Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 32052        SUBSKRYBUJE: 7329
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa kontraktowa, Praca w ciązy, Przepisy BHP, Zatrudnianie cudzoziemców, Umowa lojalnościowa, Impreza integracyjna, Rozmowa kwalifikacyjna ubiór, Kreator CV

Jakie zawody możesz wykonywać po studiach informatycznych?

Jakie zawody możesz wykonywać po studiach informatycznych?
Informatyka to obecnie jeden z najbardziej obleganych przez maturzystów kierunków studiów. Powód? Gwarancja zatrudnienia w coraz prężniej rozwijającej się branży IT oraz wysokie zarobki, które dwukrotnie przekraczają to, na co mogą liczyć choćby absolwenci wydziałów humanistycznych i filologicznych. Zastanawiasz się nad zapisaniem na te studia? Sprawdź, jakie zawody możesz wykonywać po informatyce.

 

Zawód po studiach informatycznych - grafik komputerowy

Dobrze radzisz sobie z obsługą programów graficznych? A może wielokrotnie mówiono Ci, że masz świetne wyczucie stylu i estetyki? Zapisując się na informatykę, szukaj uczelni, która w swojej ofercie ma specjalność graficzną. Dzięki temu poznasz podstawowe informacje z zakresu projektowania graficznego oraz posługiwania się narzędziami takimi jak Photoshop czy AutoCAD. Po tych studiach bez problemu poradzisz sobie też z metodami i algorytmami grafiki, technikami multimedialnymi, animacją (2D i 3D) oraz interfejsami graficznymi. Jako grafik, będziesz mógł w przyszłości zajmować się projektowaniem banerów w agencjach marketingowych i reklamowych oraz pracą na potrzeby przemysłu filmowego i rozrywkowego. Dużą zaletą jest to, że nie musisz pracować na etat – zawsze możesz wybrać własną działalność i szukać zleceń jako freelancer.

Projektant gier - ciekawa praca dla osób po studiach 

Polska branża gier komputerowych doskonale sobie radzi. Nie dziwi więc, że z roku na rok potrzeba więcej specjalistów znających się na projektowaniem gier. Chcesz zostać jednym z nich? Wybierz specjalność game design (dostępna jest na studiach informatycznych w http://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/informatyka). Czego się nauczysz? Podobnie jak w przypadku grafika, nie obca Ci będzie animacja 2D i 3D oraz techniki multimedialne. Dowiesz się też nieco więcej na temat grywalizacji i gier w środowisku webowym, a także weźmiesz udział w praktycznych warsztatach z projektowania gier komputerowych. Czy tacy specjaliści dużo zarabiają? W dużej mierze zależy to od doświadczenia i regionu, ale już początkowi testerzy zarabiają przynajmniej 2000 zł, a wraz ze stażem i uzupełnianiem kwalifikacji, ich zarobki rosną.

To Cię powinno też zainteresować: Branża IT - zapotrzebowanie na specjalistów rośnie

Inżynier systemów informatycznych - zawód IT

Grafika i gry komputerowe to nie do końca Twoja bajka? Zawsze możesz zostać inżynierem systemów informatycznych. Czym się oni zajmują? M.in. projektowaniem aplikacji, stron internetowych oraz architekturą testów. Mogą też próbować swoich sił jako programiści Java i PHP oraz konsultanci e-usług, sprzedaży internetowej oraz B2B. Jakie przedmioty będziesz realizować na studiach? Nie zabraknie zajęć z baz danych oraz badań systemów informatycznych, a także ćwiczeń z zastosowania symulacji komputerowych. Brzmi skomplikowanie? Mimo wszystko warto – przeciętny inżynier systemów informatycznych nie zarabia mniej 4500 zł.

Zawody informatyczne - jaki wybrać zawód po studiach informatycznych

Studenci po studiach informatycznych bardzo często zastanawiają się, jakie zawody IT w ich przypadku byłyby najlepsze, w jakim kierunku powinni się dalej rozwijać. Na początku warto podkreślić, ze zawody informatyczne są różne i na każde z nich jest wciąż ogromne zapotrzebowanie w Polsce.

Najpopularniejsze zawody związane z informatyką to przede wszystkim grafik, administrator, tester, programista czy pracownik help desk. Zapotrzebowanie na tego typu pracowników jest duże głównie w średnich i dużych firmach, ale nie tylko. Grafik może być potrzebny nawet w kilkuosobowym biurze prowadzącym serwis internetowy.

Praca po studiach informatycznych nie zawsze wiąże się z zatrudnieniem typowo na etacie, choć takich ofert oczywiście nie brakuje, a nawet jest ich nadmiar, przez co coraz częściej sprowadza się pracowników z zagranicy, np. z Ukrainy. Warto jednak wiedzieć, że wielu absolwentów studiów informatycznych decyduje się na pracę na własny rachunek. Nie zawsze zakładają one od razu działalność gospodarczą. Najczęściej na początku decydują się działać jako freelancerzy.

Zaletą pracy na stanowiskach związanych z informatyką jest przede wszystkim to, że nie zawsze występuje konieczność, aby pracownik pokazał się w siedzibie firmy i tam wykonywał swoje obowiązki. Praca zdalna jest jak najbardziej możliwa, zarówno od czasu do czasu, jak i na stałe, bo nie brakuje ofert pracy dla informatyków, którzy głównie będą robić to na zasadzie Home Office.

Kolejną zaletą pracy na stanowiskach związanych z branżą informatyczną jest możliwość otrzymywania wysokich zarobków. Dodatkowo pracownicy zazwyczaj mają szereg dodatków pozapłacowych, jak np. bony na Święta, wyprawki dla dzieci, karty sportowe upoważniające do darmowego korzystania z klubów fitness, prywatne pakiety medyczne czy różne polisy ubezpieczeniowe. Nie bez znaczenia jest także to, że warunki pracy w firmach informatycznych są wyjątkowo dobre, bo zazwyczaj siedziby mieszczą się w nowych, nowoczesnych biurowcach.

Oceń ten wpis
Jakie zawody możesz wykonywać po studiach informatycznych?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 29

Zobacz inne porady

Opinie

studentka UW
2019-05-18, 17:52
Jakie zawody możesz wykonywać po studiach informatycznych - przydatne informacje w tym artykule. Osobiście uważam, że każdy w obecnych czasach po takich studiach pracę znajdzie bez problemu.
Norbert
2017-05-09, 10:45
Same studia to nie wszystko. Z własnego doświadczenia wiem, że pracodawcy patrzą też na praktyczne umiejętności. Jeszcze w trakcie studiów zrobiłem sobie kurs z DTP na eduweb.pl i dorabiałem jako grafik. Potem miałem co wpisać w CV i pierwszą pracę w zawodzie znalazłem bardzo szybko.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.