Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Islandii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Islandii?
Emigrując zarobkowo do innego państwa należy sprawdzić wiele rzeczy, a jedną z nich jest zapoznanie się z kalendarzem świątecznym danego państwa. Znajomość dni ustawowo wolnych od pracy pozwoli na sprawne zaplanowanie urlopu i zapewnienie sobie dłuższego odpoczynku na przykład spędzonego z rodziną w kraju.

Islandia jest malutkim państwem, ale posiada wiele świąt. Islandczycy mają sporo okazji do odpoczynku. Wiele uroczystości pokrywa się ze świątecznymi kalendarzami innych państw Skandynawskich. Szczególnie z Danią i Norwegią, od których Islandia była zależna. Kraj odzyskał całkowitą niezależność dopiero w 1944 roku.

Jakie święta są wolne od pracy w Islandii?

W 2020 roku Islandia będzie świętować szesnaście razy, choć nie wszystkie dni są w pełni wolne od pracy. W przypadku Wigilii Bożego Narodzenia oraz Sylwestra pracownicy mają obowiązek świadczyć pracę, ale jedynie do godziny 12:00. Pozostałe święta są już wolne od pracy. Przyjrzyjmy się więc kalendarzowi uroczystości w Islandii na 2020 rok.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Nýársdagur) - Islandczycy może żyją na małej i wietrznej wyspie, ale świętować potrafią. Podobnie, jak w innych miejscach na świecie hucznie witają Nowy Rok.

9 kwietnia 2020 - Wielki Czwartek (Skírdagur) - Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne i obchody Wielkanocy. W Islandii właśnie od tego dnia rozpoczyna się wolne od pracy i trwa przez całe Święta Wielkanocne.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Föstudaginn langi) - dzień upamiętniający mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu.

12 kwietnia 2020 - Wielkanoc (Páskadagur) - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Annar í páskum) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Islandia

23 kwietnia 2020 - Pierwszy dzień lata (Sumardagurinn fyrsti) - mieszkańcy Islandii tradycyjnie świętują nadejście lata w pierwszy czwartek po 18 kwietnia. W tym kraju zredukowano ilość tradycyjnych pór roku do dwóch. Obchody nadejścia lata są niezwykle ważne dla kultury Islandii i celebruje się je na wiele różnych sposobów.

1 maja 2020 - Święto Pracy (Verkalýðsdagurinn) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach na świecie. Przy tej okazji upamiętnia się ludzi pracy i robotników oraz ich wpływ na ukształtowanie dzisiejszego społeczeństwa.

24 maja 2020 - Wniebowstąpienie Pańskie (Uppstigningardagur) - święto upamiętniające wstąpienie do nieba zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie jest ono obchodzone na 40 dni po Wielkanocy.

31 maja 2020 - Zielone Świątki/Święto Zesłania Ducha Świętego (Hvítasunnudagur) - ważne święto chrześcijańskie upamiętniające zesłanie Ducha Świętego na apostołów i Maryję.

17 czerwca 2020 - Święto Narodowe (Lýðveldisdagurinn) - w tym dniu Islandczycy upamiętniają uzyskanie całkowitej niezależności. W maju 1944 roku przeprowadzono referendum rozstrzygające o przyszłości państwa. Na podstawie jego wyników 17 czerwca 1944 roku formalnie powstała Republika Islandii.

3 sierpnia 2020 - Święto Kupców (Frídagur verslunarmanna) - oryginalne święto wywodzące się z dnia wolnego dla kupców ustanowionego końcem XIX wieku. Z czasem wolne otrzymywali wszyscy pracownicy sektora handlowego, aż dzień ten stał się oficjalnym świętem państwowym.

27 września 2020 - Święto Wspólnoty Frankofońskiej - celem święta jest uczczenie społeczności francuskojęzycznej.

24 grudnia 2020 - Wigilia Bożego Narodzenia (Jól) - dzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia. W Islandii jest pracujący, ale tylko do godziny 12:00.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Jól) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu upamiętnia się narodziny Jezusa Chrystusa.

26 grudnia 2020 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Jól) - święto znane także jako Dzień Św. Szczepana kończy obchody Bożego Narodzenia.

31 grudnia 2020 - Sylwester (Gamlárskvöld) - zakończenie roku kalendarzowego. W Islandii dzień pracujący do godziny 12:00.

Tak się prezentują święta w Islandii. Jak widać, wyspiarze mają sporo czasu na odpoczynek. Polaków szczególnie mogą cieszyć długie przerwy przy okazji najważniejszych świąt chrześcijańskich. Sprawne rozplanowanie urlopu może zagwarantować jeszcze więcej czasu do odpoczynku i spotkań z rodziną.

Wakacje i ferie na Islandii

W przypadku emigracji do Islandii wraz z dziećmi nie sposób planować urlop nie uwzględniając ferii i wakacji w szkołach. Najczęściej rodzice planują urlop tak, aby pokrył się on z czasem wolnym ich pociech. Warto więc prześledzić kalendarz szkolny Islandii. Na tę chwilę dostępny jest jedynie grafik na rok szkolny 2019/2020.

Uczniowie w Islandii mają trzy główne przerwy od nauki. W 2019 roku szkoła zaczęła się wraz z 26 sierpnia.

  • Pierwszą przerwą w nauce jest przerwa świąteczna. Rozpoczyna się ona 21 grudnia i trwa do 3 stycznia 2020 roku.
  • Następną okazją do wolnego są ferie wiosenne odbywające się od 13 do 21 kwietnia. Pokrywają się one częściowo ze Świętami Wielkanocnymi.
  • Koniec nauki następuje już 5 czerwca wraz z początkiem wakacji. Potrwają one do 21 sierpnia 2020 roku.

Czy praca w święta jest lepiej płatna?

Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia za dni świąteczne wypadające w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku. Wypłaca się pensję za 8 godzin pracy bez nadgodzin. W przypadku, gdy pracownik musi świadczyć pracę w dzień świąteczny, ma prawo do wynagrodzenia liczonego, jak za nadgodziny bądź dni świąteczne.

Wynagrodzenie za pracę w dni świąteczne jest wypłacane w przypadku Nowego Roku, Wielkiego Piątku, Wielkanocy, Zielonych Świątek, Święta Narodowego, Wigilii, Bożego Narodzenia oraz Sylwestra po godzinie 12:00. Za pozostałe święta naliczane jest wynagrodzenie za nadgodziny.

W przypadku stawki godzinowej za dni świąteczne pracownik otrzymuje 1,375% wynagrodzenia miesięcznego. Za nadgodziny nalicza się 1,0385% wynagrodzenia miesięcznego. W efekcie jeżeli pracownik miesięcznie zarabia 250 000 ISK, to jego stawka godzinowa za dni świąteczne wyniesie 3 437,50 ISK, a za nadgodziny 2 596,25 ISK.

Jak widać, okazji do świętowania w Islandii nie brakuje. Dni ustawowo wolne od pracy są płatne, a w przypadku konieczności świadczenia pracy każdy ma prawo do odpowiednio wyższego wynagrodzenia.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Islandii?
Ocena: 4.9, liczba głosów: 17

Opinie

Arnie
2019-12-17, 09:30
No i to jest to czego szukałem. Bardzo jasno rozpisane wszystkie dni wolne w roku. W ten sposób można planować weekendy, wyjazdy i wiedzieć jak zorganizować pod tym względem rok.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.