NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Z certyfikatem językowym o pracę łatwiej

Z certyfikatem językowym o pracę łatwiej

Szkół językowych na współczesnym rynku działa wiele. Pracownicy, którzy chcą awansować lub więcej zarabiać powinni rozważyć zapisanie się do jednej z takich. Znajomość języka obcego może pomóc przede wszystkim w zdobyciu lepiej płatnej posady lub awansie.

Z badań, które przeprowadziła firma Millard Brown wynika, że niemal 66% pracodawców wymaga od swoich przełożonych znajomości najpopularniejszego języka obecego, czyli angielskiego. Jednocześnie prawie każdy przyszły szef decyduje się na sprawdzenie językowych umiejętności swojego przyszłego pracownika. Oznacza to, że aktualnie rozpoczęcie kursu języka obcego ? dla pracowników ? może być niezwykle korzystne. Poszerzając swoje umiejętności o swobodne wypowiadanie się po angielsku czy niemiecku mogą oni liczyć na lepszą posadę lub awans. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że współcześnie działające firmy przykładają wagę do własnego rozwoju i stawiają na współpracę z zagranicznymi podmiotami.

Języki w modzie

Pracodawca, który decyduje się na przyjęcie kolejnej osoby do zespołu najczęściej stawia określone wymagania. Jednym z takich jest znajomość języka obcego. Z punktu widzenia pracowników, którzy współcześnie poszukują zatrudnienia umiejętność swobodnego komunikowania się choćby w języku angielskim zdecydowanie zwiększa szanse na znalezienie dobrze płatnej posady. Ponieważ pracodawcy lub osoby oddelegowane do rekrutacji coraz częściej przywiązują uwagę do sprawdzenia językowych umiejętności kandydata, w CV coraz rzadziej pojawiają się wpisy, które są niepodparte doświadczeniem. Pracownicy chętnie prezentują, na przykład, certyfikaty językowe, które poświadczają znajomość przez nich języka na określonym poziomie.

16% więcej do pensji

Z przeprowadzonych w ostatnich latach badań wynika, że pracownicy, którzy znają języki obce mogą liczyć na wyższą pensję. Zarobki w porównaniu do osób zatrudnionych, które nie mogą wykazać się znajomością języka obcego najczęściej są o około 16% wyższe. Najwięcej zarabiają jednak osoby znające języki egzotyczne, w tym chiński, arabski czy japoński. Są oni dla pracodawców o tyle cenni, że coraz więcej firm otwiera się na rynki azjatyckie. Korzystanie przy tym z tłumacza nie zawsze jest opłacalne, zwłaszcza jeżeli mowa o konieczności nawiązania kontaktów handlowych i przedstawienia oferty. Wówczas wymiana e-mailowa powinna odbywać się sprawnie i szybko.

Nie znasz? To poznaj

Pracownicy, którzy myślą o zmianie pracy i nie znają języka obcego powinni podjąć decyzję o zapisaniu się na kurs językowy. Współcześnie wybierać można z bogatej oferty różnorodnych szkół językowych, na rynku działają również prywatni korepetytorzy. Warto przy tym postawić przede wszystkim na praktyczne umiejętności ? pisanie i swobodne rozmawianie w języku obcym. Przełamanie strachu przed mówieniem jest najważniejsze, gdyż na większości rozmów kwalifikacyjnych może paść pytanie choćby w języku angielskim.
Istotną kwestią, w trakcie poszukiwania pracy jest również dobrze napisane CV. To powinno przede wszystkim uwzględniać fakt, że pracownik posiada certyfikat językowy. Warto zatem stworzyć dodatkowy punkt, w którym zaprezentuje się potencjalnemu pracodawcy informacje o odbytych kursach czy szkoleniach. Warto pamiętać, że aktualnie większość osób poszukujących do pracy ceni bardziej praktyczne umiejętności niż wykształcenie.

Finansuje szef

Pracownicy, którzy nie mogą pozwolić sobie na samodzielne opłacenie kursu językowego powinni przeprowadzić rozmowę z szefem. Może się okazać, że chętnie wyśle on swojego podwładnego na kurs, gdyż w najbliższym czasie zamierza rozszerzyć ofertę firmy lub rozesłać zapytania ofertowe do klientów z zagranicy. Wówczas liczyć można na częściowe sfinansowanie kosztów właśnie przed pracodawcę. Jednocześnie może on wymagać podpisania dodatkowych dokumentów, które będą go zabezpieczały przez ewentualnym złożeniem przez pracownika wypowiedzenia. Z całą jednak pewnością takie rozwiązanie może być korzystne dla obu stron umowy o pracę.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018