Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Norwegii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Norwegii?
Każdy pracownik wyczekuje z niecierpliwością dni wolnych. Emigrując zarobkowo za granicę, warto się zapoznać z kalendarzem świątecznym danego kraju, co pozwoli znacznie lepiej rozplanować urlopy. We wszystkich państwach pewne dni są ustawowo wolne od pracy i nie inaczej jest w Norwegii.

Rząd norweski ustanowił na 2020 rok jedenaście dni świątecznych, które w wielu wypadkach mają podłoże religijne. Spora część z nich pokrywa się z świętami w innych państwach skandynawskich. Część świąt odpowiada także tym znanym z Polski. Polacy pracujący w Norwegii nie muszą się więc martwić, że nie będą mogli spędzić najważniejszych świąt z bliskimi. Odpowiednie planowanie urlopu pozwoli na zwiększenie czasu na odpoczynek oraz na dłuższe wizyty u bliskich w kraju.

Jakie święta są wolne od pracy w Norwegii?

Norweski rząd ustanowił w 2020 roku jedenaście dni wolnych od pracy. Przyjrzyjmy się w jakie święta pracownicy będą się mogli cieszyć odpoczynkiem.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Nyttårsdag) - pierwszy dzień roku jest świętem w większości krajów na świecie. Ludzie hucznie celebrują rozpoczęcie roku i także w Norwegii mogą odpocząć po szalonej nocy.

9 kwietnia 2020 - Wielki Czwartek (Skjærtorsdag) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. Tego dnia upamiętnia się ostatnią wieczerzę Jezusa Chrystusa z apostołami.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Langfredag) - kolejny dzień Świąt Wielkanocnych. W tym wypadku chrześcijanie upamiętniają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

12 kwietnia 2020 - Wielkanoc (Påskedag) - najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Andre påskedag) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce znany między innymi z tradycji Śmigusa Dyngusa.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Norwegia

1 maja 2020 - Święto Pracy (Første mai) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest świętem obchodzonym w wielu państwach na świecie. Ta okazja pozwala oddać należny hołd robotnikom i ludziom pracy oraz ich wkładowi w rozwój współczesnego społeczeństwa.

17 maja 2020 - Dzień Konstytucji (Syttende mai, Grunnlovsdagen) - najweselej obchodzone święto w Norwegii. Upamiętnia ono uchwalenie konstytucji, co miało miejsce w 1814 roku. Tym samym kraj potwierdził swoją niezależność i uchronił się przed przyłączeniem do Szwecji.

21 maja 2020 - Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi himmelfartsdag) - święto upamiętniające chrześcijańską wiarę w cielesne wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa do nieba. Obchodzone w czterdzieści dni po Wielkanocy.

1 czerwca 2020 - Poniedziałek po Zielonych Świątkach (Andre pinsedag) - Zielone Świątki są w niektórych krajach obchodzone przez dwa dni. W Norwegii świętuje się drugi z terminów przypadający na poniedziałek.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Første juledag) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa.

26 grudnia 2020 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Andre juledag) - ostatni dzień obchodów Bożego Narodzenia znany także jako Dzień Św. Szczepana.

Warto odnotować, że Norwedzy obchodzą także inne święta, które nie są jednak dniami wolnymi od pracy. Ostatki są ostatnimi dniami przed Wielkim Postem. Norwedzy w tym czasie lubią hucznie świętować oraz przebierać się w fantazyjne stroje. Całość przypomina obchody Halloween, ale nie ma zwyczaju chodzenia po domach i zbierania słodyczy. Z kalendarza dni wolnych od pracy na skutek redukcji wypadło także Wszystkich Świętych. W efekcie obchody święta przeniesiono na pierwszą niedzielę listopada.

Wakacje i ferie w Norwegii

Mieszkając w Norwegii razem z dziećmi, nie sposób planować urlopu bez uwzględnienia ich wolnego od szkoły. System edukacji w tym skandynawskim kraju zakłada kilka przerw, podczas których uczniowie mają okazję do odpoczynku. Warto zapoznać się z kalendarzem szkolnym norweskich szkół. Przyjrzyjmy się roku szkolnemu 2019/2020.

Bieżący rok szkolny rozpoczął się z dniem 19 sierpnia 2019 roku. W zależności od gminy data rozpoczęcia roku szkolnego mogła się nieco różnić, podobnie jest z innymi terminami, dlatego zawsze najlepiej sprawdzić aktualne informacje w konkretnych placówkach.

Pierwsze ferie jesienne przypadły w zależności od gminy na termin od 30 września do 4 października 2019 roku bądź od 7 do 11 października 2019 roku. Ferie świąteczne przypadają na dni od 20 grudnia 2019 roku do 2 stycznia 2020 roku.

Zaledwie po miesiącu uczniowie będą się cieszyć feriami zimowymi. Te odbywają się na przełomie lutego i marca. W zależności od gminy różnią się terminy, ale w każdym wypadku uczniowie mają tydzień wolnego od szkoły. Ostatnią przerwą będą ferie wielkanocne odbywające się od 6 do 14 kwietnia 2020 roku. Rok szkolny 2019/2020 zakończy się z dniem 19 czerwca.

Czy święta w Norwegii są płatne?

Osoby pracujące w Norwegii powinny mieć świadomość tego, w jakich sytuacjach otrzymają wynagrodzenie za dni świąteczne. W przypadku stałych wynagrodzeń miesięcznych sprawa jest prosta i za dni wolne od pracy wypadające w tygodniu otrzymają one zapłatę.

W przypadku stawek godzinowych pracownicy najczęściej otrzymują zapłatę tylko za przepracowane godziny, tak więc za dzień wolny od pracy mogą nie otrzymać wynagrodzenia. Wyjątkiem jest dobra wola pracodawcy bądź postanowienia układów zbiorowych dla danej branży.

Ważne!Rząd norweski wprowadził jednak odgórny obowiązek zapłacenia pracownikom za dni 1 i 17 maja. Wymóg ten jest stawiany tylko w sytuacji, gdy wspomniane święta przypadają na dni robocze.

Ewentualne wynagrodzenie za dni świąteczne regulują układy zbiorowe oraz umowy między pracownikiem i pracodawcą. Jeżeli dany zawód będzie wymagał pracy w dni ustawowo wolne od pracy, to należy ustalić odpowiednie stawki przed podpisaniem umowy.

Święta w Norwegii w sporej części pokrywają się z tymi w Polsce. Dzięki temu można swobodnie planować urlop z uwzględnieniem dni wolnych od pracy, co pozwoli na dłuższe odwiedziny bliskich w najważniejsze świąteczne okazje.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Norwegii?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Bartek
2019-12-17, 09:25
Wszystkich interesuje wolne bez względu w jakim oni kraju są i pracują. Każdy kraj ma oczywiście inne dni wolne i dlatego dobrze na ten temat wiele poczytać by się zorientować w temacie. To ważna sprawa.
Stefan
2019-12-15, 19:14
Bardzo fajny artykuł. Wybieram się do Norwegii w 2010 roku. Jakie święta są wolne od pracy w Norwegii, to mnie najbardziej zainteresowało z pewnych względów.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.