warto więc przed podjęciem pracy dowiedzieć się jakie podejście do dni wolnych posiada przyszły pracodawca.

Oczywiście mogą się zdarzyć sytuacje, że pracownik będzie musiał świadczyć pracę w ustawowy dzień wolny. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek zapłacić za pracę stawkę powiększoną o 75%.

Kalendarz świąteczny Grecji nie jest może zbyt sprzyjający dla Polaków, chcących często odwiedzać ojczyznę, ale daje dobre możliwości do odpowiedniego zarządzania urlopem. W razie pracy w święta można liczyć na lepsze wynagrodzenie, co dla części osób będzie okazją do wykorzystania, aby móc więcej zarobić.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Grecji?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.