Koniec z wysokimi zasiłkami macierzyńskimi

Koniec z wysokimi zasiłkami macierzyńskimi
W 2015 roku wchodzą w życie istotne zmiany dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Nie będą mogły one liczyć na wysoki zasiłek macierzyński wówczas, gdy przed urodzeniem dziecka podlegały dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez krótki okres.

Zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa spowodują, że inaczej będzie ustalana podstawa wymiaru świadczeń. Otóż, do tej pory przyszłe przedsiębiorcze mamy mogły starać się o zasiłek w maksymalnej wysokości opłacając składki przez krótki okres, na przykład przez 2 miesiące. Takie wykorzystanie przepisów nie było bynajmniej ich nadużywaniem, choć zmiany ukrócą możliwość otrzymania wysokiego zasiłku bez konieczności opłacania składek w odpowiedniej wysokości przez minimum rok czasu. Na co jeszcze powinny zwrócić uwagę kobiety, które prowadzą działalność gospodarczą?

 

ZUS kontra matka

Warto zauważyć, że dotychczas często urzędnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydawali decyzje odmawiające przyznania wnioskującej kobiecie wysokiego zasiłku macierzyńskiego. Przedsiębiorcze mamy najczęściej odwoływały się od takich decyzji. Co więcej, ich pogląd na tę sprawę podzielił Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 kwietnia 2010 roku (sygn. II UZP 1/10). Stwierdził on, że urzędnicy Zakładu nie są uprawnieni do kwestionowania kwoty, którą zadeklarowała przedsiębiorcza mama prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą jako podstawę wymiaru składek zwłaszcza, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych. Sąd zauważył również w wyżej wskazanej uchwale, że Zakład nie posiada uprawień i instrumentów, które pozwalałyby mu sprawdzić, czy przedsiębiorca zdecydował się na założenie działalności gospodarczej tylko po to, aby uzyskać wysoki zasiłek.

 

Co się zmienia?

Zmiany, które wchodzą w życie od 2015 roku polegają na tym, że aby uzyskać wysoki zasiłek macierzyński, zainteresowana bizneswoman będzie musiała opłacać składki ZUS co najmniej przez rok i to od maksymalnej podstawy wymiaru składek. Należy wskazać, że w pierwszej kolejności przedsiębiorczej mamie przysługiwać będzie zasiłek w minimalnej wysokości. Jeżeli zdecydowała się ona opłacać składki w wyższej wysokości, to zostanie on powiększony o 1/12 za każdy miesiąc opłacania składek przypadający przed nabyciem prawa do świadczenia. Oznacza to, że aby otrzymać najwyższy zasiłek, który obecnie wynosi około 6,5 tys. złotych konieczne będzie opłacanie składki przez 12 kolejnych miesięcy.

 

Krótszy okres to niższe świadczenie

Jeżeli prowadząca działalność gospodarczą kobieta zdecyduje się na opłacanie ubezpieczenia w niższej kwocie przez krótszy czas, to i wysokość zasiłku macierzyńskiego, który zostanie jej wypłacony będzie odpowiednio niższy. I tak, przykładowo opłacając składki przez 6 miesięcy przed porodem od zadeklarowanej najwyższej podstawy wymiaru składek, zgodnie z nowymi przepisami otrzyma zasiłek, który będzie obliczony jako suma sześciokrotności minimalnej wysokości składki i 1/12 nadwyżki tej kwoty za każdy miesiąc ubezpieczenia. To duża zmiana w odróżnieniu od aktualnie obowiązujących przepisów.

 

Do końca roku

Aktualnie, do końca 2014 roku, sytuacja wygląda nieco inaczej. Kobieta może zarejestrować działalność gospodarczą nawet miesiąc przed porodem i zapłacić obowiązkowe składki (emerytalne, rentowe, wypadkowe, dobrowolną chorobową) od maksymalnej podstawy wymiaru. Opłacenie składki choćby przez jeden miesiąc uprawnia ją do pobierania zasiłku macierzyńskiego tuż po urodzeniu dziecka i to jednocześnie pracując. Wówczas też wysokość zasiłku wynosi 80% świadczenia.

Oceń ten wpis
Koniec z wysokimi zasiłkami macierzyńskimi
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

ojczym
2019-12-06, 07:22
Myślę, że ten artykuł w większości jest nieaktualny, bo jest rok 2019. Rząd na sprawy socjalne daje dużo pieniędzy. Warto wiedzieć, że prawo do zasiłku macierzyńskiego mają osoby, które korzystają z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego oraz są objęte ubezpieczeniem chorobowym.
Piotr
2019-05-26, 21:24
Koniec z wysokimi zasiłkami macierzyńskimi. Artykuł przestarzały. Teraz w roku wszystko się zmieniło.
Ada
2019-05-07, 13:49
To była konkretna luka jaką wiele osób wykorzystało i co bardziej obrotni kpili sobie z zusu i pobierali konkretne l4 przez cały okres macierzyńskiego.
Michalina
2019-04-09, 14:26
Kiedyś to było tak, że ktoś płacił zus po 7 tysięcy i na macierzyńskim pobierał z 5tysięcy od państwa. To był jawny przekręt. Dużo wtedy ludzi tak konkretnie kombinowało.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.