Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Hiszpanii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Hiszpanii?
Święta są nie tylko okazją do upamiętnienia pewnych wydarzeń, czy wspólnego spędzania czasu z bliskimi. Dla wielu osób to po prostu okazja do odpoczęcia od pracy. Właśnie dlatego każdy pracownik dobrze wie kiedy wypadają dni ustawowo wolne od pracy.

W przypadku emigracji zarobkowej do innego państwa również warto się zapoznać z lokalnymi świętami. W ten sposób zagraniczny pracownik dowie się kiedy przysługuje mu odpoczynek od pracy. To między innymi pozwoli na sprawne zaplanowanie urlopu. Odpowiednie planowanie może zaowocować znacznym zwiększeniem sobie czasu na odpoczynek.

Jakie święta są w Hiszpanii wolne od pracy?

Hiszpański rząd ustanowił na 2020 rok 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Święta tego kraju w większości mają swój rodowód w kulturze chrześcijańskiej. Nie zabrakło jednak w kalendarzu okazji państwowych. Przyjrzyjmy się terminarzowi hiszpańskich świąt.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Año Nuevo) - Hiszpanie lubią się bawić i po hucznie obchodzonym sylwestrze należy się im dzień wolny. Podobnie, jak w Polsce i większości państw świata Nowy Rok jest dniem wolnym w Hiszpanii.

6 stycznia 2020 - Trzech Króli (Los Reyes Magos) - chrześcijańskie święto upamiętniające trójkę mędrców, którzy odbyli pielgrzymkę do Betlejem, aby złożyć hołd narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.

19 marca 2020 - Dzień św. Józefa / San José - bardzo ważne święto dla hiszpańskich chrześcijan. Św. Józef jest patronem wielu miast i kościołów w kraju.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Hiszpania

9 kwietnia 2020 - Wielki Czwartek (Jueves Santo) - pierwszy dzień obchodów świąt Wielkanocnych. Hiszpanie już w czwartek mogą się cieszyć wolnym, co sprzyja Polakom chcącym wrócić na te święta do ojczyzny.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Viernes Santo) - w tym dniu chrześcijanie upamiętniają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

12 kwietnia 2020 - Wielkanoc (Domingo de Resurrección) - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Lunes de Pascua) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce znany jako Śmigus Dyngus.

1 maja 2020 - Święto Pracy (Fiesta del Trabajo) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest celebrowany w wielu krajach świata. Ta okazja pozwala uhonorować klasę robotniczą oraz ludzi pracy i ich wpływ na wygląd obecnego społeczeństwa.

15 sierpnia 2020 - Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny (Asunción de la Santisima Virgen Maria) - święto upamiętniające wzięcie do nieba Maryi Panny.

12 października 2020 - Święto Narodowe Hiszpanii (Fiesta Nacional / Dia de la Hispanidad) - bardzo ważne święto państwowe Hiszpanii. Kraj celebruje rozpoczęcie okresu wielkich odkryć zapoczątkowanych odkryciem Ameryki przez Kolumba.

1 listopada 2020 - Wszystkich Świętych (Todos los Santos) - uroczystość wywodzi się z czci dla chrześcijańskich męczenników, którzy oddali życie za wiarę, ale nie znaleźli się w kanonie Mszy Świętej.

6 grudnia 2020 - Dzień Konstytucji w Hiszpanii (Día de la Constitución) - rocznica przeprowadzenia referendum, które w 1978 roku doprowadziło do ustanowienia Konstytucji. To ostatecznie zakończyło trwanie państwa stworzonego przez Generała Franco.

8 grudnia 2020 - Święto Niepokalanego Poczęcia NMP (Immaculada) - dzień, w którym Hiszpanie oddają hołd patronce kraju, czyli Dziewicy Maryi. Tradycyjnie ten dzień rozpoczyna w Hiszpanii okres świąt Bożego Narodzenia.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Las Navidades) - Hiszpanie są bardzo religijni, ale ustawowo wolny jest tylko jeden dzień świąt Bożego Narodzenia.

Powyższe święta są obchodzone w większości regionów Hiszpanii, ale bywają pewne odstępstwa. Nie wszystkie prowincje świętują w Dzień Św. Józefa, czy też w Poniedziałek Wielkanocny. Mieszkańcy Madrytu mogą liczyć na wolne w Boże Ciało (11 czerwiec 2020). Warto także nadmienić, że poszczególne prowincje obchodzą swoje własne święta. Po przybyciu do Hiszpanii warto się zapoznać z lokalnym kalendarzem dni wolnych.

Należy też mieć świadomość, że Hiszpanie mają w zwyczaju obchodzić długie weekendy. Jeżeli między świętem i weekendem znajdzie się piątek, bądź poniedziałek to te dni są ogłaszane tzw. Puente, czyli dniami wolnymi.

Wakacje i ferie w Hiszpanii

Przeprowadzając się do innego państwa wraz z dziećmi, nie sposób pominąć w planach urlopowych kalendarza roku szkolnego danego państwa. Myśląc nad urlopem, większość rodziców stara się zagospodarować czas swoim pociechom.

System edukacji w Hiszpanii różni się mocno od tego obowiązującego w Polsce. Przede wszystkim hiszpańscy uczniowie mają dłuższe wakacje oraz trzy trymestry w czasie roku szkolnego. Rok szkolny rozpoczyna się zazwyczaj w drugiej połowie września, a pierwszy trymestr trwa do Świąt Bożego Narodzenia. Przerwa przed drugim trymestrem trwa zwyczajowo około dwa tygodnie. Kolejna przerwa między trymestrami następuje przy okazji Świąt Wielkanocnych i trwa około tygodnia. Ostatni trymestr kończy się w ostatnim tygodniu czerwca.

Warto podkreślić, że w niektórych prowincjach są organizowane także ferie zimowe. W tym miejscu należy podkreślić, że dokładne terminy są zależne od prowincji, a nawet konkretnych placówek. W celu poznania dokładnych dat przerw w nauce należy się skontaktować z konkretną placówką edukacyjną.

Czy święta w Hiszpanii są lepiej płatne?

Hiszpańskie prawo pracy jasno przewiduje, że pracownikom przysługuje 14 dni wolnych od pracy wypadających w święta. To oznacza, że za każdy ustawowo wolny dzień od pracy pracownik otrzyma wynagrodzenie. Co więcej, jeżeli święto ruchome przypada w weekend, to dzień wolny zostaje przeniesiony na najbliższy poniedziałek.

W przypadku konieczności pracy w święta zwyczajowo pracodawca powinien zapłacić podwójną stawkę. Należy jednak zapoznać się dobrze z umową podpisaną z daną firmą i zawczasu dowiedzieć się ile wyniesie wynagrodzenie za pracę w dni świąteczne, bądź czy w zamian przysługuje inny dzień wolny.

Znając kalendarz świąteczny Hiszpanii, można swobodnie planować urlop. Odpowiednie rozłożenie dni wolnych z uwzględnieniem dni ustawowo wolnych może zaowocować sporym czasem przeznaczonym na odpoczynek czy wizytę u bliskich w ojczyźnie.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Hiszpanii?
Ocena: 5, liczba głosów: 7

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.