Każda rozmowa kwalifikacyjna musi odbywać się według ustalonych norm tzn. zgodnie z prawem pracy, kandydat ma prawo do odmowy pytań, które mogą w jakikolwiek sposób naruszać jego dobra osobiste bądź próbują go dyskryminować.
Tego unikaj Twój przyszły pracodawca nie jest bezkarną osobą, która może pytać o wszystko. Do niedawna większość osób uważała, że pytanie o przyszłość to nic osobistego i nie mają wpływu na dostanie pracy, jednak wszystko się odmieniło, ponieważ w ten sposób pracodawca może określić, czy jesteś osobą dużego ryzyka. Wymienia się kilka typów ludzi wysokiego ryzyka dla pracodawców:
- Młode kobiety planujące ciąże.
- Kobiety z małymi dziećmi.
- Osoby o innej karnacji skóry.
- Niepełnosprawni
- Osoby otyłe
Wszystkie przedstawione przeze mnie typy osób mogą być automatycznie skreślone z listy osób, które mogłyby dostać prace, ponieważ mogą być w krótkim czasie niedyspozycyjne do pracy, dlatego warto uważać jak przedstawiacie się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pytania w trakcie trwania rozmowy powinny być sprecyzowany konkretnie, tylko i wyłącznie zawierać informacje w celach służbowych. Tego pracodawca nie może Prywatne sprawy nie powinny interesować pracodawcy, jeżeli o nie spyta będzie mógł być narażony na konsekwencje prawne, a owe pytania nie mogą dotyczyć:
- Religi
- Własnych plany życiowych
- Poglądów politycznych
- Pochodzenia
- Orientacji seksualnej
Najczęściej kobiety mogą być narażone na pytanie związane z planowaną ciążą, gdyż wtedy pracodawca musi znaleźć kogoś na twoje miejsce oraz dodatkowo zagwarantować Ci miejsce pracy nawet do 3 lat, a to jest bardzo niekorzystną dla nich opcją. Podczas twojej rozmowy powinieneś najlepiej określić swoje stanowisko i czekać na pytania przyszłego pracodawcy dotyczące tylko i wyłącznie potrzebnych informacji do określonego stanowiska, które chcesz zająć. W zdrowym ciele zdrowy duch ? to przysłowie najbardziej ukazuje aktualną sytuacje panującą na rynku pracy. Niestety trzeba przyznać, że osoby młode i piękne mają o wiele większą szanse na dostanie pracy niż otyłe, ponieważ z jednej strony odzywa się tutaj czynnik medyczny (zdrowie), a z drugiej strony czynnik psychologiczny, gdyż aparycja drugiego człowieka ma bardzo duży wpływ na odbiór produktu przez drugą osobę. Jest to bez wątpienia jeden z punktów, na które zwraca uwagę pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dla wielu z nas wygląd jest jednym z najważniejszych czynników, dlatego nie można liczyć na wyrozumiałość od pracodawcy. Podsumowując wszystkie osoby, które będą szukać pracy bądź po prostu nie potrafią odnaleźć się w nowych rozmowach kwalifikacyjnych proponujemy odnosić się głównie do kodeksu pracy, który zawiera wszystkie informacje dotyczące tego co wolno a co nie wolno twojemu przyszłemu pracodawcy. Nie musisz już więcej razy dawać się oszukiwać twojemu przyszłemu pracodawcy, zmień to i poczuj, że masz nad tym kontrolę.
To może Cię również zainteresować