HR Payroll & Insurance Specialist (with German)

HR Manager

Umowa o pracę

Pełny etat

Młodszy specjalista (junior)

Forge&Frost HR Consulting

Forge&Frost HR Consulting for the international company in the electroplating and electronics sector is looking for a:

HR Payroll Specialist (with German)

Location: Poznań (hybrid work)

Salary: 8 700 PLN gross

Zakres obowiązków

  • Payroll accounting services (time management, employee reporting and certification, company pension plans in Germany, and other insurances)
  • Creation, maintenance, and modification of HR master data, from entry to exit
  • Preparation of statistics and reports
  • Preparation of annual financial statements in close cooperation with the accounting and controlling departments
  • Collaborate on payroll projects and ongoing optimization of HR processes
  • Participation in external examinations, internal audits, and on the subject of SOX
  • Supervision of external SAP consultants and coordination with the SAP Competence Center

Wymagania

  • +2 years of work experience in payroll accounting
  • Up-to-date knowledge of taxes and social security in Germany, knowledge of labor law
  • High communication skills and ability to work in a team
  • Fluency in German and good written and spoken English skills
  • Ability to use payroll software, preferably experience in working with SAP R/3 HR and knowledge of MS-Office package (especially Excel)

Oferujemy

  • Attractive basic salary and a performance-based bonus
  • A hybrid work model and flexible working hours
  • Onboarding program
  • Additional benefits package: Multisport card, health insurance, and many others
  • Open feedback culture and friendly office environment
  • Working in an innovative, international environment
  • Administratorem danych osobowych jest Forge&Frost HR Consulting sp. z o.o. 60-302 Poznań Racławicka 84A, NIP: 8271861505. Moje dane osobowe przetwarzane są w celu rekrutacji przez Administratora. Wiem, że przysługują mi następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, znajduje się w Polityce Prywatności Administratora.
  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Forge&Frost HR Consulting sp. z o.o. 60-302 Poznań Racławicka 84A, NIP: 8271861505 zawartych w załączonych dokumentach aplikacyjnych (w tym wizerunku), na potrzeby bieżącej rekrutacji. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana. Dodatkowo wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w załączonych dokumentach aplikacyjnych (w tym wizerunku), na potrzeby przyszłych rekrutacji przez okres 12 miesięcy. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana.
Miejsce pracy
  • Poznań
Opublikowana
Wygasa (za 24 dni)