Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Szwecji?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Szwecji?
Rozpoczynając pracę za granicą, należy się zapoznać z wieloma rzeczami. Każdy powinien poznać swoje obowiązki oraz prawa jako pracownika, ale także zapoznać się z grafikiem świątecznym danego kraju. Znajomość dni ustawowo wolnych oraz obowiązujących przy nich zasad, pozwala uniknąć wykorzystywania w pracy, a także wydajniej zaplanować urlop.

Szwecja podobnie, jak inne kraje posiada szereg dni ustawowo wolnych od pracy. W kalendarzu znajdziemy zarówno święta o podłożu religijnym, jak i wynikające z tradycji i historii. Szwedzi nazywają dni świąteczne mianem "czerwonych dni". Takie nazewnictwo wywodzi się z tradycyjnych kalendarzy, w których dni wolne oznaczano właśnie na czerwono.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Szwecji?

Szwedzki rząd ustanowił na 2020 rok trzynaście dni ustawowo wolnych od pracy. Większość świąt przypada na dni w tygodniu, ale dwa odbywają się zwyczajowo w niedzielę. Przyjrzyjmy się kalendarzowi świątecznemu w Szwecji.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Nyårsdagen) - Pierwszy dzień nowego roku jest uniwersalnym świętem dla większości krajów na świecie. Szwedzi również hucznie witają kolejny rok i zwyczajowo po sylwestrze mogą się cieszyć dniem wolnym.

6 stycznia 2020 - Święto Trzech Króli (Trettondedag jul) - święto upamiętniające trzech mędrców, którzy udali się do Betlejem oddać hołd narodzonemu Chrystusowi.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Långfredag) - dzień wspominania męki i śmierci na krzyżu Jezusa Chrystusa. Szwedzi już w piątek rozpoczynają obchody Świąt Wielkanocnych.

12 kwietnia 2020 - Wielkanoc (Påskdag) - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Szwecja

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Annandag Påsk) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych.

1 maja 2020 - Święto Pracy (Första Maj) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy składa hołd robotnikom i ludziom pracy oraz upamiętnia ich wkład w kształtowanie obecnego społeczeństwa. Święto obchodzone w wielu krajach świata.

21 maja 2020 - Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi Himmelsfärds dag) - w tym dniu chrześcijanie upamiętniają wstąpienie do nieba Jezusa Chrystusa. Święto obchodzone zwyczajowo w 40 dzień po Wielkanocy.

31 maja 2020 - Zielone Świątki (Pingstdagen) - Zesłanie Ducha Świętego upamiętnia zstąpienie Ducha Świętego na apostołów i Maryję w wieczerniku mające miejsce na 50 dni po upływie Wielkanocy.

6 czerwca 2020 - Święto Narodowe Szwecji (Sveriges nationaldag) - najważniejsze święto państwowe Szwedów nazywane także Dniem Flagi. W tym dniu upamiętnia się dwa wydarzenia. Pierwszym z nich jest uzyskanie niepodległości po oddzieleniu się od Unii Kalmarskiej tworzonej przez Danię, Norwegię i Szwecję. Drugim wydarzeniem jest koronacja Gustawa I Wazy w 1523 roku.

20 czerwca 2020 - Przesilenie letnie (Midsommardagen) - kolejne bardzo ważne święto, w którym Szwedzi hucznie witają nadejście lata.

31 października 2020 - Wszystkich Świętych (Alla Hegons Dag) - dzień upamiętniania zmarłych. Podobnie, jak w Polsce Szwedzi odwiedzają tłumnie groby bliskich.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Juldagen) - drugie najważniejsze święta chrześcijańskie w kalendarzu. W tym dniu celebruje się narodziny Jezusa Chrystusa.

26 grudnia 2020 - Drugi Dzień Świąt (Annandag ju) - święto znane również jako Dzień Św. Szczepana kończy obchody Bożego Narodzenia.

Tak się prezentują dni ustawowo wolne od pracy w Szwecji. Jednak nie są to jedyne okazje do zwyczajowego wolnego w tym nadbałtyckim kraju. Szwedzi bardzo często rozpoczynają świętowanie dzień wcześniej, co jest nazywane wigilią danego święta. Dni takie, jak Noc Świętojańska poprzedzająca Przesilenie Letnie, Wigilia Bożego Narodzenia czy Sylwester są dla Szwedów świętami. Zazwyczaj instytucje państwowe są zamknięte, zaś w sektorze prywatnym można się spodziewać skróconego czasu pracy. Wcześniejsze wolne jest udzielane zazwyczaj także w przeddzień Wszystkich Świętych, w Wielki Czwartek oraz w Noc Walpurgii. Ostatnie ze świąt poprzedza obchody 1 Maja.

Wolne popołudnia w wymienione dni przedświąteczne są często stosowane, ale nie są regułą. Właśnie dlatego warto dopytać pracodawcę o jego praktyki związane ze świętami. Często też skrócony czas pracy występuje przy okazji dni (poniedziałek, piątek) pomiędzy świętem i weekendem.

Wakacje i ferie w Szwecji

Planując urlopy w Szwecji, nie sposób nie brać pod uwagę ferii w szkołach. W przypadku wyjazdu za granicę wraz z dziećmi ich kalendarz szkolny staje się praktycznie jednym z filarów planowania wolnego. W Szwecji uczniowie mają w czasie roku szkolnego cztery okazje do dłuższego odpoczynku. Nie licząc wakacji pomiędzy kolejnymi rokami szkolnymi.

Terminy poszczególnych ferii mogą się nieznacznie różnić w zależności komuny, w jakiej się zamieszkuje. W celu poznania dokładnych dat należy sprawdzić kalendarz konkretnej placówki edukacyjnej. Poniżej możecie znaleźć terminy ferii i wakacji na rok szkolny 2019/2020 obowiązujący w Sztokholmie.

Pierwszy dzień szkoły - 19 sierpnia 2019 roku

Ferie jesienne - od 28 października do 1 listopada 2019 roku

Ferie świąteczne - od 20 grudnia 2019 roku do 7 stycznia 2020 roku

Ferie zimowe - od 24 do 28 lutego 2020 roku

Ferie wielkanocne - od 6  do 9 kwietnia 2020 roku

Ostatni dzień szkoły - 9 czerwca 2020 roku

Czy dni świąteczne w Szwecji są lepiej płatne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wynagrodzenia za dni ustawowo wolne od pracy są regulowane przez układy zbiorowe. W przypadku gdy pracodawca należy do układu i podpisał stosowne porozumienia, to ma najczęściej obowiązek zapłacić. W przypadku nie przynależności do układu zbiorowego pracodawca nie ma obowiązku płacenia za dzień świąteczny. To samo tyczy się wysokości wynagrodzeń w przypadku pracy w święta.

W efekcie szczególnie pracownicy wynajmowani przez agencje pracy nie mają profitów za święta. Podejmując zatrudnienie w szwedzkiej firmie, warto zaczerpnąć informacji, jakie podejście do tematu wynagrodzeń ma nowy pracodawca. To pozwoli uniknąć nieporozumień w przypadku dni świątecznych.

Spora część szwedzkich świąt pokrywa się z polskimi, więc warto je brać pod uwagę, planując urlopy. W ten sposób można sprawnie powiększyć okres na wypoczynek z bliskimi w Polsce.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Szwecji?
Ocena: 3.9, liczba głosów: 9

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.