Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Słowacji?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Słowacji?
Słowacja nie jest oczywistym kierunkiem emigracji zarobkowej, ale mimo to część osób decyduje się na podjęcie pracy u naszych południowych sąsiadów. W przypadku decyzji o zatrudnieniu w Słowacji warto zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami, jak choćby kalendarz świąteczny.

Słowacy obchodzą kilkanaście świąt państwowych oraz religijnych, które ustawowo są dniami wolnymi od pracy. Część z nich pokrywa się ze świętami w Polsce, co oznacza, że warto je brać pod uwagę w planach urlopowych. Odpowiednio planując wolny czas, można sobie zapewnić nieco więcej czasu na odpoczynek i spotkanie z bliskimi. Przyjrzyjmy się, jakie święta w ciągu roku są dniami wolnymi na Słowacji.

Jakie święta na Słowacji są wolne od pracy?

W 2020 roku Słowacy aż 15 razy będą się cieszyć dniami ustawowo wolnymi od pracy. Słowacki kalendarz świąteczny składa się zarówno ze świąt państwowych wynikających z historii i zwyczajów kraju, jak i ze świąt kościelnych. Te drugie w dużej mierze pokrywają się z polskimi świętami. Spójrzmy na dni wolne od pracy w 2020 roku.

1 stycznia 2020 - Święto ustanowienia Republiki Słowackiej (Deň vzniku Slovenskej republiky) i Nowy Rok - Słowacy pierwszego stycznia obchodzą nie tylko powitanie nowego roku, ale także rocznicę podziału Czechosłowacji na Czechy i Słowację. Wydarzenie to miało miejsce 1 stycznia 1993 roku.

6 stycznia 2020 - Objawienie Pańskie (Święto Trzech Króli oraz Święto Bożego Narodzenia chrześcijan prawosławnych) - święto upamiętniające trzech mędrców oddających hołd narodzonemu Chrystusowi jest od niedawna wolne także w Polsce.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Veľkonočný piatok) - Słowacy rozpoczynają celebrację Świąt Wielkanocnych już od Wielkiego Piątku, co daje idealną okazję do zaplanowania długiego wolnego.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Veľkonočný pondelok) - ostatni dzień Wielkanocy upamiętniający wniebowstąpienie Chrystusa.

1 maja 2020 - Święto Pracy (Sviatok práce) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach na świecie. Jest to okazja do uhonorowania ludzi pracy i środowisk robotniczych oraz ich wkładu w rozwój społeczeństwa.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Słowacja

8 maja 2020 - Dzień Zwycięstwa nad faszyzmem (Deň víťazstva nad fašizmom) - święto upamiętniające przyjęcie przez aliantów bezwzględnej kapitulacji nazistowskich Niemiec, co oficjalnie zakończyło w Europie II Wojnę Światową.

5 lipca 2020 - Święto Apostołów Słowiańskich Cyryla i Metodego (Sviatok svätého Cyrila a Metoda) - Św. Cyryl i Metody prowadzili misje chrześcijańskie w IX wieku na terenach słowiańskich. Co roku słowaccy chrześcijanie upamiętniają ich wkład w kulturę regionu.

29 sierpnia 2020 - Święto Słowackiego Powstania Narodowego (Výročie Slovenského národného povstania) - święto państwowe upamiętniające wybuch powstania słowackiego przeciw nazistowskiemu najeźdźcy. Narodowy podryw trwał od 29 sierpnia do 28 października 1944 roku.

1 września 2020 - Dzień Konstytucji Republiki Słowackiej (Deň Ústavy Slovenskej republiky) - święto upamiętniające ustanowienie słowackiej konstytucji, co miało miejsce w 1992 roku.

15 września 2020 - Święto Matki Boskiej Boleściwej (Sviatok Panny Márie Sedembolestnej, patrónky Slovenska) - tradycyjne święto upamiętniające patronkę Słowacji.

1 listopada 2020 - Wszystkich Świętych (Sviatok všetkých svätých) - podobnie, jak w Polsce tak i na Słowacji obchodzi się to listopadowe święto.

17 listopada 2020 - Dzień Walki o Wolność i Demokrację (Deň boja za slobodu a demokraciu) - w tym dniu Słowacy oddają hołd środowiskom studenckim, które protestowały w 1939 roku przeciw nazistom i w 1989 roku przeciw komunistycznemu reżimowi, co zapoczątkowało tzw. Aksamitną Rewolucję.

24 grudnia 2020 - Wigilia Bożego Narodzenia (Štedrý deň) - w przeciwieństwie do Polski pracownicy na Słowacji mogą rozpocząć świętowanie Bożego Narodzenia już wolną Wigilią.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Prvý sviatok vianočný) - drugie po Wielkanocy najważniejsze święto chrześcijańskie. Tradycyjnie upamiętniające narodziny Jezusa.

26 grudnia 2020 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Druhý sviatok vianočný) - ostatni dzień Świąt Bożego Narodzenia znany też jako Dzień Św. Szczepana.

W ten sposób prezentują się dni wolne od pracy w Słowacji na 2020 rok. Jak widać, spora część dat pokrywa się z polskimi świętami, więc spokojnie można planować dni wolne z bliskimi w kraju.

Ferie i wakacje na Słowacji

Nie sposób planować urlop, nie biorąc pod uwagę ferii w szkołach. Oczywiście o ile mieszka się u naszych południowych sąsiadów wraz z dziećmi, które uczęszczają do tamtejszych szkół. Jeżeli planujemy spełnić ten warunek, to warto zapoznać się z kalendarzem dni wolnych dla uczniów.

Rok szkolny na Słowacji trwa podobnie jak w Polsce. Różnice pojawiają się w terminach ferii. W przypadku roku szkolnego 2019/2020 uczniowie mogą liczyć na ferie świąteczne rozpoczynające się 23 grudnia 2019 roku i kończące dopiero 7 stycznia 2020 roku. Następnie 3 lutego jest dzień wolny określany mianem ferii w połowie roku szkolnego.

Na przełomie lutego i marca w zależności od regionu uczniowie mogą liczyć na cztery dni ferii wiosennych. Kolejną okazją do świętowania będą ferie wielkanocne trwające od 9 do 14 kwietnia. Rok szkolny kończy się wakacjami rozpoczynającymi się 1 lipca i kończącymi 31 sierpnia. W 2020 roku przypadną jeszcze dwa dni ferii jesiennych, ale ich data zostanie dopiero ustalona.

Planując urlop w oparciu o ferie w szkołach, należy zaczerpnąć szczegółowych informacji w konkretnej placówce edukacyjnej. Zresztą, dziecko z pewnością dokładnie będzie wiedziało kiedy przypada mu dzień wolny od szkoły.

Czy praca w słowackie święta jest lepiej płatna?

W ustawowe dni wolne od pracy z założenia pracownik powinien być zwolniony ze świadczenia swoich usług. Jak wiadomo, w niektórych zawodach czy sytuacjach konieczna jest praca w święto. W tej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłacić dodatek za pracę w dzień świąteczny. Według prawa musi on wynosić minimum 50% stawki godzinowej do każdej przepracowanej godziny.

Na Słowacji obchodzi się sporo świąt, dzięki czemu pracownicy mają wiele okazji do odpoczynku. Sprawne planowanie urlopu może znacząco wydłużyć okresy wolne od pracy. W przypadku nastawienia na większe zarobki można liczyć na dodatki za pracę w święta, choć warto wcześniej się upewnić jakie stawki przewiduje pracodawca.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop na Słowacji?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.