Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Belgii?

4 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

5 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Belgii?
Każdy pracownik bardzo dobrze wie kiedy przysługują mu dni wolne od pracy. Kalendarz świąteczny wiele osób ma w małym palcu i wyjeżdżając do pracy za granicą też jest to jedna z pierwszych rzeczy jakimi się interesują. Nic w tym dziwnego, ponieważ pracując za granicą każdy chce wiedzieć, jak rozplanować dobrze swoje wolne.

Pracując w Belgii, można liczyć na dziesięć dni ustawowo wolnych od pracy. Belgijski rząd przewidział niezbyt wiele okazji do świętowania, ale na szczęście sporo z nich pokrywa się z polskimi świętami. W ten sposób dobrze planując urlop, można sobie zapewnić sporo czasu na spotkania z rodziną w Polsce.

Jakie święta w Belgii są wolne od pracy?

Rząd belgijski ustanowił dziesięć świąt dniami wolnymi od pracy. Wśród nich znalazły się zarówno okazje religijne, jak i państwowe. Oprócz obowiązkowych dni wolnych w Belgii obchodzi się także święta, w które pracodawcy mogą, choć nie muszą, dać wolne swoim pracownikom. Przyjrzyjmy się belgijskiemu kalendarzowi świątecznemu.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (nl:Nieuwjaar, fr:Nouvel An, de:Neujahr) - Pierwszy dzień nowego roku jest zwyczajowo wolny w większości państw świata.

9 kwietnia 2023 - Wielkanoc (nl:Pasen, fr:Pâques, de:Ostern) - Najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (nl:Paasmaandag, fr:Lundi de Pâques, de:Ostermontag) - ostatni dzień Świąt Wielkanocnych jest w Belgii także wolny od pracy. Dzięki temu polscy pracownicy mogą zaplanować długi weekend z bliskimi.

1 maja 2023 - Święto Pracy (nl:Dag van de arbeid, fr:Fête du Travail, de:Tag der Arbeit) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu państwach. W tym dniu upamiętnia się wkład robotników i klas pracujących w rozwój społeczeństwa.

28 maja i 29 maja 2023 - Zielone Świątki (nl:Pinksteren, fr:Pentecôte, de:Pfingsten) - Chrześcijańskie święto upamiętniające zesłanie Ducha Świętego. W zależności od kraju święto jest obchodzone jeden bądź dwa dni. W przypadku Belgii świętuje się właśnie przez dwa dni.

21 lipca 2023 - Święto Narodowe Belgii (nl:Nationale feestdag, fr:Fête nationale, de:Nationalfeiertag) - Najważniejsze święto państwowe w Belgii. W tym dniu upamiętnia się wstąpienie na tron pierwszego monarchy po odzyskaniu niepodległości przez Belgię. Leopold I Koburg zasiadł na tronie 21 lipca 1831 roku i ślubował wierność konstytucji kraju, ustanawiając tym samym nowoczesną monarchię konstytucyjną.

15 sierpnia 2023 - Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny (nl:Pinkstermaandag, fr:Lundi de Pentecôte, de:Pfingstmontag) - bardzo ważne święto dla wielu chrześcijan. Upamiętnia ono niebiańskie urodziny Maryi, czyli wstąpienie jej do Nieba.

1 listopada 2023 - Dzień Wszystkich Świętych (nl:Allerheiligen, fr:Toussaint, de:Allerheiligen) - Dzień, w którym zwyczajowo upamiętnia się wszystkich chrześcijańskich świętych.

11 listopada 2023 - Dzień Zawieszenia Broni (nl:Wapenstilstand, fr:Jour de l'armistice, de:Waffenstillstand) - Belgia doświadczyła mocno tragedii I Wojny Światowej, dlatego tak ważne są obchody rocznicy podpisania rozejmu między mocarstwami sprzymierzonymi i centralnymi, który zakończył kilkuletnie walki.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (nl:Kerstmis, fr:Noël, de:Weihnacht) - Chrześcijanie w Belgii mogą świętować Boże Narodzenie, ale w przeciwieństwie do Polski mają tylko jeden dzień wolny od pracy. Drugi dzień Świąt nie jest już uznany za święto państwowe.

Video

Belgia składa się z trzech wspólnot językowych zachowujących swoje tradycje i zwyczaje. Wszystkie wspólnoty mają swoje święta, w które celebrują własną kulturę. Dni wspólnot nie są ustawowo wolne od pracy, ale w prywatnych przedsiębiorstwach pracodawcy mogą zarządzić wolne. Przyjrzyjmy się terminom:

11 lipca 2023 - Dzień Wspólnoty Flamandzkiej

27 września 2023 - Dzień Wspólnoty Francuskiej

15 listopada 2023 - Dzień Wspólnoty Niemieckiej

Wakacje i ferie w Belgii

Osoby przeprowadzające się do Belgii z dziećmi powinny zapoznać się także z harmonogramem ferii w szkołach. Planowanie urlopu najczęściej opiera się o grafik pociech, którym rodzice muszą zapewnić zajęcie. W 2020 roku uczniowie belgijskich szkół będą mieli sześć okazji do dłuższych odpoczynków.

Pierwszą okazją będą ferie świąteczne rozpoczynające się 26 grudnia 2022 roku i kończące 6 stycznia 2023 roku. Na kolejne wolne uczniowie nie będą czekać długo, bowiem już 20 lutego rozpoczną się ferie karnawałowe i zakończą się 3 marca 2023 roku. W terminie od 1 do 12 maja lub od 3 kwietnia do 14 kwietnia trwają ferie wiosenne.

Najdłuższą przerwą w nauce są wakacje trwające podobnie jak w Polsce od 3 lipca do 31 sierpnia. Przełom października i listopada jest przeznaczony na ferie jesienne, a od 25 grudnia 2023 roku do 5 stycznia 2024 roku trwają ferie świąteczne.

Czy belgijskie święta są płatne?

Zacznijmy od tego, że święta przypadające na dzień wolny od pracy, czyli wypadające w sobotę czy niedzielę wymagają oddania pracownikom innego dnia wolnego. Termin zastępczy dla święta ustala się między pracownikiem i pracodawcą, chyba że branżowy układ zbiorowy bądź rada zakładowa ustalą stały dzień zastępczy. Najczęściej jednak takie ustalenia nie występują, a przedsiębiorcy oddają dzień wolny w najbliższy dzień po weekendzie.

Pracownicy mają otrzymać za dzień świąteczny pełne wynagrodzenie w wysokości, jaką zarobiliby gdyby byli w tym dniu w pracy. Pracodawca musi umieścić wypłatę za dzień wolny na pasku wypłaty jako oddzielną pozycję.

Oczywiście zachodzą sytuacje, w których pracownik musi pracować mimo dnia ustawowo wolnego od pracy. W takim wypadku pracownik musi otrzymać płatny dzień wolny w przeciągu 6 tygodni od przepracowanego dnia świątecznego. Warto odnotować, że w przypadku firm zwyczajowo pracujących w święta informacje o zastępczych dniach wolnych mają zostać podane do wiadomości pracowników przed 15 grudnia roku poprzedzającego.

Belgia nie znajduje się w czołówce ilości ustawowych dni wolnych od pracy, ale belgijskie święta w dużej mierze pokrywają się terminami z polskimi obchodami. W efekcie sprawne planowanie urlopu pozwoli na celebrowanie w domu z bliskimi najważniejszych okazji.

To może Cię również zainteresować

Praca Belgia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Grażyna

Grażyna

Ta lista kojarzy mi się z ustawowym obowiązkiem udzielania wolnego w święta. Ale warto zwrócić uwagę na dni wspólnot, w które pracodawcy mogą zdecydować o udzieleniu wolnego.
Bagi

Bagi

Cieszę się, że w Belgii obchodzi się Święto Pracy. To ważne, aby docenić wkład pracowników w rozwój społeczeństwa.
Judyta

Judyta

Jeśli ktoś szuka pracy w Belgii, to warto wiedzieć, w które święta jest wolne. Może to pomóc w ustaleniu planu poszukiwania pracy.
Zetka

Zetka

Nie wiedziałem, że w Belgii tak dużo dni wolnych od pracy. To naprawdę zachęcająca lista, aż chce się tam pracować.
Dariusz

Dariusz

Z pewnością planując nowy rok dobrze wcześniej zorientować się w temacie tym bardziej, że wiele ludzi organizuje miesiące odpowiednio wcześniej pod względem urlopów i całej reszty.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.