!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Agencje pracy i praca za granicą

Agencja pracy tymczasowej ma swoje obowiązki

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

7 komentarzy

Agencja pracy tymczasowej ma swoje obowiązki
Korzystanie przez pracodawców z agencji pracy tymczasowej jest bardzo popularne. Zwłaszcza w czasach kryzysu wiele osób postrzega te firmy jako bazę najświeższych ogłoszeń o pracę. Warto przy tym wiedzieć, że na agencjach pracy tymczasowej również spoczywają określone obowiązki względem pracowników.

W 2003 roku do polskiego obrotu prawnego wprowadzona została ustawa, której treść poświęcona jest zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Była ona odpowiedzią na ówczesne zapotrzebowanie pracodawców i sytuację na rynku pracy. Dziś, po kilkunastu latach funkcjonowania ustawy, agencje pracy tymczasowej mają się świetnie. Na rynku działa całkiem spora liczba takich podmiotów, choć według niektórych specjalistów jest to wyłącznie czasowy trend. Niezależnie od tego warto wiedzieć, że zostały one powołane głównie w celu poszukiwania i zatrudniania pracowników do prac sezonowych czy dorywczych. Ponieważ najczęściej zatrudniają własnych specjalistów, odciążają pracodawców z formalnych obowiązków związanych z dokonywaniem między innymi rozliczeń.

Na czym to polega?

Zatrudnienie tymczasowe jest specyficzną konstrukcją. Polega ono na tym, że pracownik nie jest zatrudniany przez pracodawcę, na rzecz którego będzie świadczył pracę, ale przez agencję pracy tymczasowej. To właśnie z nią zawiera stosowną umowę. Inaczej mówiąc, to agencja przejmuje rolę pracodawcy. Taka forma zatrudnienia może jednak dotyczyć tylko pracy czasowej. Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, za taką uważa się prace:

  • o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub
  • których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub
  • których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.

Agencja pracy tymczasowej powinna zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony albo na czas wykonywania określonej pracy. W takiej umowie strony mają możliwość przewidzenia wcześniejszego jej rozwiązania i to przez każdą ze stron:

  • za trzydniowym wypowiedzeniem ? wówczas, gdy umowa o pracę została zawarta na okres, który nie przekracza 2 tygodni,
  • za jednotygodniowym wypowiedzeniem ? wówczas, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.

Podobnie jak w przypadku pracodawców, agencja ma obowiązek zawrzeć z pracownikiem umowę w formie pisemnej. Jeżeli nie dopełni tego obowiązku, to powinna pamiętać o konieczności potwierdzenia pracownikowi faktu zawarcia umowy w formie pisemnej. Krótszy jest tu jednak okres, jaki ma na to agencja ? do drugiego dnia wykonywania pracy tymczasowej.

Kilka różnic

Agencje pracy tymczasowej muszą pamiętać o kilku odrębnie uregulowanych kwestiach, które związane są z zawieraniem umów o pracę. Pierwsza dotyczy umów, które podpisane zostały z kobietami w ciąży. W tym przypadku umowy nie ulegają ? jak ma to miejsce w przypadku zwykłych pracodawców ? automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu wtedy, gdy miały one wygasnąć po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Druga zasada dotyczy zawierania kilku umów następujących po sobie. Otóż, zgodnie z przepisami zawarcie kolejnej umowy na czas określony nie będzie oznaczało zawarcia umowy na czas nieokreślony w sytuacji, gdy poprzednie umowy zawarte zostały na czas określony w odstępie czasu nie dłuższym niż jeden miesiąc.

Zawarcie umowy o pracę powinno być przy tym poprzedzone między innymi ustaleniem z pracownikiem najważniejszych warunków pracy, w tym choćby wysokości wynagrodzenia czy wymiaru czasu pracy. Ponadto, pracownik agencji pracy tymczasowej powinien zatrudnionego poinformować o tym, w jakim zakresie ponosić będzie on obowiązki związane z prowadzeniem szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Na chwilę lub na dłużej

Agencja pracy tymczasowej, zgodnie z przepisami, nie ma możliwości zakazać pracodawcy-użytkownikowi zawarcia ewentualnej umowy o pracę z pracownikiem po zakończeniu przez niego świadczenia pracy tymczasowej. Takie rozwiązanie zostało skierowane z myślą o wszystkich podmiotach zatrudniających, które mogą mieć różne potrzeby w różnych okresach. Warto też zauważyć, że takie rozwiązanie pozwala na przetestowanie pracownika i to bez konieczności jego zatrudniania.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Podziel się

7 komentarzy

Agata

Agata

Agencje rekrutacyjne często oferują bezpłatne szkolenia i kursy, aby pomóc kandydatom stać się bardziej dostępnymi na rynku. Dlatego działania takich agencji są nastawione na efekt - one przecież zarabiają na tym by dostarczyć firmie dobrego kandydata.
henio12

henio12

Agencja przejmuje rolę pracodawcy. Taka forma zatrudnienia może jednak dotyczyć tylko pracy czasowej. To bardzo dobra kwestia jest.
Remik

Remik

Pośrednicy zawsze byli i jeżeli da się zdobyć angaż przez pośrednika to jest to szansa często na zdobycie pełnego angażu w firmie docelowej.
Zosia

Zosia

Agencja pracy tymczasowej ma swoje obowiązki - ciekawy artykuł.
tymek

tymek

Posiadanie międzynarodowego doświadczenia zawodowego w CV pokazuje pracodawcom, że posiadasz umiejętności i cechy życiowe, aby podejmować nowe wyzwania i doświadczać nowych rzeczy.
Bila

Bila

Agencje stosują najnowocześniejszą technologię z najnowszymi danymi, regularnie aktualizowanymi, które dostarczają niezbędnych danych na temat możliwości, zakresu, perspektyw i nagród finansowych w dowolnej dziedzinie pracy.
Duma

Duma

Z tymi kobietami w ciąży ciekawe, że jest inaczej. Z drugiej strony logiczne bo pracodawca przecież nie musi wiedzieć takiej sytuacji danej osoby. Wtedy obowiązki przejmuje agencja.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.