L4 i choroby zawodowe

Kto i kiedy może przeprowadzić kontrolę L4?

4 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

8 komentarzy
Kto i kiedy może przeprowadzić kontrolę L4?
Poznaj zasady kontroli zwolnień lekarskich, prawidłowości ich wykorzystywania i role ZUS. Sprawdź, jak przeprowadzić kontrolę. Dowiedz się więcej!

Pracownik na zwolnieniu lekarskim powinien przestrzegać zaleceń lekarza i nie wykorzystywać tego czasu na świadczenie pracy zarobkowej dla innego podmiotu. Jeżeli pracownik zostanie przyłapany na nieprawidłowościach, takich jak świadczenie pracy dla innego podmiotu czy nieobecność w domu bez uzasadnionej przyczyny, może to mieć poważne konsekwencje, takie jak np. utrata prawa do świadczenia. Jak wygląda kontrola pracownika i kto może ją przeprowadzić?

Kto jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli?

Pracownik, który korzysta ze zwolnienia lekarskiego powinien mieć świadomość, że może zostać skontrolowany pod kątem tego, czy w prawidłowy sposób wykorzystuje otrzymane zwolnienie i jednocześnie stosuje się do zaleceń lekarza. Warto wiedzieć, że kontrola przeprowadzana może być przez różne podmioty. Uprawniony jest zarówno pracodawca, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podstawą prawną jest przy tym ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Jako pracodawca, musisz być świadomy swoich praw i obowiązków w kontekście kontroli zwolnień lekarskich pracowników, aby zapewnić prawidłowe i sprawiedliwe traktowanie każdego pracownika, zgodnie z przepisami prawa.

Zasady kontroli zwolnień lekarskich

Szukasz pracy?
Dodana

Manager Gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana
Dodana
Dodana

Zasady kontroli zwolnień lekarskich są jasno określone w przepisach i powinny być przestrzegane zarówno przez pracodawcę, jak i orzeczników ZUS. Kontrola powinna skupić się na sprawdzeniu, czy pracownik nie wykorzystuje zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem oraz czy pracownik na zwolnieniu lekarskim nie świadczy pracy zarobkowej. Przy przeprowadzaniu kontroli zwolnienia lekarskiego istotne jest, aby pamiętać o prawach pracownika i przestrzegać przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Gdy kontrolę przeprowadza ZUS

Jeżeli kontrola przeprowadzana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to oddelegowani zostają orzecznicy. Ich uprawnienia są - w tej materii - dość szerokie. Mogą oni przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego w miejscu jego zamieszkania lub pobytu, mogą również - gdy uznają to za konieczne - skierować go na badanie specjalistyczne, które wykonane zostanie przez lekarza konsultanta ZUS. Każdą kontrolę zaczynają jednak od żądania przedstawienia zaświadczenia lekarskiego i jego konfrontacji z dokumentacją medyczną. Takie działanie ma potwierdzić, czy zwolnienie zostało wystawione przez lekarza, który ma do tego uprawnienia i jest poprawne.

Orzecznicy Zakładu Ubezpieczeniowego mają też prawo do kontrolowania prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. W tym zakresie sprawdza się głównie to, czy pacjent wykonuje zalecenia lekarza, na przykład czy rzeczywiście leży. Uchybienia w tym zakresie, co potwierdzają statystyki, są bardzo duże. To właśnie nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego przez chorego pracownika jest najczęściej podnoszonym przez orzeczników zaniedbaniem.

Uprawnienia pracodawcy

Również pracodawca jest upoważniony do przeprowadzenia kontroli swojego pracownika w zakresie tego, czy prawidłowo wykorzystuje on zwolnienie lekarskie. W tym wypadku chodzi jednak o te podmioty, które zatrudniają powyżej 20 osób. Warto przy tym wskazać, że przepisy nie precyzują, ile osób powinno przeprowadzać kontrolę. W praktyce najczęściej dokonują tego dwie osoby - w przypadku pracodawców może to być on sam i jego zastępca lub kierownik działu.

Każda kontrola przeprowadzana przez podmiot zatrudniający, jak i orzeczników zatrudnianych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dotyczy dwóch kwestii. Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 1999 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich dotyczyć powinna ona zawsze dwóch aspektów, czyli sprawdzenia:

  • czy pracownik nie wykorzystuje zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem,
  • czy w czasie pozostawania na zwolnieniu nie świadczy pracy zarobkowej (na przykład dla innego podmiotu).

W przypadku, gdy kontrolę przeprowadza pracodawca warto wskazać, że nie ma on obowiązku robić tego osobiście. Może go zastąpić inna osoba, w tym choćby pracownik, który zajmuje się kwestami kadrowymi. W takiej sytuacji nie obejdzie się jednak bez stosownego upoważnienia. To powinno być imienne i jednoznacznie wskazywać na fakt, że konkretny pracownik został zobowiązany do przeprowadzania kontroli.

Pracodawca może zdecydować się na przeprowadzenie kontroli w przypadku, gdy pracownik nadużywa zwolnień lekarskich. Kontrolę może przeprowadzić osobiście bądź przy pomocy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: Symulant w szeregach - jak sobie z nim poradzić?

Kontrolujący Podstawy prawne Aspekty kontroli Możliwe działania
ZUS Ustawa z 25 czerwca 1999 r. Sprawdzenie prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego, konfrontacja zaświadczenia z dokumentacją medyczną Badanie lekarskie u ubezpieczonego, skierowanie na badanie specjalistyczne
Pracodawca Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 27 lipca 1999 r. Sprawdzenie czy zwolnienie lekarskie wykorzystywane jest zgodnie z celem, sprawdzenie czy pracownik nie świadczy pracy zarobkowej Przeprowadzenie kontroli osobistej lub przy pomocy ZUS

Co z terminem?

Istotną kwestią jest też termin przeprowadzenia kontroli. Otóż, przepisy nie narzucają konkretnych dat. Ustawodawca wskazał jedynie, że kontrole powinny się odbywać w miarę potrzeb. Trzeba przy tym wiedzieć, że zarówno orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i sam pracodawca nie mają obowiązku informowania pracownika korzystającego ze zwolnienia lekarskiego o terminie przeprowadzenia kontroli. Ta odbywa się w miejscu zamieszkania lub pobytu pracownika.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są zasady kontroli zwolnień lekarskich?

Kontrolę zwolnień lekarskich może przeprowadzić pracodawca lub ZUS. Przepisy nie precyzują, ile osób powinno przeprowadzać kontrolę, ani nie narzucają konkretnych terminów kontroli.

Kto ma prawo przeprowadzić kontrolę zwolnienia lekarskiego?

Kontrolę zwolnienia lekarskiego może przeprowadzić pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie są konsekwencje nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego?

Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego może skutkować konsekwencjami dyscyplinarnymi, a nawet zwolnieniem pracownika za porozumieniem stron.

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wykonywać inną pracę zarobkową?

Pracownik na zwolnieniu lekarskim nie może wykonywać innej pracy zarobkowej. Kontrola zwolnienia lekarskiego obejmuje również sprawdzenie, czy pracownik nie świadczy pracy zarobkowej na rzecz innego podmiotu.

Czy pracodawca może przeprowadzić kontrolę pracownika na zwolnieniu lekarskim bez uprzedzenia?

Tak, pracodawca nie ma obowiązku informowania pracownika o planowanym terminie kontroli zwolnienia lekarskiego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

8 komentarzy

Urszula

Urszula

Takie kontrole są normalne, jak jeszcze zusowska to nigdy nie wiadomo kiedy ktoś do nas przyjdzie. Kary są wtedy konkretne.
Maja

Maja

Chyba zus to oczywiste a z pracy czy ktoś przyjdzie? Według mnie to jest mnie realizowana sytuacja wśród ludzi.
Dymion

Dymion

U nas ZUS chodzi parami (Jaworze, Rudzica), dwie laski chodzą i sprawdzają czy to prawda. Niby dobrze, no ale jak jestem po wypadku na wózku inwalidzkim to po tygodniu jak mogę oszukiwać? :)
Anna W

Anna W

Myślałam, że tylko ZUS może przeprowadzić kontrolę, jak przebywałam na L/4 25 dni. Przeczytałam, że może też pracodawca???
Atena

Atena

Wiele może zaistnieć sytuacji i jest to zgodne z prawem. Dzisiaj w ogóle wydaje się że kontrole takie są bardziej częste niż w latach ubiegłych. Trzeba się z tym liczyć.
Ala

Ala

Teraz kontrole głównie zusoweskie często chodzą. Każdy szuka haka co jest często bardzo śmieszne gdy kontrolują np. ciężkochorego z wypadku np. samochodowego.
Paweł

Paweł

Teraz coraz częściej się słyszy o wszelakich kontrolach. Faktycznie jednak ludzie czasami pod tym względem wiele ściemniali. Różne jednak są sytuacje tego typu.
neo

neo

Ciekawe jak to jest ze strony pracodawcy? Niby wiadomo, że chory na l4 nie może wychodzić z domu, ale jeżeli ma np. chorobę pozwalającą mu się poruszać a nie pracować to czy jak wyjdzie do sklepu na pół h to kontrola wtedy go załątwi?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka