Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Niemczech?

4 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

6 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Niemczech?
Wielu Polaków wybiera za cel swojej emigracji zarobkowej Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów można zarobić lepiej niż w Polsce, a bliskość sprawia, że w czasie dni wolnych można łatwo wrócić do kraju w celu spotkania się z bliskimi.

Kwestia świąt w Niemczech jest dość obszerna w związku ze strukturą państwa. Republika Federalna Niemiec składa się z 16 landów, a co za tym idzie, pewne dni są wolne od pracy tylko w konkretnych regionach Niemiec. Kraje związkowe ustaliły wspólnie dziewięć dni świątecznych, które pozostają wolne w całym kraju. Planując urlop, warto się zapoznać zarówno z tymi ogólnymi świętami, jak i z okazjami wypadającymi w konkretnym landzie.

Jakie święta są obchodzone w całych Niemczech?

Jedynym dniem świątecznym ustanowionym przez rząd federalny pozostaje Dzień Zjednoczenia Niemiec. Pozostałe święta ustaliły rządy krajów związkowych, a dziewięć z nich uznano za dni wolne od pracy w całych Niemczech. Listę tych okazji znajdziecie poniżej. Wcześniej warto odnotować, że wigilia i sylwester są dniami pracującymi, ale zbiorowe układy pracy często nadają im status dnia wolnego. Przyjrzyjmy się więc dniom wolnym od pracy w całych Niemczech w 2023 roku:

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Neujahr)

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Karfreitag)

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag)

1 maja 2023 - Święto Pracy (Tag der Arbeit)

18 maja 2023 - Wniebowstąpienie Pańskie (Christi Himmelfahrt)

29 maja 2023 - Zesłanie Ducha Świętego (Pfingstmontag)

3 października 2023 - Dzień Zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Einheit)

25 grudnia 2023 - I Dzień Bożego Narodzenia (I Weihnachtstag)

26 grudnia 2023 - II Dzień Bożego Narodzenia (II Weihnachtstag)

Jak widać, w Niemczech obchodzi się święta chrześcijańskie, więc Polacy pracujący u naszego zachodniego sąsiada mogą swobodnie planować długie wolne z bliskimi. Oczywiście w zależności od landu do tej listy może dojść kilka dni wolnych od pracy. Na początek podkreślmy, że w landach: Dolna Saksonia (Niedersachsen), Szlezwik-Holsztyn (Schleswig-Holstein), Brema (Bremen), Berlin i Hamburg nie obchodzi się więcej świąt.

Święta w poszczególnych landach Niemiec

Każdy kraj związkowy w Niemczech ma prawo ustanowienia swoich własnych dni wolnych od pracy. Wiele lokalnych rządów korzysta z tego przywileju, dlatego kalendarze świąteczne różnią się dla niektórych regionów. Przyjrzyjmy się, jakie święta będą wolne od pracy w poszczególnych landach w 2020 roku, oprócz tych wymienionych powyżej.

Bawaria (Bayern) - łącznie 13 dni wolnych:

6 stycznia 2023 - Trzech Króli (Heilige Drei Könige)

Szukasz pracy?
Dodana

Specjalista ds. logistyki

B2B Producent Mebli Sp. z o. o.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

8 czerwca 2023 - Boże Ciało (Fronleichnam)

15 sierpnia 2023 - Wniebowzięcie Maryi Panny (Maria Himmelfahrt)

1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (Allerheiligen)

Video

Brandenburgia (Brandenburg) - łącznie 12 dni wolnych:

9 kwietnia 2023 - Niedziela Wielkanocna (Ostersonntag)

28 maja 2023 - Zielone Świątki (Pfingstsonntag)

31 października 2023 - Święto Reformacji (Reformationstag)

Badenia-Wirtembergia (Baden-Württemberg) - łącznie 12 dni wolnych:

6 stycznia 2023 - Trzech Króli (Heilige Drei Könige)

8 czerwca 2023 - Boże Ciało (Fronleichnam)

1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (Allerheiligen)

Saara (Saarland) - łącznie 12 dni wolnych:

8 czerwca 2023 - Boże Ciało (Fronleichnam)

15 sierpnia 2023 - Wniebowzięcie Maryi Panny (Maria Himmelfahrt)

1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (Allerheiligen)

Nadrenia Północna-Westfalia (Nordrhein-Westfalen) i Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz) - łącznie 11 dni wolnych:

8 czerwca 2023 - Boże Ciało (Fronleichnam)

1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (Allerheiligen)

Saksonia-Anhalt (Sachsen-Anhalt) - łącznie 11 dni wolnych:

6 stycznia 2023 - Trzech Króli (Heilige Drei Könige)

31 października 2023 - Święto Reformacji (Reformationstag)

Saksonia (Sachsen) - łącznie 11 dni wolnych:

31 października 2023 - Święto Reformacji (Reformationstag)

22 listopada 2023 - Dzień Pokuty (Buß- und Bettag)

Hesja (Hessen) - łącznie 10 dni wolnych:

8 czerwca 2023 - Boże Ciało (Fronleichnam)

Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern) oraz Turyngia (Thüringen) - łącznie 10 dni wolnych:

31 października 2023 - Święto Reformacji (Reformationstag)

Ferie i wakacje w Niemczech

System edukacji w Niemczech różni się mocno od polskiego, a co za tym idzie, zupełnie inaczej planowane są przerwy w nauce. W planach urlopowych nie sposób zlekceważyć wakacji dzieci. W końcu najczęściej wolne się bierze, aby odpocząć wraz z rodziną.

W przypadku Niemiec sytuacja jest dość skomplikowana. W czasie roku uczniowie mają kilka krótszych przerw. Także wakacje letnie są krótsze niż w Polsce. Co więcej, każdy land reguluje samodzielnie terminy przerw w nauce. W efekcie przed planowaniem urlopu warto zapoznać się z kalendarzem szkolnym konkretnego landu.

Niemiecki rok szkolny jest przerywany kilkukrotnie. Pierwszą okazją do wolnego są ferie zimowe przypadające w większości landów na miesiące luty i marzec. Przerwy trwają od jednego dnia do ponad 10 dni w zależności od kraju związkowego. Kolejną okazją jest tydzień w okolicach Świąt Wielkanocnych. Część landów przeprowadza ferie zielonoświątkowe w czerwcu. Wakacje letnie przypadają najczęściej na lipiec i sierpień. Zazwyczaj trwają one około miesiąca, ale już w październiku uczniowie mają około dwóch tygodni ferii jesiennych. Dni wolne dla uczniów wieńczą ferie bożonarodzeniowe zaczynające się przed świętami i kończące w pierwszym tygodniu nowego roku. Szczegółowe terminy ferii najlepiej sprawdzić w konkretnych placówkach edukacyjnych.

Video

Czy dni wolne od pracy w Niemczech są płatne?

Według niemieckiego prawa w święta oraz niedziele pracownicy nie mogą świadczyć pracy. Oczywiście w przypadku pewnych zawodów regulacje pozwalają na wykonywanie pracy, co jest zrozumiałe w takich przypadkach, jak służba zdrowia, transport, turystyka czy gastronomia.

W przypadku pracy w niedzielę pracownik ma obowiązek odebrać dzień wolny w przeciągu dwóch tygodni. Za pracę w święto należy się dzień wolny odebrany w czasie ośmiu tygodni od danego święta. Zarówno niedziela, jak i święto nie może umniejszać puli dni urlopowych.

Jeżeli święto wypadało na dzień pracujący, to pracownik ma prawo do otrzymania zapłaty za ten dzień. Dotyczy to tylko osób, które w tym dniu zgodnie ze swoim grafikiem miały być obecne w pracy. Wynagrodzenie wynosi tyle ile zwykła stawka dniowa.

Pracując w Niemczech, można liczyć na co najmniej dziewięć płatnych dni wolnych od pracy, a w najlepszym wypadku na nawet 13 dni wolnych. W efekcie Polacy emigrujący za zachodnią granicę mają sporo okazji, aby odwiedzić bliskich w Polsce.

To może Cię również zainteresować

Praca Niemcy

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Paweł

Paweł

Chciałbym pracować w Niemczech, ale teraz, gdy widzę, ile dni wolnych mają, to czuję się trochę zazdrosny. Może warto spróbować tam pracować?
rene

rene

Tyle dni wolnych to całkiem sporo dla pracowników... ale w sumie, skoro jest to na tyle ważne dla kultury i tradycji, to jest to potrzebne i trzeba się z tym pogodzić, że będą dni, kiedy nie będzie pracować można.
Serena

Serena

Sama wiedza, że w Niemczech jest tyle wolnych dni, a u nas nie, powoduje u mnie zazdrość. Szczególnie teraz, gdy czasu wolnego jest bardzo mało.
zmęczony

zmęczony

Widasz, jakie to dobre, że Niemcy obchodzą tyle świąt i mają tyle wolnych dni? W Polsce to niestety jest inaczej...
Sylwek

Sylwek

Sporo jest ciekawych dni wolnych w Niemczech gdzie warto się wybrać na urlop. Dlatego rozpiska tego typu jest bardzo praktyczna nie tylko dla pracowników.
Czesłąw P

Czesłąw P

Tylko chwalić ten artykuł. Fantastyczne informacje. Wiem teraz, jak będę w Bawarii, to łącznie jest 13 dni wolnych. Można w tym czasie sobie dobrze zaplanować te dni wolne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.