Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Austrii?

4 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

6 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Austrii?
Każda osoba pracująca bardzo dobrze wie kiedy wypadają święta będące dniami wolnymi od pracy. W przypadku emigracji zarobkowej temat ustawowych dni wolnych od pracy jest jednym z pierwszych poruszanych przez pracownika.

Nic dziwnego, ponieważ to właśnie święta są okazją do dodatkowego wolnego i przy dobrym planowaniu urlopu do spotkań z bliskimi w kraju. Austria podobnie, jak inne państwa obchodzi pewne święta, które zostały przez rząd kraju uznane za dni wolne od pracy. Co ciekawe Austria nie kojarzy nam się z mocno religijnym państwem, a mimo to większość świąt wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej.

Jakie święta w Austrii są wolne od pracy?

W 2023 roku Austriacy będą świętowali trzynaście razy. Właśnie tyle ustawowych dni wolnych znalazło się w kalendarzu tego kraju. Spora część dat pokrywa się z polskimi świętami, co sprawia, że osoby pracujące w Austrii będą mogły cieszyć się obchodami świąt w gronie rodzinnym. Przyjrzyjmy się jakie dni wolne od pracy będą miały miejsce w 2023 roku w Austrii.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Neujahr) - świętowanie rozpoczęcia nowego roku jest dniem wolnym od pracy niemal na całym świecie.

6 stycznia 2023 - Trzech Króli (Heilige Drei Könige) - uroczystość Objawienia Pańskiego upamiętnia trzech mędrców, którzy udali się do Betlejem złożyć hołd narodzonemu Chrystusowi.

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Karfreitag) - dzień wolny od pracy tylko dla należących do kościoła ewangelickiego. Mimo iż ten dzień jest ważny także dla katolików, to nie mają oni ustawowo wolnego dnia.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) - ostatni dzień Świąt Wielkanocnych w Austrii jest podobnie jak w Polsce wolny od pracy.

1 maja 2023 - Święto Pracy (Staatsfeiertag (Tag der Arbeit)) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu krajach na świecie. W tym dniu upamiętnia się wkład robotników i ludzi pracy w rozwój społeczeństwa.

18 maja 2023 - Wniebowstąpienie Pańskie (Christi Himmelfahrt) - katolickie święto upamiętniające wniebowstąpienie Jezusa do Nieba. Tradycyjnie święto obchodzi się 40 dni po Wielkanocy.

29 maja 2023 - Zielone Świątki (Pfingstmontag) - Święto Zesłania Ducha Świętego jest obchodzone przez wiele krajów chrześcijańskich. Niektóre z państw obchodzą dwa dni tego święta, a inne tylko jeden.

Szukasz pracy?
Dodana

Specjalista ds. obsługi sklepu internetowego

Concentrix CVG International sp. z o.o.

  • Lublin
Dodana
Dodana

Pracownik inwentaryzacji Grudziądz

Work&Profit sp. z o.o.

  • Grudziądz
Dodana
Dodana

8 czerwca 2023 - Boże Ciało (Fronleichnam) - kolejne bardzo ważne święto katolickie upamiętniające przemianę chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Święto przypada na ogół na 60 dni po Wielkanocy.

15 sierpnia 2023 - Wniebowstąpienie NMP (Mariä Himmelfahrt) - święto upamiętniające wzięcie do nieba ciała i duszy Najświętszej Maryi Panny.

26 października 2023 - Święto Narodowe Austrii (Nationalfeiertag) - najważniejsze święto państwowe dla Austriaków. Upamiętnia ono uchwalenie konstytucji, co miało miejsce 26 października 1955 roku. Dzień wcześniej kraj opuściły siły okupacyjne Armii Radzieckiej stacjonujące w Austrii od zakończenia II Wojny Światowej. Święto jest hucznie obchodzone na terenie całego kraju.

1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (Allerheiligen) - dzień upamiętniający wszystkich chrześcijańskich świętych.

8 grudnia 2023 - Niepokalane Poczęcie NMP (Mariä Empfängnis) - dzień celebrowania dogmatu wiary chrześcijańskiej o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Video

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Christtag) - święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, tradycyjnie poprzedzone Wigilią, która niestety w Austrii nie jest dniem wolnym od pracy.

26 grudnia 2023 - Dzień Świętego Szczepana (Stefanitag) - Drugi Dzień Świąt znany także, jako Dzień Św. Szczepana będącego pierwszym męczennikiem chrześcijaństwa.

Tak się prezentuje kalendarz ustawowo wolnych dni od pracy w Austrii na 2023 rok. Jak widać, wiele dat się pokrywa z polskim grafikiem świątecznym. To oznacza, że można swobodnie planować wyjazdy na święta do rodzin pozostających w Polsce.

Warto jeszcze nadmienić, że poszczególne regiony mogą świętować pomniejsze okazje. Pracodawcy mogą w tym czasie dać wolne swoim pracownikom, ale nie mają takiego obowiązku. Przykładem może być Dzień Św. Leopolda obchodzony tylko w Wiedniu 15 listopada. Święto upamiętnia cesarza Leopolda zmarłego 15 listopada 1136 roku. Cesarz przyczynił się do rozwoju Austrii, a po śmierci został kanonizowany jako Leopold Pobożny. Dziś jest patronem Wiednia, a w jego święto zamknięte są szkoły oraz instytucje publiczne.

Wakacje i ferie w Austrii

Planując urlop, najczęściej bierze się pod uwagę kalendarz ferii w szkołach. Jeżeli planujemy zamieszkać w Austrii wraz ze swoimi pociechami, to konieczne jest zapoznanie się z terminami dni wolnych dla uczniów.

Rok szkolny prezentuje się w Austrii podobnie do tego w Polsce. Uczniowie w czasie roku kalendarzowego mają pięć okazji do dłuższego wolnego. Trzeba jednak pamiętać, że Austria składa się z krajów związkowych, a to prowadzi do pewnych różnic w terminach. Na szczęście większość przerw w nauce odbywa się w jednych terminach dla całej Austrii. Przyjrzyjmy się terminom na 2023 rok bliżej:

Terminy wakacji i ferii w Austrii:

 

 

Przerwa semestralna:

  • 13.02-18.02 dla Burgenlandu, Karyntii, Salzburga, Tyrolu i Vorarlberg
  • 6.02-11.02 dla Dolnej Austrii i Wiednia
  • 20.02-25.02 dla Górnej Austrii i Styrii


Ferie wielkanocne:

  • 1.04-10.04 dla całego kraju


Ferie zielonoświątkowe:

  • 25.05-29.05 dla całego kraju


Wakacje:

  • 1.07-3.09 dla Burgenlandu, Dolnej Austrii oraz Wiednia
  • 8.07-10.09 dla reszty kraju


Ferie świąteczne:

  • 24.12-6.01 dla całego kraju

Uczniowie mają pięć okazji w roku do odpoczęcia od szkoły. W tym samym czasie rodzice mogą zaplanować urlop. Warto przed planowaniem wolnego upewnić się w poszczególnych placówkach edukacji czy nie przewidują dodatkowych dni wolnych.

Czy praca w austriackie święta jest płatna?

Pracownicy w Austrii mają prawo do pełnego wynagrodzenia za dzień świąteczny, o ile na ten termin przypadała ich obecność w pracy. W przypadku gdy w danym dniu nie mieli pełnić swoich obowiązków, nie otrzymają wynagrodzenia.

Osoby pracujące w dzień świąteczny mają prawo do zwyczajnej wypłaty bądź odbioru czasu wolnego. Większość układów zbiorowych ustala dla swoich branż specjalne regulacje odnośnie wynagrodzenia. Tak więc praca w święta może być traktowana jako godziny nadliczbowe bądź zostaną za nią naliczone specjalne dodatki do wypłaty. Podejmując pracę, warto się zapoznać z polityką odnośnie świąt u swojego pracodawcy.

Kalendarz świąteczny Austrii daje sporo okazji do odpoczęcia od pracy. Odpowiednio lawirując dniami urlopowymi, można sobie zapewnić sporo wolnego, które dzięki pokrywaniu się wielu austriackich świąt z polskimi sprzyja powrotom do kraju.

To może Cię również zainteresować

Praca Austria

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Ziobelk

Ziobelk

Austriackie święta wyglądają podobnie do polskich, z niezlym ilością dni wolnych. Szkoda, że Wigilia nie jest tam dnem wolnym, ale cóż taki dziwny tam mają zwyczaj.
Kazimierz Górski

Kazimierz Górski

Dzięki temu wyliczeniu święt w Austrii mogę lepiej planować obecnośc, mojch pracowników w firmie. Pozawlam im wracać na rodzime święta do polski, aby nie odczuwali tęsknoty.
Jakub WIderski

Jakub WIderski

Ineteresujace jakie szwienta są obchodozne w Austrii. Myślę o szukaniu pracy tam, więc to ważne, żeby wiedzieć jak wyglada kalendarz dni wolnych.
Hawrań

Hawrań

Cieszę się, że Austriacy mają sporo wolnych dni w tym kalendarzu. Pracuje w Austrii i miło jest mieć możliwość świętowania w gronie rodzinnym w Polszcze.
Tymek

Tymek

Dość dobrze wiedzieć na ten temat i realizować swoje plany pod względem dni wolnych obowiązujących w Austrii. Można ciekawie zaplanować dni wolne.
polonia A

polonia A

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Austrii? fajnie wszystko ujęte jest w tym artykule.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.