Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Islandii?

4 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

5 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Islandii?
Emigrując zarobkowo do innego państwa należy sprawdzić wiele rzeczy, a jedną z nich jest zapoznanie się z kalendarzem świątecznym danego państwa. Znajomość dni ustawowo wolnych od pracy pozwoli na sprawne zaplanowanie urlopu i zapewnienie sobie dłuższego odpoczynku na przykład spędzonego z rodziną w kraju.

Islandia jest malutkim państwem, ale posiada wiele świąt. Islandczycy mają sporo okazji do odpoczynku. Wiele uroczystości pokrywa się ze świątecznymi kalendarzami innych państw Skandynawskich. Szczególnie z Danią i Norwegią, od których Islandia była zależna. Kraj odzyskał całkowitą niezależność dopiero w 1944 roku.

Jakie święta są wolne od pracy w Islandii?

W 2023 roku Islandia będzie świętować szesnaście razy, choć nie wszystkie dni są w pełni wolne od pracy. W przypadku Wigilii Bożego Narodzenia oraz Sylwestra pracownicy mają obowiązek świadczyć pracę, ale jedynie do godziny 12:00. Pozostałe święta są już wolne od pracy. Przyjrzyjmy się więc kalendarzowi uroczystości w Islandii na 2023 rok.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Nýársdagur) - Islandczycy może żyją na małej i wietrznej wyspie, ale świętować potrafią. Podobnie, jak w innych miejscach na świecie hucznie witają Nowy Rok.

6 kwietnia 2023 - Wielki Czwartek (Skírdagur) - Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne i obchody Wielkanocy. W Islandii właśnie od tego dnia rozpoczyna się wolne od pracy i trwa przez całe Święta Wielkanocne.

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Föstudaginn langi) - dzień upamiętniający mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu.

9 kwietnia 2023 - Wielkanoc (Páskadagur) - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Annar í páskum) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych.

20 kwietnia 2023 - Pierwszy dzień lata (Sumardagurinn fyrsti) - mieszkańcy Islandii tradycyjnie świętują nadejście lata w pierwszy czwartek po 18 kwietnia. W tym kraju zredukowano ilość tradycyjnych pór roku do dwóch. Obchody nadejścia lata są niezwykle ważne dla kultury Islandii i celebruje się je na wiele różnych sposobów.

Video

Szukasz pracy?

Spawacz MAG / TIG - Niemcy!!!

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Operator maszyn

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Pabianice
Dodana
Dodana

1 maja 2023 - Święto Pracy (Verkalýðsdagurinn) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach na świecie. Przy tej okazji upamiętnia się ludzi pracy i robotników oraz ich wpływ na ukształtowanie dzisiejszego społeczeństwa.

18 maja 2023 - Wniebowstąpienie Pańskie (Uppstigningardagur) - święto upamiętniające wstąpienie do nieba zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie jest ono obchodzone na 40 dni po Wielkanocy.

28 maja 2023 - Zielone Świątki/Święto Zesłania Ducha Świętego (Hvítasunnudagur) - ważne święto chrześcijańskie upamiętniające zesłanie Ducha Świętego na apostołów i Maryję.

17 czerwca 2023 - Święto Narodowe (Lýðveldisdagurinn) - w tym dniu Islandczycy upamiętniają uzyskanie całkowitej niezależności. W maju 1944 roku przeprowadzono referendum rozstrzygające o przyszłości państwa. Na podstawie jego wyników 17 czerwca 1944 roku formalnie powstała Republika Islandii.

7 sierpnia 2023 - Święto Kupców (Frídagur verslunarmanna) - oryginalne święto wywodzące się z dnia wolnego dla kupców ustanowionego końcem XIX wieku. Z czasem wolne otrzymywali wszyscy pracownicy sektora handlowego, aż dzień ten stał się oficjalnym świętem państwowym.

27 września 2023 - Święto Wspólnoty Frankofońskiej - celem święta jest uczczenie społeczności francuskojęzycznej.

24 grudnia 2023 - Wigilia Bożego Narodzenia (Jól) - dzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia. W Islandii jest pracujący, ale tylko do godziny 12:00.

Video

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Jól) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu upamiętnia się narodziny Jezusa Chrystusa.

26 grudnia 2023 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Jól) - święto znane także jako Dzień Św. Szczepana kończy obchody Bożego Narodzenia.

31 grudnia 2023 - Sylwester (Gamlárskvöld) - zakończenie roku kalendarzowego. W Islandii dzień pracujący do godziny 12:00.

Tak się prezentują święta w Islandii. Jak widać, wyspiarze mają sporo czasu na odpoczynek. Polaków szczególnie mogą cieszyć długie przerwy przy okazji najważniejszych świąt chrześcijańskich. Sprawne rozplanowanie urlopu może zagwarantować jeszcze więcej czasu do odpoczynku i spotkań z rodziną.

Wakacje i ferie na Islandii

W przypadku emigracji do Islandii wraz z dziećmi nie sposób planować urlop nie uwzględniając ferii i wakacji w szkołach. Najczęściej rodzice planują urlop tak, aby pokrył się on z czasem wolnym ich pociech. Warto więc prześledzić kalendarz szkolny Islandii. Na tę chwilę dostępny jest jedynie grafik na rok szkolny 2022/2023.

Uczniowie w Islandii mają trzy główne przerwy od nauki. W 2022 roku szkoła zaczęła się wraz z 22 sierpnia.

  • Pierwszą przerwą w nauce jest przerwa świąteczna. Rozpoczyna się ona 21 grudnia i trwa do 2 stycznia 2023 roku.
  • Następną okazją do wolnego są ferie wiosenne odbywające się od 6 do 10 kwietnia. Pokrywają się one częściowo ze Świętami Wielkanocnymi.
  • Koniec nauki następuje już 5 czerwca wraz z początkiem wakacji. Potrwają one do 18 sierpnia 2023 roku.

Czy praca w święta jest lepiej płatna?

Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia za dni świąteczne wypadające w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku. Wypłaca się pensję za 8 godzin pracy bez nadgodzin. W przypadku, gdy pracownik musi świadczyć pracę w dzień świąteczny, ma prawo do wynagrodzenia liczonego, jak za nadgodziny bądź dni świąteczne.

Wynagrodzenie za pracę w dni świąteczne jest wypłacane w przypadku Nowego Roku, Wielkiego Piątku, Wielkanocy, Zielonych Świątek, Święta Narodowego, Wigilii, Bożego Narodzenia oraz Sylwestra po godzinie 12:00. Za pozostałe święta naliczane jest wynagrodzenie za nadgodziny.

W przypadku stawki godzinowej za dni świąteczne pracownik otrzymuje 1,375% wynagrodzenia miesięcznego. Za nadgodziny nalicza się 1,0385% wynagrodzenia miesięcznego. W efekcie jeżeli pracownik miesięcznie zarabia 250 000 ISK, to jego stawka godzinowa za dni świąteczne wyniesie 3 437,50 ISK, a za nadgodziny 2 596,25 ISK.

Jak widać, okazji do świętowania w Islandii nie brakuje. Dni ustawowo wolne od pracy są płatne, a w przypadku konieczności świadczenia pracy każdy ma prawo do odpowiednio wyższego wynagrodzenia.

To może Cię również zainteresować

Praca Islandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Skoczek

Skoczek

Jako pracodawca, uważam że wolne dni w święta są bardzo ważne. Dają one pracownikom czas na odpoczynek i pozwalają na poprawę efektywności w pracy. Więcej zadowolonych pracowników oznacza również lepsze wyniki dla firmy.
Anna

Anna

Jako osoba poszukująca pracy, cieszy mnie fakt, że Islandia oferuje tyle wolnych dni świątecznych. To daje nadzieję na to, że w przyszłości będę mógł mieć podobne święta i wolne od pracy.
Sama

Sama

Chociaż nie pracuję, to uważam, że jest to ważne, żeby pracownicy mieli wolne w dni świąteczne. Ludzie potrzebują czasu na odpoczynek i spotkania z rodziną, a w takie dni mają ku temu okazję.
Bolek G

Bolek G

Cieszę się, że w Islandii jest taka ilość świąt wolnych od pracy. To daje nam czas na odpoczynek i spotkania z rodziną. Czasem ciężko jest wygospodarować sobie wolne chwile w codziennej pracy, a właśnie takie dni są na wagę złota.
Arnie

Arnie

No i to jest to czego szukałem. Bardzo jasno rozpisane wszystkie dni wolne w roku. W ten sposób można planować weekendy, wyjazdy i wiedzieć jak zorganizować pod tym względem rok.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.