Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 29995        SUBSKRYBUJE: 7189
Tematy, które interesują czytelników:  Kara porządkowa, Wykształcenie w CV

Praca "na czarno" w Unii Europejskiej

Praca "na czarno" w Unii Europejskiej
Badanie Eurobarometru wskazuje, że jeden na dziesięciu Europejczyków przyznaje, że w ostatnim roku skorzystał z usług firm, które zatrudniają ?na czarno?. W Europie praca nierejestrowana jest wciąż powszechnym zjawiskiem, choć sama skala takiego działania zależy wyłącznie od poszczególnych krajów.

Raport ?Praca nierejestrowana w Unii Europejskiej? przygotowywany był przez Parlament Europejski na przełomie kwietnia i maja 2013, opublikowany został zaś w marcu 2014 roku. Wynika z niego, że tak zwana szara strefa w poszczególnych krajach Wspólnoty Europejskiej wciąż się rozwija. Samo pojęcie pracy nierejestrowanej jest przy tym wieloaspektowe. Autorzy raportu zauważają, że mowa tu zarówno o okazjonalnej opiece nad dziećmi, jak i całodziennej pracy osób w firmach. Co więcej, część wariantów pracy nierejestrowanej jest bardziej akceptowana społecznie, podczas gdy wykonywanie innych prac w szarej strefie jest odrzucane przez ogół społeczeństwa. Jak wygląda ?czarny rynek? w krajach należących do Unii Europejskiej?

 

Czym jest praca nierejestrowana?

Ciekawą kwestią jest fakt, że badani zostali poproszeni o podanie definicji lub wskazanie tego, co kryje się w ich rozumieniu pod pojęciem ?praca nierejestrowana?. Zgodnie z wynikami badań można stwierdzić, że znacząca część osób rozumie wykonywanie takiej pracy nie tylko jako zatrudnienia wiążącego się z obejściem deklaracji składanych do organów podatkowych czy instytucji zajmujących się ubezpieczeniami społecznymi, ale również jako prace, które wykonywane są nieodpłatnie lub na zasadzie barterowej. To znacząca różnica w stosunku do stosowanej w prawie definicji, która w węższy sposób podaje znaczenie pracy nierejestrowanej i sprowadza ją wyłącznie do działań, które powinny, ale nie są zgłaszane do właściwych urzędów.

 

Kłopot całej Europy

Według komisarza Unii Europejskiej do spraw zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andora, praca nierejestrowana jest problemem, który powinien być rozpatrywany na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim świadczenie takiej pracy naraża pracowników na niebezpieczne warunki pracy i jednocześnie niższe zarobki. Praca nierejestrowana obniża również wpływy do budżetu państwa i podważa zbudowane przez poszczególne państwa systemy zabezpieczenia społecznego. Wynika z tego, że podjęcie skutecznych działań jest nie tylko w interesie krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, ale również samych pracowników. Jednym z działań służących zapobieganiu tworzenia miejsc pracy ?na czarno? jest specjalna platforma, której uruchomienie zaproponowała Komisja Europejska w kwietniu bieżącego roku.

 

Główne przyczyny

Niemal 60% respondentów wskazało, że za decyzją o zakupie towarów lub skorzystaniu z usług firm, które działają w szarej strefie stała niższa cena. Co więcej, 50% badanych wskazało, że główną przyczyną podejmowania przez pracowników pracy na czarno i faktu, że pracodawcy chętnie zatrudniają w ten sposób, są korzyści, które czerpią obie strony układu. Pracodawca nie musi martwić się formalnościami, nie odprowadza składek do urzędów w związku z czym w jego kieszeni zostaje więcej pieniędzy. Podobnie jest w przypadku pracownika, który dostaje więcej, niż gdyby pracował legalnie w oparciu o umowę. Dodatkowym problemem jest brak możliwości znalezienia legalnej pracy. Na taki czynnik rozrostu szarej strefy wskazało aż 21% badanych.

To Cię powinno też zainteresować: Praca na czarno - na tak czy na nie?

 

Najczęstsze branże

Nie każda branża jest tak samo podatna na szarą strefę. Warto zauważyć, że najczęściej świadczenie pracy ?na czarno? ma miejsce w przypadku takich sektorów, jak budownictwo (29%), naprawy samochodów (22%) czy sprzątanie domów i mieszkań (15%). Europejczycy również najczęściej pracują ?na czarno? właśnie przy remontach i renowacji domów (19%), w ogrodnictwie (14%) czy sprzątaniu (13%) i opiece nad dziećmi (12%). Wśród krajów, które najczęściej były wskazywane jako miejsca pracy nierejestrowanej badani wymieniali najczęściej Łotwę, Estonię i Holandię. Warto jednak pamiętać, że pomiędzy poszczególnymi krajami istnieją znaczne różnice zarówno pod względem występowania pracy ?na czarno?, jak również postrzeganiem tego zjawiska przez społeczeństwo.

Pełen raport znaleźć można pod adresem: ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_402_en.pdf

Oceń ten wpis
Praca "na czarno" w Unii Europejskiej
Ocena: 5.0, liczba głosów: 4

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.