W 2003 roku do polskiego obrotu prawnego wprowadzona została ustawa, której treść poświęcona jest zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Była ona odpowiedzią na ówczesne zapotrzebowanie pracodawców i sytuację na rynku pracy. Dziś, po kilkunastu latach funkcjonowania ustawy, agencje pracy tymczasowej mają się świetnie. Na rynku działa całkiem spora liczba takich podmiotów, choć według niektórych specjalistów jest to wyłącznie czasowy trend. Niezależnie od tego warto wiedzieć, że zostały one powołane głównie w celu poszukiwania i zatrudniania pracowników do prac sezonowych czy dorywczych. Ponieważ najczęściej zatrudniają własnych specjalistów, odciążają pracodawców z formalnych obowiązków związanych z dokonywaniem między innymi rozliczeń.
Na czym to polega?
Zatrudnienie tymczasowe jest specyficzną konstrukcją. Polega ono na tym, że pracownik nie jest zatrudniany przez pracodawcę, na rzecz którego będzie świadczył pracę, ale przez agencję pracy tymczasowej. To właśnie z nią zawiera stosowną umowę. Inaczej mówiąc, to agencja przejmuje rolę pracodawcy. Taka forma zatrudnienia może jednak dotyczyć tylko pracy czasowej. Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, za taką uważa się prace:
- o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub
- których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub
- których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.
Agencja pracy tymczasowej powinna zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony albo na czas wykonywania określonej pracy. W takiej umowie strony mają możliwość przewidzenia wcześniejszego jej rozwiązania i to przez każdą ze stron:
- za trzydniowym wypowiedzeniem ? wówczas, gdy umowa o pracę została zawarta na okres, który nie przekracza 2 tygodni,
- za jednotygodniowym wypowiedzeniem ? wówczas, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.
Podobnie jak w przypadku pracodawców, agencja ma obowiązek zawrzeć z pracownikiem umowę w formie pisemnej. Jeżeli nie dopełni tego obowiązku, to powinna pamiętać o konieczności potwierdzenia pracownikowi faktu zawarcia umowy w formie pisemnej. Krótszy jest tu jednak okres, jaki ma na to agencja ? do drugiego dnia wykonywania pracy tymczasowej.
Kilka różnic
Agencje pracy tymczasowej muszą pamiętać o kilku odrębnie uregulowanych kwestiach, które związane są z zawieraniem umów o pracę. Pierwsza dotyczy umów, które podpisane zostały z kobietami w ciąży. W tym przypadku umowy nie ulegają ? jak ma to miejsce w przypadku zwykłych pracodawców ? automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu wtedy, gdy miały one wygasnąć po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Druga zasada dotyczy zawierania kilku umów następujących po sobie. Otóż, zgodnie z przepisami zawarcie kolejnej umowy na czas określony nie będzie oznaczało zawarcia umowy na czas nieokreślony w sytuacji, gdy poprzednie umowy zawarte zostały na czas określony w odstępie czasu nie dłuższym niż jeden miesiąc.
Zawarcie umowy o pracę powinno być przy tym poprzedzone między innymi ustaleniem z pracownikiem najważniejszych warunków pracy, w tym choćby wysokości wynagrodzenia czy wymiaru czasu pracy. Ponadto, pracownik agencji pracy tymczasowej powinien zatrudnionego poinformować o tym, w jakim zakresie ponosić będzie on obowiązki związane z prowadzeniem szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Na chwilę lub na dłużej
Agencja pracy tymczasowej, zgodnie z przepisami, nie ma możliwości zakazać pracodawcy-użytkownikowi zawarcia ewentualnej umowy o pracę z pracownikiem po zakończeniu przez niego świadczenia pracy tymczasowej. Takie rozwiązanie zostało skierowane z myślą o wszystkich podmiotach zatrudniających, które mogą mieć różne potrzeby w różnych okresach. Warto też zauważyć, że takie rozwiązanie pozwala na przetestowanie pracownika i to bez konieczności jego zatrudniania.
To może Cię również zainteresować