!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Słowacji?

18 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

0 komentarzy

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Słowacji?
Słowacja nie jest oczywistym kierunkiem emigracji zarobkowej, ale mimo to część osób decyduje się na podjęcie pracy u naszych południowych sąsiadów. W przypadku decyzji o zatrudnieniu w Słowacji warto zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami, jak choćby kalendarz świąteczny.

Słowacy obchodzą kilkanaście świąt państwowych oraz religijnych, które ustawowo są dniami wolnymi od pracy. Część z nich pokrywa się ze świętami w Polsce, co oznacza, że warto je brać pod uwagę w planach urlopowych. Odpowiednio planując wolny czas, można sobie zapewnić nieco więcej czasu na odpoczynek i spotkanie z bliskimi. Przyjrzyjmy się, jakie święta w ciągu roku są dniami wolnymi na Słowacji.

Jakie święta na Słowacji są wolne od pracy?

W 2020 roku Słowacy aż 15 razy będą się cieszyć dniami ustawowo wolnymi od pracy. Słowacki kalendarz świąteczny składa się zarówno ze świąt państwowych wynikających z historii i zwyczajów kraju, jak i ze świąt kościelnych. Te drugie w dużej mierze pokrywają się z polskimi świętami. Spójrzmy na dni wolne od pracy w 2020 roku.

1 stycznia 2020 - Święto ustanowienia Republiki Słowackiej (Deň vzniku Slovenskej republiky) i Nowy Rok - Słowacy pierwszego stycznia obchodzą nie tylko powitanie nowego roku, ale także rocznicę podziału Czechosłowacji na Czechy i Słowację. Wydarzenie to miało miejsce 1 stycznia 1993 roku.

6 stycznia 2020 - Objawienie Pańskie (Święto Trzech Króli oraz Święto Bożego Narodzenia chrześcijan prawosławnych) - święto upamiętniające trzech mędrców oddających hołd narodzonemu Chrystusowi jest od niedawna wolne także w Polsce.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Veľkonočný piatok) - Słowacy rozpoczynają celebrację Świąt Wielkanocnych już od Wielkiego Piątku, co daje idealną okazję do zaplanowania długiego wolnego.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Veľkonočný pondelok) - ostatni dzień Wielkanocy upamiętniający wniebowstąpienie Chrystusa.

1 maja 2020 - Święto Pracy (Sviatok práce) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach na świecie. Jest to okazja do uhonorowania ludzi pracy i środowisk robotniczych oraz ich wkładu w rozwój społeczeństwa.

8 maja 2020 - Dzień Zwycięstwa nad faszyzmem (Deň víťazstva nad fašizmom) - święto upamiętniające przyjęcie przez aliantów bezwzględnej kapitulacji nazistowskich Niemiec, co oficjalnie zakończyło w Europie II Wojnę Światową.

5 lipca 2020 - Święto Apostołów Słowiańskich Cyryla i Metodego (Sviatok svätého Cyrila a Metoda) - Św. Cyryl i Metody prowadzili misje chrześcijańskie w IX wieku na terenach słowiańskich. Co roku słowaccy chrześcijanie upamiętniają ich wkład w kulturę regionu.

Video

29 sierpnia 2020 - Święto Słowackiego Powstania Narodowego (Výročie Slovenského národného povstania) - święto państwowe upamiętniające wybuch powstania słowackiego przeciw nazistowskiemu najeźdźcy. Narodowy podryw trwał od 29 sierpnia do 28 października 1944 roku.

1 września 2020 - Dzień Konstytucji Republiki Słowackiej (Deň Ústavy Slovenskej republiky) - święto upamiętniające ustanowienie słowackiej konstytucji, co miało miejsce w 1992 roku.

15 września 2020 - Święto Matki Boskiej Boleściwej (Sviatok Panny Márie Sedembolestnej, patrónky Slovenska) - tradycyjne święto upamiętniające patronkę Słowacji.

1 listopada 2020 - Wszystkich Świętych (Sviatok všetkých svätých) - podobnie, jak w Polsce tak i na Słowacji obchodzi się to listopadowe święto.

17 listopada 2020 - Dzień Walki o Wolność i Demokrację (Deň boja za slobodu a demokraciu) - w tym dniu Słowacy oddają hołd środowiskom studenckim, które protestowały w 1939 roku przeciw nazistom i w 1989 roku przeciw komunistycznemu reżimowi, co zapoczątkowało tzw. Aksamitną Rewolucję.

24 grudnia 2020 - Wigilia Bożego Narodzenia (Štedrý deň) - w przeciwieństwie do Polski pracownicy na Słowacji mogą rozpocząć świętowanie Bożego Narodzenia już wolną Wigilią.

Video

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Prvý sviatok vianočný) - drugie po Wielkanocy najważniejsze święto chrześcijańskie. Tradycyjnie upamiętniające narodziny Jezusa.

26 grudnia 2020 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Druhý sviatok vianočný) - ostatni dzień Świąt Bożego Narodzenia znany też jako Dzień Św. Szczepana.

W ten sposób prezentują się dni wolne od pracy w Słowacji na 2020 rok. Jak widać, spora część dat pokrywa się z polskimi świętami, więc spokojnie można planować dni wolne z bliskimi w kraju.

Ferie i wakacje na Słowacji

Nie sposób planować urlop, nie biorąc pod uwagę ferii w szkołach. Oczywiście o ile mieszka się u naszych południowych sąsiadów wraz z dziećmi, które uczęszczają do tamtejszych szkół. Jeżeli planujemy spełnić ten warunek, to warto zapoznać się z kalendarzem dni wolnych dla uczniów.

Rok szkolny na Słowacji trwa podobnie jak w Polsce. Różnice pojawiają się w terminach ferii. W przypadku roku szkolnego 2019/2020 uczniowie mogą liczyć na ferie świąteczne rozpoczynające się 23 grudnia 2019 roku i kończące dopiero 7 stycznia 2020 roku. Następnie 3 lutego jest dzień wolny określany mianem ferii w połowie roku szkolnego.

Na przełomie lutego i marca w zależności od regionu uczniowie mogą liczyć na cztery dni ferii wiosennych. Kolejną okazją do świętowania będą ferie wielkanocne trwające od 9 do 14 kwietnia. Rok szkolny kończy się wakacjami rozpoczynającymi się 1 lipca i kończącymi 31 sierpnia. W 2020 roku przypadną jeszcze dwa dni ferii jesiennych, ale ich data zostanie dopiero ustalona.

Video

Planując urlop w oparciu o ferie w szkołach, należy zaczerpnąć szczegółowych informacji w konkretnej placówce edukacyjnej. Zresztą, dziecko z pewnością dokładnie będzie wiedziało kiedy przypada mu dzień wolny od szkoły.

Czy praca w słowackie święta jest lepiej płatna?

W ustawowe dni wolne od pracy z założenia pracownik powinien być zwolniony ze świadczenia swoich usług. Jak wiadomo, w niektórych zawodach czy sytuacjach konieczna jest praca w święto. W tej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłacić dodatek za pracę w dzień świąteczny. Według prawa musi on wynosić minimum 50% stawki godzinowej do każdej przepracowanej godziny.

Na Słowacji obchodzi się sporo świąt, dzięki czemu pracownicy mają wiele okazji do odpoczynku. Sprawne planowanie urlopu może znacząco wydłużyć okresy wolne od pracy. W przypadku nastawienia na większe zarobki można liczyć na dodatki za pracę w święta, choć warto wcześniej się upewnić jakie stawki przewiduje pracodawca.

To może Cię również zainteresować

Praca Słowacja

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.