Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Norwegii?

14 marca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

9 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Norwegii?
Każdy pracownik wyczekuje z niecierpliwością dni wolnych. Emigrując zarobkowo za granicę, warto się zapoznać z kalendarzem świątecznym danego kraju, co pozwoli znacznie lepiej rozplanować urlopy. We wszystkich państwach pewne dni są ustawowo wolne od pracy i nie inaczej jest w Norwegii.

Rząd norweski ustanowił na 2020 rok jedenaście dni świątecznych, które w wielu wypadkach mają podłoże religijne. Spora część z nich pokrywa się z świętami w innych państwach skandynawskich. Część świąt odpowiada także tym znanym z Polski. Polacy pracujący w Norwegii nie muszą się więc martwić, że nie będą mogli spędzić najważniejszych świąt z bliskimi. Odpowiednie planowanie urlopu pozwoli na zwiększenie czasu na odpoczynek oraz na dłuższe wizyty u bliskich w kraju.

Jakie święta są wolne od pracy w Norwegii?

Norweski rząd ustanowił w 2023 roku jedenaście dni wolnych od pracy. Przyjrzyjmy się, w jakie święta pracownicy będą się mogli cieszyć odpoczynkiem.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Nyttårsdag) - pierwszy dzień roku jest świętem w większości krajów na świecie. Ludzie hucznie celebrują rozpoczęcie roku i także w Norwegii mogą odpocząć po szalonej nocy.

6 kwietnia 2023 - Wielki Czwartek (Skjærtorsdag) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. Tego dnia upamiętnia się ostatnią wieczerzę Jezusa Chrystusa z apostołami.

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Langfredag) - kolejny dzień Świąt Wielkanocnych. W tym wypadku chrześcijanie upamiętniają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

9 kwietnia 2023 - Wielkanoc (Påskedag) - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Video

Szukasz pracy?

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 1 700-2 000 € / mc
  • Szczecin
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 1 700-2 000 € / mc
  • Lublin
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 1 700-2 000 € / mc
  • Rzeszów
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 1 700-2 000 € / mc
  • Opole
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 1 700-2 000 € / mc
  • Łódź
Dodana

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Andre påskedag) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce znany między innymi z tradycji Śmigusa Dyngusa.

1 maja 2023 - Święto Pracy (Første mai) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest świętem obchodzonym w wielu państwach na świecie. Ta okazja pozwala oddać należny hołd robotnikom i ludziom pracy oraz ich wkładowi w rozwój współczesnego społeczeństwa.

17 maja 2023 - Dzień Konstytucji (Syttende mai, Grunnlovsdagen) - najweselej obchodzone święto w Norwegii. Upamiętnia ono uchwalenie konstytucji, co miało miejsce w 1814 roku. Tym samym kraj potwierdził swoją niezależność i uchronił się przed przyłączeniem do Szwecji.

21 maja 2023 - Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi himmelfartsdag) - święto upamiętniające chrześcijańską wiarę w cielesne wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa do nieba. Obchodzone w czterdzieści dni po Wielkanocy.

29 maja 2023 - Poniedziałek po Zielonych Świątkach (Andre pinsedag) - Zielone Świątki są w niektórych krajach obchodzone przez dwa dni. W Norwegii świętuje się drugi z terminów przypadający na poniedziałek.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Første juledag) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa.

26 grudnia 2023 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Andre juledag) - ostatni dzień obchodów Bożego Narodzenia znany także jako Dzień Św. Szczepana.

Video

Warto odnotować, że Norwedzy obchodzą także inne święta, które nie są jednak dniami wolnymi od pracy. Ostatki są ostatnimi dniami przed Wielkim Postem. Norwedzy w tym czasie lubią hucznie świętować oraz przebierać się w fantazyjne stroje. Całość przypomina obchody Halloween, ale nie ma zwyczaju chodzenia po domach i zbierania słodyczy. Z kalendarza dni wolnych od pracy na skutek redukcji wypadło także Wszystkich Świętych. W efekcie obchody święta przeniesiono na pierwszą niedzielę listopada.

Wakacje i ferie w Norwegii

Mieszkając w Norwegii razem z dziećmi, nie sposób planować urlopu bez uwzględnienia ich wolnego od szkoły. System edukacji w tym skandynawskim kraju zakłada kilka przerw, podczas których uczniowie mają okazję do odpoczynku. Warto zapoznać się z kalendarzem szkolnym norweskich szkół. Przyjrzyjmy się roku szkolnemu 2022/2023.

Bieżący rok szkolny rozpoczął się z dniem 22 sierpnia 2019 roku. W zależności od gminy data rozpoczęcia roku szkolnego mogła się nieco różnić, podobnie jest z innymi terminami, dlatego zawsze najlepiej sprawdzić aktualne informacje w konkretnych placówkach.

Pierwsze ferie jesienne przypadły w zależności od gminy na termin od 10 października do 14 października 2022 roku bądź od 3 do 07 października 2022 roku. Ferie świąteczne przypadają na dni od 22 grudnia 2022 roku do 2 stycznia 2023 roku.

Zaledwie po miesiącu uczniowie będą się cieszyć feriami zimowymi. Te odbywają się na przełomie lutego i marca. W zależności od gminy różnią się terminy, ale w każdym wypadku uczniowie mają tydzień wolnego od szkoły. Ostatnią przerwą będą ferie wielkanocne odbywające się od 3 do 10 kwietnia 2023 roku. Rok szkolny 2022/2023 zakończy się z dniem 23 czerwca.

Czy święta w Norwegii są płatne?

Osoby pracujące w Norwegii powinny mieć świadomość tego, w jakich sytuacjach otrzymają wynagrodzenie za dni świąteczne. W przypadku stałych wynagrodzeń miesięcznych sprawa jest prosta i za dni wolne od pracy wypadające w tygodniu otrzymają one zapłatę.

W przypadku stawek godzinowych pracownicy najczęściej otrzymują zapłatę tylko za przepracowane godziny, tak więc za dzień wolny od pracy mogą nie otrzymać wynagrodzenia. Wyjątkiem jest dobra wola pracodawcy bądź postanowienia układów zbiorowych dla danej branży.

Ważne!
Rząd norweski wprowadził jednak odgórny obowiązek zapłacenia pracownikom za dni 1 i 17 maja. Wymóg ten jest stawiany tylko w sytuacji, gdy wspomniane święta przypadają na dni robocze.

Ewentualne wynagrodzenie za dni świąteczne regulują układy zbiorowe oraz umowy między pracownikiem i pracodawcą. Jeżeli dany zawód będzie wymagał pracy w dni ustawowo wolne od pracy, to należy ustalić odpowiednie stawki przed podpisaniem umowy.

Święta w Norwegii w sporej części pokrywają się z tymi w Polsce. Dzięki temu można swobodnie planować urlop z uwzględnieniem dni wolnych od pracy, co pozwoli na dłuższe odwiedziny bliskich w najważniejsze świąteczne okazje.

To może Cię również zainteresować

Praca Norwegia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

Ewelina

Ewelina

Bardzo fajnie, że w Norwegii jest tyle dni wolnych od pracy, ale szkoda, że nie wszystkie są płatne. Trzeba być ostrożnym i uważać na to, żeby nie stracić pieniędzy w przypadku niepłatnych dni wolnych.
Felo

Felo

Bardzo przydatne informacje dla osób szukających pracy w Norwegii. Takie rzeczy jak ilość dni wolnych od pracy i wykorzystanie ich przez pracodawców są bardzo ważne przy wyborze miejsca zatrudnienia.
dorad.UI

dorad.UI

Cieszy mnie, że w Norwegii tyle jest dni wolnych od pracy, ale szkoda, że nie wszystkie są płatne. W moim kraju mielibyśmy do tego co najwyżej dwa dni wolne w ciągu roku.
Żaba Studzińśka

Żaba Studzińśka

Bardzo ciekawy artykuł. Wydaje mi się, że w Norwegii pracujący mają dużo dni wolnych od pracy, co na pewno jest miłym urozmaiceniem w ciągu roku. Szkoda tylko, że nie wszystkie święta są płatne dla pracowników.
Soma

Soma

Ciekawe, że Norwegowie obchodzą tyle świąt, ale przynajmniej wiedzą, kiedy odpoczynku się spodziewać. Szkoda tylko, że nie wszystkie święta są płatne dla pracowników.
Chucpa

Chucpa

Dobra wola pracodawcy….jasne ,ze za wolne dni nie zapłaci . Prawodawstwo w Norwegii tylko pod nich
Pchaj_Katamaran

Pchaj_Katamaran

Stefan to chyba trochę zaspałeś, ale tylko trochę, pospiesz się to może jeszcze zdążysz
Bartek

Bartek

Wszystkich interesuje wolne bez względu w jakim oni kraju są i pracują. Każdy kraj ma oczywiście inne dni wolne i dlatego dobrze na ten temat wiele poczytać by się zorientować w temacie. To ważna sprawa.
Stefan

Stefan

Bardzo fajny artykuł. Wybieram się do Norwegii w 2010 roku. Jakie święta są wolne od pracy w Norwegii, to mnie najbardziej zainteresowało z pewnych względów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.