Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Irlandii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Irlandii?
Planowanie urlopów jest niezwykle ważne dla każdej pracującej osoby. Czas na odpoczynek pozwala zregenerować siły, a w przypadku pracy za granicą Polski dni wolne dają możliwość spotkania się z rodziną w kraju. Warto planować urlopy w oparciu o ustawowe dni wolne, dzięki czemu można uzyskać naprawdę długie weekendy. Osoby pracujące w Irlandii mają dziewięć ustawowych okazji do odpoczynku od pracy.

W Irlandii podobnie, jak w większości innych państw celebruje się pewne święta, co owocuje dniami wolnymi od pracy. Jak wygląda kalendarz świąteczny Irlandczyków na 2020 rok i jakie okazje celebruje się na Zielonej Wyspie? Na te pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

Jakie święta są obchodzone w Irlandii?

W Irlandii podobnie, jak w Wielkiej Brytanii obchodzone są nie tylko święta związane z tradycją i religią, ale także tak zwane bank holidays. Święta bankowe wypadają w Irlandii trzykrotnie, a ich obchody są związane głównie z porami roku. Czerwcowe oraz sierpniowe święto jest celebrowane na świeżym powietrzu, a nieodzowną częścią obchodów są imprezy sportowe. Podobnie ma się sprawa z październikowym świętem, choć w tym wypadku jest ono często łączone z Halloween. Święta bankowe są przypisywane do poniedziałków, co pozwala wydłużać weekendy.

Warto nadmienić, że w przypadku świąt wypadających w weekend, dzień wolny jest przenoszony na najbliższy dzień w tygodniu. Jeżeli więc święto wypadnie w niedzielę, to wolne od pracy będziemy mieć w poniedziałek. Sprawdźmy, jakie dni wolne będą obowiązywać w Irlandii w 2020 roku:

1 stycznia 2020 (New Year's Day, Lá Caille, Lá Bliana Nua) - Nowy Rok po prostu musi być wolny w Irlandii. Mieszkańcy Zielonej Wyspy uwielbiają się bawić i sylwester nie jest tu wyjątkiem. Pierwszy dzień nowego roku ustawowo stał się dniem wolnym od pracy.

17 marca 2020 (St. Patrick's Day / Lá Fhéile Pádraig) - Dzień Św. Patryka jest jednym z tych świąt, których chyba nie trzeba przedstawiać. Zielone szaleństwo udziela się ludziom na całym świecie, co jest zasługą bardzo radosnych obchodów. Dzień ten jest najważniejszym świętem dla Irlandczyków. Upamiętnia on Św. Patryka, któremu jest przypisywana zasługa nawrócenia pogańskiej Irlandii na chrześcijaństwo w V wieku.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Irlandia

13 kwietnia 2020 (Easter Monday, Luan Cásca) - Poniedziałek Wielkanocny jest częścią najważniejszych świąt w kalendarzu chrześcijańskim. W Irlandii podobnie, jak w Polsce jest to dzień wolny od pracy.

4 maja 2020 (Labour Day, Lá an Lucht Oibre) - Majowy dzień wolny jest tradycyjnym świętem wiosennym obchodzonym w wielu kulturach. Szczególnie kraje o tradycjach celtyckich świętują co roku rozpoczęcie maja.

1 czerwca 2020 (June Holiday, Lá Saoire i mí Mheitheamh) - pierwsze z irlandzkich świąt bankowych. W tym dniu wszystkie banki, administracja oraz spora część sektora prywatnego ma wolne od pracy. Zwyczajowo Irlandczycy świętują na świeżym powietrzu.

3 sierpnia 2020 (August Holiday, Lá Saoire i mí Lúnasa) - drugie z trzech świąt bankowych w Irlandii. Kolejna okazja do cieszenia się letnią pogodą.

26 października 2020 (October Holiday, Lá Saoire i mí Dheireadh Fómhair) - ostatnie święto bankowe w Irlandii. W związku z jego datą często jest łączone z obchodami Halloween. W 2020 roku przypada jednak kilka dni wcześniej niż święto duchów.

25 grudnia 2020 (Christmas Day, Lá Nollag) - pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Drugie najważniejsze święto chrześcijańskie będące dniem wolnym od pracy w wielu krajach na świecie.

26 grudnia 2020 (St. Stephen's Day, Lá Fhéile Stiofáin, Lá an Dreoilín) - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia znany także jako Dzień Św. Szczepana. W Irlandii podobnie, jak w Polsce jest to dzień wolny od pracy.

Tak się prezentują święta wolne od pracy w Irlandii na 2020 rok. Znając kalendarz świąteczny, można sprawnie rozplanować urlopy i wydłużyć sobie nieco niektóre weekendy. Dużą zaletą jest umieszczanie świąt bankowych w poniedziałki, co z automatu daje nam dłuższe okresy odpoczynku.

Ferie i wakacje w Irlandii

Przy planowaniu urlopu nie sposób nie brać pod uwagę ferii i wakacji w szkołach. Osoby mieszkające w Irlandii ze swoimi dziećmi muszą być zaznajomione z kalendarzem szkolnym. Obecnie trwa rok szkolny 2019/2020 i to na jego przykładzie prześledźmy kiedy odpoczywają irlandzcy uczniowie.

Ferie październikowe (October Mid Term Holidays) - od 26 października do 3 listopada 2019

Ferie świąteczne (Christmas Holidays) - od 21 grudnia 2019 do 5 stycznia 2020

Ferie lutowe (February Mid Term Holidays) - w zależności od szkoły w przedziale od 15 lutego do 23 lutego 2020

Ferie Wielkanocne (Easter Holidays) - w zależności od szkoły w przedziale od 4 kwietnia do 19 kwietnia 2020

Wakacje (Summer Holidays) - Szkoły podstawowe zaczynają wakacje w ostatnim tygodniu czerwca, zaś szkoły średnie kończą pracę już w pierwszym tygodniu czerwca. Wakacje kończą się w ostatnim tygodniu sierpnia, ale podstawówki mogą wydłużyć okres przerwy o 3 dni.

Czy dni wolne od pracy w Irlandii są płatne?

Wymienione powyżej ustawowe dni wolne od pracy w Irlandii są płatne. Pracownik jest uprawniony do otrzymania płatnego dnia wolnego, lub płatnego dnia wolnego w przeciągu miesiąca od święta. W przypadku braku możliwości oddania dnia wolnego pracodawca może dołączyć dodatkowy dzień wolny do urlopu pracownika. Oczywiście pracodawca może także zaproponować dodatkowe wynagrodzenie za pracę w dniu świątecznym.

Warto jednak pamiętać, że pracownik musi poznać formę rozliczenia dnia wolnego do 14 dni przed świętem. Jeżeli pracodawca się nie określi, czy zatrudniony ma pracować i w jaki sposób zostanie mu oddany płatny dzień wolny, to z automatu przysługuje mu wolny dzień płatny w terminie święta.

Jak wygląda wynagrodzenie za święta? Przede wszystkim jeżeli dzień ustawowo wolny wypada na dzień, w którym pracownik miał być w pracy, to przysługuje mu pełne wynagrodzenie. W przypadku, gdy w ten dzień miał mieć z grafiku wolne, to może otrzymać 1/5 wynagrodzenia.

Osoby pracujące w Irlandii mogą się cieszyć z dziewięciu płatnych dni wolnych. Wszystkie są okazją do planowania długich weekendów oraz urlopów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niektórych świąt obchodzonych w wielu państwach, jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie, podróże do Polski mogą być dość kosztowne.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Irlandii?
Ocena: 3.6, liczba głosów: 15

Opinie

Zuzanna
2019-12-17, 10:01
Zawsze pod koniec roku jestem zainteresowany jak kształtują się te wszystkie majówki i święta więc w przypadku Irlandii także to dobrze poznam.
Lorcio
2019-12-09, 13:17
Warto wiedzieć, kiedy można planować urlop w Irlandii. Wszystko da się znaleźć w tym artykule.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.