Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Danii?

4 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Danii?
Planując urlop, warto wziąć pod uwagę dni świąteczne. Dzięki temu można sobie przedłużyć czas przeznaczony na odpoczynek. Szczególnie wyjeżdżając do pracy za granicę, warto zadbać o większą ilość czasu na powroty do domu. Dania podobnie, jak inne kraje posiada dni ustawowo wolne od pracy.

W przypadku Danii wszystkie dni wolne od pracy dotyczą świąt chrześcijańskich i są podyktowane przez Duński Kościół Narodowy. W 2023 roku osoby pracujące w Danii będą miały 11 okazji do świętowania. Oprócz tego Duńczycy świętują kilka regionalnych okazji. Te, choć nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, to popularne jest branie w nie wolnego przez pracowników. Przyjrzyjmy się dniom świątecznym w Danii.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Danii?

Duński rząd ustanowił na 2023 rok jedenaście dni wolnych od pracy. Wśród nich wszystkie wywodzą się z tradycji chrześcijańskiej, dzięki czemu polscy pracownicy mogą zyskać więcej okazji do spędzenia czasu z bliskimi w Polsce. Przyjrzyjmy się bliżej kalendarzowi świąt w Danii.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Nytårsdag) - okazja celebrowana niemal na całym świecie. Dania nie odbiega od utartego standardu i w Nowy Rok daje obywatelom dzień wolny od pracy.

6 kwietnia 2023 - Wielki Czwartek (Skærtorsdag) - tradycyjne upamiętnienie ostatniej wieczerzy Jezusa Chrystusa z apostołami. Duńczycy już w Wielki Czwartek rozpoczynają świętowanie Wielkanocy.

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Langfredag) - dzień upamiętniający mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Część najważniejszych świąt chrześcijańskich.

9 kwietnia 2023 - Wielkanoc (Påskedag) - najważniejszy dzień świąt Wielkanocnych. Ta okazja upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (2. Påskedag) - ostatni dzień obchodów świąt Wielkanocnych.

18 maja 2023 - Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi Himmelfartsdag) - święto upamiętniające cielesne wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa. Obchody tego wydarzenia są odprawiane w 40 dni po Wielkanocy.

28 maja 2023 - Zielone Świątki/Święto Zesłania Ducha Świętego (Pinsedag) - chrześcijańskie święto upamiętniające zesłanie Ducha Świętego na Maryję i apostołów. Zielone Świątki przypadają zarówno na 31 maja, jak i 1 czerwca. Niektóre państwa świętują obie daty, a niektóre tylko jedną z nich.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Juledag , 1. juledag) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie w kalendarzu. W tym dniu upamiętnia się narodziny Jezusa Chrystusa.

Szukasz pracy?

Monterka -> stałe zatrudnienie -> szybki start

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Złotów
Dodana
Dodana

Dyrektor/ Kierownik Działu Handlowego

Fitness Club 24 Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Praca przy taśmie sortowaniu i pakowaniu owoców

GRUPA CONTRAIN

  • 8 000-11 000 zł / mc
  • Holandia
Dodana
Dodana

Video

26 grudnia 2023 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (2. juledag) - ostatni dzień świąt Bożego Narodzenia będący też nazywanym Dniem Św. Szczepana.

Tak się prezentuje kalendarz duńskich świąt będących dniami wolnymi od pracy. Trzeba jednak zaznaczyć, że to nie jedyne okazje, jakie celebrują Duńczycy. W Danii można się spotkać z innymi ważnymi świętami, w które pracodawcy nie muszą dawać wolnego swoim pracownikom. Niektóre firmy praktykują jednak płatne wolne w tym czasie. Jakie dodatkowe święta napotkamy w Danii?

Ostatki - czas od tłustego czwartku do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową jest w Danii niezwykle hucznie celebrowany. Święto karnawałowe nosi nazwę Fastelavn i w przeszłości było uznawane za obrządek pogański.

9 kwietnia - Dzień Okupacji Danii - okazja do upamiętnienia wkroczenia sił nazistowskich do Danii w 1940 roku. W tym dniu flagi zostają opuszczone do połowy masztów i panuje klimat żałobny.

1 maja - Święto Pracy - Dzień uhonorowania klasy robotniczej i ludzi pracy nie jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Mimo to wielu pracodawców decyduje się na skrócone godziny pracy bądź całkowite zamknięcie przedsiębiorstw.

5 maja - Dzień Wyzwolenia - 5 maja 1945 roku siły nazistowskie podpisały bezwarunkową kapitulację, co zakończyło II Wojnę Światową. Duńczycy bardzo poważnie traktują obchody tego święta.

5 czerwca - Dzień Konstytucji - upamiętnienie uchwalenia konstytucji duńskiej, co miało miejsce 5 czerwca 1849 roku. Co ciekawe nie jest to dzień wolny od pracy, ale w kraju obowiązuje zakaz handlu.

Wigilia Bożego Narodzenia oraz Sylwester nie są dniami wolnymi od pracy, ale duże sklepy nie mogą być otwarte dłużej niż do godziny 15:00.

Wakacje i ferie w Danii

System edukacji w Danii jest dość osobliwy, ponieważ nie zakłada on obowiązku szkolnego. Jednak na obywateli w wieku od 7 do 16 lat nakłada się obowiązek edukacji. Oznacza to, że muszą się uczyć, ale nie mają obowiązku uczęszczania do szkoły. Tak czy inaczej, warto się zapoznać z kalendarzem szkolnym obowiązującym duńskie placówki. Znajomość terminów ferii i wakacji pozwoli lepiej rozplanować swój urlop. Wiele osób przy planach urlopowych bierze pod uwagę dni wolne swoich pociech. Oczywiście w tym wypadku informacje się przydadzą, jeżeli za pracą do Dani wyjechało się wraz z rodziną.

Video

W roku szkolnym 2022/2023 wakacje zakończyły się wraz z 5 sierpnia. Uczniowie mieli pierwszą okazję do odpoczynku w czasie ferii jesiennych trwających od 15 do 23 października. Następnym dłuższym wolnym są ferie świąteczne rozpoczynające się 22 grudnia i trwające do 2 stycznia. Ferie zimowe przypadną w tym roku szkolnym na dni od 11 do 19 lutego 2023 roku. Kwiecień jest okazją do odpoczynku przy okazji ferii wielkanocnych rozpoczynających się 1 kwietnia i kończących 10 kwietnia 2023 roku. Wakacje rozpoczną się 26 czerwca 2023 roku.

Czy święta w Danii są płatne?

Dni ustawowo wolne od pracy są w Danii płatne. Oznacza to, że pracownicy mają za nie otrzymać wynagrodzenie. W przypadku konieczności świadczenia pracy w dzień świąteczny pracownik może, ale nie musi otrzymać wyższego wynagrodzenia.

Kwestia wysokości stawki za dni świąteczne powinna zostać ujęta w umowie o pracę. Różne przedsiębiorstwa podchodzą do tematu pracy w dni wolne na swoje sposoby. Wiele także zależy od układów zbiorowych, które regulują sytuację na duńskim rynku pracy.

Harmonogram duńskich świąt w dużej mierze pokrywa się z polskimi świętami. Szczególnie te najdłuższe przerwy świąteczne dają spore pole do popisu polskim pracownikom chcącym odwiedzić bliskich w kraju.

To może Cię również zainteresować

Praca Dania

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Marcin

Marcin

Jako pracodawca, cieszę się, że w Danii jest wiele dni wolnych od pracy. To pozwala pracownikom na odpoczynek i powrót do pracy z większą motywacją. Dlatego też jako firma oferujemy dodatkowo płatne wolne w czasie kilku ważnych dla naszych pracowników świąt.
norman

norman

Duńczycy nie mają tylko 11 dni wolnych od pracy, ale też inne ważne święta, w które często pracodawcy dają płatne wolne. To potwierdza, że w Danii dba się o pracowników i szanuje się ich czas wolny.
Krystyna

Krystyna

Chciałbym pracować w Danii i cieszyć się wolnymi dniami w ciągu roku. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć zatrudnienie i dołączyć do społeczności daniańskiej.
Obama

Obama

Cieszy mnie fakt, że w Danii jest aż 11 dni wolnych od pracy, wśród nich wiele upamiętniających tradycje chrześcijańskie. To daje mi więcej czasu na spędzanie z rodziną i odpoczynek po ciężkiej pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.