Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Portugalii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Portugalii?
Pracujący Polacy dobrze wiedzą kiedy przypadają święta będące dniami wolnymi od pracy. Dzięki tej wiedzy mogą znacznie efektywniej zaplanować urlop zapewniając sobie dłuższe okresy odpoczynku. Nie inaczej jest w pracy za granicą. Znajomość kalendarza świątecznego kraju, w którym świadczy się pracę może być bardzo pomocna.

W Portugalii również obchodzi się święta, które zostały przez rząd uznane za dni wolne od pracy. Część z nich pokrywa się z polskimi świętami, choć takich okazji nie jest zbyt dużo. Mimo to Polacy wyjeżdżający do tego nad atlantyckiego kraju mogą skorzystać z kilku okazji do zorganizowania sobie dłuższego powrotu do bliskich w kraju. Przyjrzyjmy się kalendarzowi dni wolnych w Portugalii.

Jakie święta są wolne od pracy w Portugalii?

Rząd portugalski wyznaczył 13 dni wolnych od pracy na 2020 rok. Spora część świąt ma podłoże religijne, ale nie brakuje też okazji z rodowodem w historii kraju. Jakie święta obchodzą Portugalczycy?

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Ano Novo) - powitanie nowego roku kalendarzowego jest dniem wolnym od pracy w niemal każdym zakątku świata. Nie inaczej jest w Portugalii, gdzie ludzie hucznie świętują radosne okazje.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Sexta Feira Santa) - Portugalczycy rozpoczynają obchody Świąt Wielkanocy od Wielkiego Piątku. Ten dzień upamiętnia mękę i śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa.

12 kwietnia 2020 - Wielkanoc (Páscoa) - Święta Wielkanocy są okazją do upamiętnienia zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Najważniejsze święto chrześcijańskie jest obchodzone także w Portugalii, ale w przeciwieństwie do Polski nie rozciąga się na Poniedziałek Wielkanocny.

25 kwietnia 2020 - Święto Wyzwolenia (Dia da Liberdade) - ważne święto państwowe upamiętniające Rewolucję Goździków z 25 kwietnia 1974 roku. Niemal bezkrwawe powstanie doprowadziło do obalenia dyktatury i rozpoczęło demokratyzację ustroju państwa portugalskiego.

1 maja 2020 - Święto Pracy (Dia do Trabalhador) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach na świecie. W tym dniu uhonorowuje się robotników i ludzi pracy oraz ich wpływ na wygląd współczesnego społeczeństwa.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Portugalia

10 czerwca 2020 - Dzień Portugalii (Dia de Portugal, de Camões e das Comunidades Portuguesas) - kolejne ważne święto celebrujące naród portugalski oraz państwa portugalskojęzyczne. Data upamiętnia także śmierć literackiej ikony kraju, Luisa de Camoes z 1580 roku.

11 czerwca 2020 - Boże Ciało (Corpo de Deus) - ważne święto chrześcijańskie upamiętniające przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. Portugalczycy podobnie, jak Polacy mają w tym czasie wolne od pracy.

15 sierpnia 2020 - Wniebowzięcie NMP (Festa da Assunçăo) - święto upamiętniające wiarę we wniebowstąpienie Maryi Panny.

5 października 2020 - Dzień Republiki (Dia da Instauraçăo de República) - święto upamiętniające proklamowanie pierwszej Republiki Portugalskiej w 1910 roku.

1 listopada 2020 - Wszystkich Świętych (Dia de Todos os Santos) - okazja do uhonorowania męczenników chrześcijańskich, którzy oddali życie za wiarę, ale nie zostali włączeni do kanonu Mszy Świętej.

1 grudnia 2020 - Dzień Odzyskania Niepodległości (Dia da Restauraçăo) - święto upamiętniające odzyskanie niepodległości zagarniętej przez Hiszpanię.

8 grudnia 2020 - Niepokalane Poczęcie NMP (Imaculada Conceiçăo) - chrześcijańskie święto celebrujące wiarę w niepokalane poczęcie Maryi Panny.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Natal) - Portugalczycy świętują Boże Narodzenie, ale te święta składają się w ich kraju tylko z jednego dnia.

Tak się prezentują dni wolne od pracy w Portugalii na 2020 rok. Jak widać, kilka okazji pokrywa się z polskimi świętami, choć w przypadku najważniejszych świąt Portugalczycy mają mniej wolnego niż Polacy. Warto też wspomnieć o kilku innych okazjach.

W Portugalii celebruje się Karnawał, czyli ostatki. Zasadniczo nie jest to święto ustawowo wolne od pracy, ale pracodawcy często dają swoim pracownikom możliwość świętowania. W sektorze publicznym zdarza się, że rząd zwalnia urzędników od obowiązku pracy w tym dniu. W 2020 roku termin obchodów Karnawału przypada na 25 lutego. Niektóre regiony Portugalii oraz większe miasta obchodzą swoje lokalne święta. Warto więc po przybyciu do Portugalii upewnić się kiedy wypadają lokalne okazje do świętowania i jakie plany z nimi związane ma pracodawca.

Wakacje i ferie w Portugalii

Planując urlopy, nie sposób nie uwzględnić harmonogramu szkolnego. Większość rodziców planuje wolne w taki sposób, aby zagospodarować czas swoim pociechom, gdy te mają wolne od nauki. W przypadku wyjazdu do pracy za granicę z dziećmi warto zapoznać się z kalendarzem szkolnym danego kraju.

Portugalski rok szkolny dzieli się na trzy semestry, które są przedzielone krótkimi kresami wolnymi. W roku szkolnym 2019/2020 nauka zaczęła się między 10, a 13 września. Pierwszy semestr trwa do 17 grudnia, a drugi semestr rusza 6 stycznia 2020 roku. Z dniem 27 marca 2020 roku rozpocznie się kolejna przerwa w nauce trwająca do 14 kwietnia 2020 roku. Ostatni semestr kończy się między 4 czerwca, a 19 czerwca 2020 roku. W tym czasie rozpoczynają się letnie wakacje.

Oczywiście portugalskich uczniów dotyczą także ustawowe dni wolne obowiązujące w Portugalii. W tym czasie bowiem wolne od pracy mają nauczyciele.

Czy praca w portugalskie święta jest lepiej płatna?

W czasie dni ustawowo wolnych od pracy każdemu należy się dzień wolny. Pracownikom należy się wynagrodzenie za dzień świąteczny. Warto jednak przed podjęciem pracy upewnić się u pracodawcy, jak rozlicza dni wolne od pracy. Szczególnie dotyczy to osób pracujących za stawki godzinowe.

Zdarza się, że pracownik musi świadczyć pracę w czasie dnia świątecznego. W takim wypadku pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie powiększone o 100% obowiązującej stawki.

Jak widać, w Portugalii nie brakuje dni wolnych od pracy i można na nich więcej zarobić. Część ze świąt pokrywa się z polskimi obchodami, więc to może stanowić okazję do zaplanowania urlopu w ojczyźnie.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Portugalii?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.