Polacy gotowi do zmiany – reskillig i upskilling na rynku pracy

Marzec 2024

Organizacje na całym świecie potrzebują̨ wykwalifikowanych pracowników, aby sprostać obecnym uwarunkowaniom rynkowym. Wyzwaniem jest jednak pogłębiająca się̨ luka w umiejętnościach i kompetencjach, także tych nowych, na które zapotrzebowanie wraz z rozwojem technologii sztucznej inteligencji stale rośnie. Nie pomaga też większa rotacja nowych pokoleń, a także znacznie większa niż do tej pory dynamika na rynku pracy, która powoduje, że nasze umiejętności tracą̨ na przydatności szybciej, niż kiedykolwiek. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady technologia zmieni 1,1 mld miejsc pracy. Jak sprostać tym zmianom?

Reskilling i upskilling pracowników to stosunkowo nowe zjawiska w zarządzaniu rozwojem i karierą zawodową szczególnie na polskim rynku, ale jak żadne inne pojęcia wydają̨ się̨ dzisiaj nieodłącznym elementem rozwoju przedsiębiorstw. Reskilling to w skrócie przekwalifikowanie się̨ pracownika – do nowego zawodu lub pozyskanie kompetencji z zupełnie nowej dziedziny. Z kolei upskilling to proces podnoszenia już posiadanych kwalifikacji. Chociaż istnieje pewna zależność między tymi pojęciami, to każde z nich daje organizacji i pracownikowi inne możliwości. Czy w pełni z nich dzisiaj korzystamy? W jaki sposób podchodzimy do reskillingu i upskillingu na polskim rynku pracy?

Czy w ciągu ostatniego roku Polacy myśleli o zmianie zawodu i jak często do tej myśli wracali? Co ich zachęca do podjęcia decyzji o przebranżowieniu, a co przed nią powstrzymuje? Czy dzisiaj jesteśmy otwarci i gotowi na zmiany? Czy sztuczna inteligencja i rozwój technologii nas przeraża? A także, dlaczego te pojęcia są i będą w perspektywie najbliższych lat kluczowe zarówno dla organizacji, ale także dla pracowników z wszystkich branż?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszym raporcie Aplikuj.pl – Polacy gotowi do zmiany – reskilling i upskilling na rynku pracy.

Patronat honorowy

Patronat medialny