Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Hiszpanii?

4 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Hiszpanii?
Święta są nie tylko okazją do upamiętnienia pewnych wydarzeń, czy wspólnego spędzania czasu z bliskimi. Dla wielu osób to po prostu okazja do odpoczęcia od pracy. Właśnie dlatego każdy pracownik dobrze wie kiedy wypadają dni ustawowo wolne od pracy.

W przypadku emigracji zarobkowej do innego państwa również warto się zapoznać z lokalnymi świętami. W ten sposób zagraniczny pracownik dowie się kiedy przysługuje mu odpoczynek od pracy. To między innymi pozwoli na sprawne zaplanowanie urlopu. Odpowiednie planowanie może zaowocować znacznym zwiększeniem sobie czasu na odpoczynek.

Jakie święta są w Hiszpanii wolne od pracy?

Hiszpański rząd ustanowił na 2023 rok 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Święta tego kraju w większości mają swój rodowód w kulturze chrześcijańskiej. Nie zabrakło jednak w kalendarzu okazji państwowych. Przyjrzyjmy się terminarzowi hiszpańskich świąt.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Año Nuevo) - Hiszpanie lubią się bawić i po hucznie obchodzonym sylwestrze należy się im dzień wolny. Podobnie, jak w Polsce i większości państw świata Nowy Rok jest dniem wolnym w Hiszpanii.

Video

6 stycznia 2023 - Trzech Króli (Los Reyes Magos) - chrześcijańskie święto upamiętniające trójkę mędrców, którzy odbyli pielgrzymkę do Betlejem, aby złożyć hołd narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.

19 marca 2023 - Dzień św. Józefa / San José - bardzo ważne święto dla hiszpańskich chrześcijan. Św. Józef jest patronem wielu miast i kościołów w kraju.

Szukasz pracy?

Montaż -> na wakacje, bądź na dłużej!

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 4 550-6 000 zł / mc
  • Łódź
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • Tarnów
Dodana

ORDER PICKER - ZBIERANIE ZAMÓWIEŃ NA MAGAZYNIE SPOŻYWCZYM

E&A Agencja Zatrudnienia (nr KRAZ 385)

  • Holandia
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • 4 500-5 500 zł / mc
  • Skierniewice
Dodana

Edycja Opisów Produktów ALLEGRO dla STUDENTA

KOLOROWY ZESZYT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • 4 500-5 500 zł / mc
  • Tychy
Dodana

6 kwietnia 2023 - Wielki Czwartek (Jueves Santo) - pierwszy dzień obchodów świąt Wielkanocnych. Hiszpanie już w czwartek mogą się cieszyć wolnym, co sprzyja Polakom chcącym wrócić na te święta do ojczyzny.

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Viernes Santo) - w tym dniu chrześcijanie upamiętniają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

9 kwietnia 2023 - Wielkanoc (Domingo de Resurrección) - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Lunes de Pascua) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce znany jako Śmigus Dyngus.

1 maja 2023 - Święto Pracy (Fiesta del Trabajo) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest celebrowany w wielu krajach świata. Ta okazja pozwala uhonorować klasę robotniczą oraz ludzi pracy i ich wpływ na wygląd obecnego społeczeństwa.

15 sierpnia 2023 - Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny (Asunción de la Santisima Virgen Maria) - święto upamiętniające wzięcie do nieba Maryi Panny.

12 października 2023 - Święto Narodowe Hiszpanii (Fiesta Nacional / Dia de la Hispanidad) - bardzo ważne święto państwowe Hiszpanii. Kraj celebruje rozpoczęcie okresu wielkich odkryć zapoczątkowanych odkryciem Ameryki przez Kolumba.

1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (Todos los Santos) - uroczystość wywodzi się z czci dla chrześcijańskich męczenników, którzy oddali życie za wiarę, ale nie znaleźli się w kanonie Mszy Świętej.

6 grudnia 2023 - Dzień Konstytucji w Hiszpanii (Día de la Constitución) - rocznica przeprowadzenia referendum, które w 1978 roku doprowadziło do ustanowienia Konstytucji. To ostatecznie zakończyło trwanie państwa stworzonego przez Generała Franco.

8 grudnia 2023 - Święto Niepokalanego Poczęcia NMP (Immaculada) - dzień, w którym Hiszpanie oddają hołd patronce kraju, czyli Dziewicy Maryi. Tradycyjnie ten dzień rozpoczyna w Hiszpanii okres świąt Bożego Narodzenia.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Las Navidades) - Hiszpanie są bardzo religijni, ale ustawowo wolny jest tylko jeden dzień świąt Bożego Narodzenia.

Video

Powyższe święta są obchodzone w większości regionów Hiszpanii, ale bywają pewne odstępstwa. Nie wszystkie prowincje świętują w Dzień Św. Józefa, czy też w Poniedziałek Wielkanocny. Mieszkańcy Madrytu mogą liczyć na wolne w Boże Ciało (8 czerwca 2023). Warto także nadmienić, że poszczególne prowincje obchodzą swoje własne święta. Po przybyciu do Hiszpanii warto się zapoznać z lokalnym kalendarzem dni wolnych.

Należy też mieć świadomość, że Hiszpanie mają w zwyczaju obchodzić długie weekendy. Jeżeli między świętem i weekendem znajdzie się piątek, bądź poniedziałek to te dni są ogłaszane tzw. Puente, czyli dniami wolnymi.

Wakacje i ferie w Hiszpanii

Przeprowadzając się do innego państwa wraz z dziećmi, nie sposób pominąć w planach urlopowych kalendarza roku szkolnego danego państwa. Myśląc nad urlopem, większość rodziców stara się zagospodarować czas swoim pociechom.

System edukacji w Hiszpanii różni się mocno od tego obowiązującego w Polsce. Przede wszystkim hiszpańscy uczniowie mają dłuższe wakacje oraz trzy trymestry w czasie roku szkolnego. Rok szkolny rozpoczyna się zazwyczaj w drugiej połowie września, a pierwszy trymestr trwa do Świąt Bożego Narodzenia. Przerwa przed drugim trymestrem trwa zwyczajowo około dwa tygodnie. Kolejna przerwa między trymestrami następuje przy okazji Świąt Wielkanocnych i trwa około tygodnia. Ostatni trymestr kończy się w ostatnim tygodniu czerwca.

Video

Warto podkreślić, że w niektórych prowincjach są organizowane także ferie zimowe. W tym miejscu należy podkreślić, że dokładne terminy są zależne od prowincji, a nawet konkretnych placówek. W celu poznania dokładnych dat przerw w nauce należy się skontaktować z konkretną placówką edukacyjną.

Czy święta w Hiszpanii są lepiej płatne?

Hiszpańskie prawo pracy jasno przewiduje, że pracownikom przysługuje 14 dni wolnych od pracy, wypadających w święta. To oznacza, że za każdy ustawowo wolny dzień od pracy pracownik otrzyma wynagrodzenie. Co więcej, jeżeli święto ruchome przypada w weekend, to dzień wolny zostaje przeniesiony na najbliższy poniedziałek.

W przypadku konieczności pracy w święta zwyczajowo pracodawca powinien zapłacić podwójną stawkę. Należy jednak zapoznać się dobrze z umową podpisaną z daną firmą i zawczasu dowiedzieć się ile wyniesie wynagrodzenie za pracę w dni świąteczne, bądź czy w zamian przysługuje inny dzień wolny.

Znając kalendarz świąteczny Hiszpanii, można swobodnie planować urlop. Odpowiednie rozłożenie dni wolnych z uwzględnieniem dni ustawowo wolnych może zaowocować sporym czasem przeznaczonym na odpoczynek czy wizytę u bliskich w ojczyźnie.

To może Cię również zainteresować

Praca Hiszpania

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Feliks Raj

Feliks Raj

Jestem zadowolony, że w Hiszpanii są wolne dni, ponieważ daje to czas na regenerację i kreatywność dla pracowników, co przekłada się na jakość pracy w firmie.
Marek

Marek

Mam nadzieję, że dni wolne w Hiszpanii nie będą miały negatywnego wpływu na proces poszukiwania pracy i szybkiego podjęcia zatrudnienia.
doradca TN

doradca TN

Mam nadzieję, że wraz z dodatkowymi dniami wolnymi w Hiszpanii pojawi się więcej ofert pracy, szczególnie dla osób bezrobotnych.
Bolko

Bolko

Cieszę się, że w Hiszpanii jest wiele wolnych dni. To daje mi czas na odpoczynek i spędzenie czasu z rodziną.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.