Zawody i ich potencjał

Kardiolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

9 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Kardiolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Kardiologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób serca i układu krążenia (choroby wieńcowe, nadciśnienie, niewydolność serca, zawał itp.), a także ich zapobieganiem. Leczeniem w tym zakresie zajmuje się lekarz kardiolog.

Jeśli zainteresowały Cię szczegóły związane z tym zagadnieniem, przeczytaj nasz artykuł poradnikowy, a dowiesz się:

 • jaki jest zakres obowiązków lekarza kardiologa?
 • na jakie zarobki mogą liczyć kardiolodzy?
 • w jaki sposób można zostać kardiologiem?

Kardiolog — na czym polega praca?

Pomimo rozwoju nowoczesnych technologii społeczeństwa w dwudziestym pierwszym wieku wciąż muszą mierzyć się z licznymi problemami. Należą do nich między innymi tzw. choroby cywilizacyjne. Oprócz takich chorób jak na przykład depresja czy uzależnienie, ważne miejsce w obecnych czasach zajmują także schorzenia związane z układem sercowym. Taki stan rzeczy oznacza, że kardiologia, czyli jedna z dziedzin medycyny, nabiera szczególnego znaczenia.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku kardiologa?
Lekarze w tej specjalizacji zajmują się wykonywaniem takich zadań jak między innymi:
 • diagnostyka stanu zdrowia pacjenta oraz ustalenie indywidualnego planu leczenia,
 • przeprowadzanie badań EKG, SPECT, rezonansu magnetycznego itp.,
 • badanie echa serca,
 • współpraca z lekarzami z innych specjalizacji
Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako kardiolog?
Wykształcenie formalne oraz merytoryczna wiedza to elementy ważne, ale nie jedyne podczas wykonywania codziennych obowiązków na stanowisku kardiologa. Oprócz tego konieczne są również:
 • empatia oraz umiejętność obchodzenia się z pacjentem (jest to ważne szczególnie w przypadku osób, w tym także dzieci, cierpiących na poważne choroby serca),
 • gotowość do stałego rozwoju oraz poszerzania posiadanej wiedzy.

Ile zarabia kardiolog?

Zarobki kardiologa są uzależnione przede wszystkim od poziomu doświadczenia zawodowego. Przyjmuje się, że przeciętne wynagrodzenie w tym zawodzie wynosi — według różnych szacunków — od ośmiu do dziewięciu tysięcy złotych brutto. Górnego pułapu w tej branży właściwie nie ma, a najlepsi kardiolodzy w Polsce mogą liczyć na zarobki na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Już początkujący kardiolodzy osiągają całkiem wysokie zarobki na poziomie tzw. średniej krajowej.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Lekarz

Lekarz dentysta

Eskulap Dudek Lekarze Spółka Partnerska

 • Gorzyce
Dodana

Specjalista w dziedzinie neurologii dziecięcej

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

 • Bielsko-Biała
Dodana

Lekarz - różne specjalizacje

Specjalistyczna Praktyka Lekarska Rafał Łukaszewicz

 • Piaseczno
Dodana
Aplikuj bez CV

Lekarz Ortodonta - Centrum Stomatologii S-Dent Łódź

Centrum Stomatologii Medicover

 • Łódź
Dodana

Lekarz Psychiatra

SMART-HR

 • Piekary Śląskie
Dodana

Więcej informacji na temat przeciętnych zarobków osiąganych przez kardiologów można znaleźć w poniższym zestawieniu:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 6 700 zł 4 813 zł
ŚREDNIE 8 400 zł 6 012 zł
WYSOKIE 13 100 zł 8 833 zł

Czy do pracy na stanowisku kardiologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Jedną z najważniejszych słabości dotyczących pracy kardiologa jest bez wątpienia wieloletnia droga do osiągnięcia uprawnień. Trzeba pamiętać, że niezbędne jest nie tylko ukończenie sześcioletnich jednolitych studiów magisterskich, ale także ukończenie specjalizacji (zadanie to trwa kilka lat — najczęściej są to cztery lata). Dopiero po pomyślnym ukończeniu specjalizacji możliwa jest praca jako kardiolog.

Szczegółowe wymagania niezbędne do wykonywania pracy kardiologa zostały przedstawione w tabeli poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Wymagane jest ukończenie studiów medycznych, rocznego stażu oraz wymaganej specjalizacji. -
PRZYDATNE Przygotowanie na stanowisko kardiologa należałoby zacząć już jak najszybciej, aby posiadać wiedzę z zakresu nauk medycznych. -

 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku kardiologa? Oprócz formalnego wynagrodzenia wyższego niezbędne jest również posiadanie odpowiednich predyspozycji zdrowotnych. Kluczowe w tym przypadku są przede wszystkim:

 • sprawny wzrok,
 • świetna pamięć — podobnie jak w przypadku innych specjalizacji, także lekarz kardiolog musi posiadać niezwykle obszerną wiedzę na temat tej trudnej gałęzi medycyny, jaką jest kardiologia,
 • sprawne dłonie — w pracy kardiologa nawet jeden niewłaściwy ruch może doprowadzić do nieodwracalnych konsekwencji.

Jakie są wady i zalety w pracy na stanowisku kardiologa?

Podobnie jak w przypadku każdej profesji, także praca na stanowisku kardiologa wiąże się z licznymi zaletami oraz wadami. Poniżej wymieniono najważniejsze z nich:

Zalety

Do najważniejszych zalet zawodu kardiologa należą z pewnością:

 • wysoki prestiż — profesja specjalisty w obszarze kardiologii oznacza szacunek społeczny,
 • wysokie zarobki (o tym możesz przeczytać więcej w części „Ile zarabia kardiolog?”),
 • stabilne zatrudnienie w publicznych placówkach służby zdrowia.

Wady

Bez wątpienia do najważniejszych wad związanych z pracą kardiologa należą poniższe aspekty:

 • odpowiedzialność,
 • długie godziny pracy.

Jedną z najważniejszych słabości dotyczących tej profesji jest bez wątpienia fakt, w pracy kardiologa — podobnie jak w każdej innej profesji — łatwo o błędy. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku lekarza błąd może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Niestety, kardiolog musi liczyć się z ryzykiem odpowiedzialności karnej za popełnienia błędów lekarskich.

Last but not least, decydując się na karierę na stanowisku kardiologa trzeba pamiętać, że nieodłącznym elementem tej profesji są długie godziny pracy. Taki stan rzeczy wynika między innymi stąd, iż w Polsce brakuje lekarzy z różnych specjalizacji, w tym także tych wykształconych w kierunku kardiologii. W efekcie praca kardiologa nie ogranicza się do standardowych ośmiu godzin, tak jak ma to miejsce w przypadku typowego etatu.

Wręcz przeciwnie — dyżury lekarzy kardiologów trwają nierzadko nawet po kilkanaście godzin. Ponieważ praca kardiologa jest jednocześnie obciążająca psychicznie i wyczerpująca, nie powinno nikogo dziwić, że jest to profesja uznawana za poważne wyzwanie.

kardiolog

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kardiologa?

Co oczywiste, kardiolodzy pracują przede wszystkim państwowych placówkach medycznych. Oprócz tego lekarzy kardiologów zatrudnia się również w prywatnych ośrodkach medycznych. Jeśli przedstawiciel tego zawodu jest zainteresowany również szerzeniem wiedzy teoretycznej, może podjąć karierę akademicką na uczelni wyższej.

Czy zawód kardiologa jest przyszłościowy?

Odpowiedź na to pytanie może być jedynie twierdząca. Taki stan rzeczy wynika między innymi z faktu, że społeczeństwo polskie — podobnie jak społeczności w innych europejskich krajach — starzeje się. Zjawisko to bezpośrednio przekłada się na wzrost przypadków chorób serca.

kardiolog
Podsumowanie:
 • Kardiologia nabiera szczególnego znaczenia w dobie problemów związanych z chorobami cywilizacyjnymi, zwłaszcza z układem sercowo-naczyniowym.
 • Zarobki kardiolodzy zależą przede wszystkim od doświadczenia zawodowego, a najlepsi mogą liczyć nawet na kilkudziesięciotysięczne wynagrodzenie.
 • Praca na stanowisku kardiologa wymaga ukończenia sześcioletnich studiów medycznych oraz specjalizacji, co trwa kilka lat.
 • Kariera na stanowisku kardiologa wiąże się z licznymi zaletami, takimi jak wysoki prestiż czy stabilne zatrudnienie w służbie zdrowia, ale też z pewnymi wadami, takimi jak odpowiedzialność czy długie godziny pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest lekarz specjalista kardiolog?

Lekarz specjalista w zakresie kardiologii zajmuje się leczeniem oraz przeprowadzeniem operacji w zakresie serca oraz układu krążenia.

Jak długo trwa przygotowywanie się do wykonywania pracy na stanowisku kardiologa?

Aby można było pracować na stanowisku kardiologa, konieczne jest ukończenie sześcioletnich studiów wyższych oraz czteroletniej specjalizacji lekarskiej. Dopiero po tym czasie lekarz uzyskuje status pełnoprawnego kardiologa.

Ile przeciętnie zarabia lekarz kardiolog?

Zarobki kardiologów są niezwykle wysokie nawet w porównaniu z dochodami osiąganymi przez medyków z innej specjalizacji. Już początkujący, mało doświadczeni kardiolodzy otrzymują wynagrodzenie miesięczne na poziomie około sześciu tysięcy złotych brutto. Dochody sukcesywnie rosną wraz z doświadczeniem. Najlepsi przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Marcin

Marcin

Interesujące, że zarobki kardiologów są tak wysokie już na początku kariery. Może warto rozważyć zmianę zawodu i poszukać możliwości szkolenia w kierunku medycyny?
imię

imię

Czytając ten artykuł, uświadomiłem sobie, jak wiele pracy i czasu trzeba poświęcić, aby zostać kardiologiem. Jednak dla mnie ta praca jest godna poświęcenia, ze względu na prestiż i satysfakcję z pomagania pacjentom.
tymczasowy

tymczasowy

Cieszę się, że artykuł szczegółowo opisuje wymagania dotyczące wykształcenia i szkoleń wymaganych do pracy jako kardiolog. Będę musiała zastanowić się nad wyborem właściwego kierunku studiów, aby osiągnąć swoje marzenia.
Zofia Szpok

Zofia Szpok

Interesujące informacje dotyczące pracy na stanowisku kardiologa, ale brakuje informacji na temat perspektyw rozwoju kariery w tej dziedzinie. Czy są jakieś możliwości awansu czy zdobywania dodatkowych kwalifikacji?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.