Praca "na czarno" w Unii Europejskiej

Praca "na czarno" w Unii Europejskiej
Badanie Eurobarometru wskazuje, że jeden na dziesięciu Europejczyków przyznaje, że w ostatnim roku skorzystał z usług firm, które zatrudniają ?na czarno?. W Europie praca nierejestrowana jest wciąż powszechnym zjawiskiem, choć sama skala takiego działania zależy wyłącznie od poszczególnych krajów.

Raport ?Praca nierejestrowana w Unii Europejskiej? przygotowywany był przez Parlament Europejski na przełomie kwietnia i maja 2013, opublikowany został zaś w marcu 2014 roku. Wynika z niego, że tak zwana szara strefa w poszczególnych krajach Wspólnoty Europejskiej wciąż się rozwija. Samo pojęcie pracy nierejestrowanej jest przy tym wieloaspektowe. Autorzy raportu zauważają, że mowa tu zarówno o okazjonalnej opiece nad dziećmi, jak i całodziennej pracy osób w firmach. Co więcej, część wariantów pracy nierejestrowanej jest bardziej akceptowana społecznie, podczas gdy wykonywanie innych prac w szarej strefie jest odrzucane przez ogół społeczeństwa. Jak wygląda ?czarny rynek? w krajach należących do Unii Europejskiej?

 

Czym jest praca nierejestrowana?

Ciekawą kwestią jest fakt, że badani zostali poproszeni o podanie definicji lub wskazanie tego, co kryje się w ich rozumieniu pod pojęciem ?praca nierejestrowana?. Zgodnie z wynikami badań można stwierdzić, że znacząca część osób rozumie wykonywanie takiej pracy nie tylko jako zatrudnienia wiążącego się z obejściem deklaracji składanych do organów podatkowych czy instytucji zajmujących się ubezpieczeniami społecznymi, ale również jako prace, które wykonywane są nieodpłatnie lub na zasadzie barterowej. To znacząca różnica w stosunku do stosowanej w prawie definicji, która w węższy sposób podaje znaczenie pracy nierejestrowanej i sprowadza ją wyłącznie do działań, które powinny, ale nie są zgłaszane do właściwych urzędów.

 

Kłopot całej Europy

Według komisarza Unii Europejskiej do spraw zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andora, praca nierejestrowana jest problemem, który powinien być rozpatrywany na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim świadczenie takiej pracy naraża pracowników na niebezpieczne warunki pracy i jednocześnie niższe zarobki. Praca nierejestrowana obniża również wpływy do budżetu państwa i podważa zbudowane przez poszczególne państwa systemy zabezpieczenia społecznego. Wynika z tego, że podjęcie skutecznych działań jest nie tylko w interesie krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, ale również samych pracowników. Jednym z działań służących zapobieganiu tworzenia miejsc pracy ?na czarno? jest specjalna platforma, której uruchomienie zaproponowała Komisja Europejska w kwietniu bieżącego roku.

 

Główne przyczyny

Niemal 60% respondentów wskazało, że za decyzją o zakupie towarów lub skorzystaniu z usług firm, które działają w szarej strefie stała niższa cena. Co więcej, 50% badanych wskazało, że główną przyczyną podejmowania przez pracowników pracy na czarno i faktu, że pracodawcy chętnie zatrudniają w ten sposób, są korzyści, które czerpią obie strony układu. Pracodawca nie musi martwić się formalnościami, nie odprowadza składek do urzędów w związku z czym w jego kieszeni zostaje więcej pieniędzy. Podobnie jest w przypadku pracownika, który dostaje więcej, niż gdyby pracował legalnie w oparciu o umowę. Dodatkowym problemem jest brak możliwości znalezienia legalnej pracy. Na taki czynnik rozrostu szarej strefy wskazało aż 21% badanych.

To Cię powinno też zainteresować: Praca na czarno - na tak czy na nie?

 

Najczęstsze branże

Nie każda branża jest tak samo podatna na szarą strefę. Warto zauważyć, że najczęściej świadczenie pracy ?na czarno? ma miejsce w przypadku takich sektorów, jak budownictwo (29%), naprawy samochodów (22%) czy sprzątanie domów i mieszkań (15%). Europejczycy również najczęściej pracują ?na czarno? właśnie przy remontach i renowacji domów (19%), w ogrodnictwie (14%) czy sprzątaniu (13%) i opiece nad dziećmi (12%). Wśród krajów, które najczęściej były wskazywane jako miejsca pracy nierejestrowanej badani wymieniali najczęściej Łotwę, Estonię i Holandię. Warto jednak pamiętać, że pomiędzy poszczególnymi krajami istnieją znaczne różnice zarówno pod względem występowania pracy ?na czarno?, jak również postrzeganiem tego zjawiska przez społeczeństwo.

Pełen raport znaleźć można pod adresem: ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_402_en.pdf

Oceń ten wpis
Praca "na czarno" w Unii Europejskiej
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Giza
2019-12-06, 06:52
Na czaro pracują ludzie w całej UE. Pracodawcy zatrudniają cudzoziemców, bo to tania siła robocza. Jest ryzyko z takiego lewego zatrudnienia, ale o tym żadna ze stron nie myśli...
Edko
2019-05-26, 19:38
Praca "na czarno" w Unii Europejskiej. Pracuję na czarno rok rocznie w Austrii na winobraniu. Dorabiam w ten sposób. Zamiast wypoczywać na urlopie, pracuję na czarno.
Dumbier
2019-05-07, 13:43
Każdy przecież zna kogoś, kto pracuje na czarno w jakimś kraju lub to robił. Oczywiście to nie jest pozytywna rzecz, jednak takie są czasy, że czasami dana osoba nie ma wyjścia.
Kamila Nolka
2019-04-09, 14:38
Sporo ludzi pracuje na czarno w wielu krajach i u nas to także nie jest nowość. Są sytuacje gdy każdej ze stron się to opłaca. Tak wiem, prawo, ale praca dla wielu ludzi ma znaczenie jakakolwiek.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.