Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Austrii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Austrii?
Każda osoba pracująca bardzo dobrze wie kiedy wypadają święta będące dniami wolnymi od pracy. W przypadku emigracji zarobkowej temat ustawowych dni wolnych od pracy jest jednym z pierwszych poruszanych przez pracownika.

Nic dziwnego, ponieważ to właśnie święta są okazją do dodatkowego wolnego i przy dobrym planowaniu urlopu do spotkań z bliskimi w kraju. Austria podobnie, jak inne państwa obchodzi pewne święta, które zostały przez rząd kraju uznane za dni wolne od pracy. Co ciekawe Austria nie kojarzy nam się z mocno religijnym państwem, a mimo to większość świąt wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej.

Jakie święta w Austrii są wolne od pracy?

W 2020 roku Austriacy będą świętowali trzynaście razy. Właśnie tyle ustawowych dni wolnych znalazło się w kalendarzu tego kraju. Spora część dat pokrywa się z polskimi świętami, co sprawia, że osoby pracujące w Austrii będą mogły cieszyć się obchodami świąt w gronie rodzinnym. Przyjrzyjmy się jakie dni wolne od pracy będą miały miejsce w 2020 roku w Austrii.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Neujahr) - świętowanie rozpoczęcia nowego roku jest dniem wolnym od pracy niemal na całym świecie.

6 stycznia 2020 - Trzech Króli (Heilige Drei Könige) - uroczystość Objawienia Pańskiego upamiętnia trzech mędrców, którzy udali się do Betlejem złożyć hołd narodzonemu Chrystusowi.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Karfreitag) - dzień wolny od pracy tylko dla należących do kościoła ewangelickiego. Mimo iż ten dzień jest ważny także dla katolików, to nie mają oni ustawowo wolnego dnia.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) - ostatni dzień Świąt Wielkanocnych w Austrii jest podobnie jak w Polsce wolny od pracy.

1 maja 2020 - Święto Pracy (Staatsfeiertag (Tag der Arbeit)) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu krajach na świecie. W tym dniu upamiętnia się wkład robotników i ludzi pracy w rozwój społeczeństwa.

21 maja 2020 - Wniebowstąpienie Pańskie (Christi Himmelfahrt) - katolickie święto upamiętniające wniebowstąpienie Jezusa do Nieba. Tradycyjnie święto obchodzi się 40 dni po Wielkanocy.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Austria

1 czerwca 2020 - Zielone Świątki (Pfingstmontag) - Święto Zesłania Ducha Świętego jest obchodzone przez wiele krajów chrześcijańskich. Niektóre z państw obchodzą dwa dni tego święta, a inne tylko jeden.

11 czerwca 2020 - Boże Ciało (Fronleichnam) - kolejne bardzo ważne święto katolickie upamiętniające przemianę chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Święto przypada na ogół na 60 dni po Wielkanocy.

15 sierpnia 2020 - Wniebowstąpienie NMP (Mariä Himmelfahrt) - święto upamiętniające wzięcie do nieba ciała i duszy Najświętszej Maryi Panny.

26 października 2020 - Święto Narodowe Austrii (Nationalfeiertag) - najważniejsze święto państwowe dla Austriaków. Upamiętnia ono uchwalenie konstytucji, co miało miejsce 26 października 1955 roku. Dzień wcześniej kraj opuściły siły okupacyjne Armii Radzieckiej stacjonujące w Austrii od zakończenia II Wojny Światowej. Święto jest hucznie obchodzone na terenie całego kraju.

1 listopada 2020 - Wszystkich Świętych (Allerheiligen) - dzień upamiętniający wszystkich chrześcijańskich świętych.

8 grudnia 2020 - Niepokalane Poczęcie NMP (Mariä Empfängnis) - dzień celebrowania dogmatu wiary chrześcijańskiej o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Christtag) - święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, tradycyjnie poprzedzone Wigilią, która niestety w Austrii nie jest dniem wolnym od pracy.

26 grudnia 2020 - Dzień Świętego Szczepana (Stefanitag) - Drugi Dzień Świąt znany także, jako Dzień Św. Szczepana będącego pierwszym męczennikiem chrześcijaństwa.

Tak się prezentuje kalendarz ustawowo wolnych dni od pracy w Austrii na 2020 rok. Jak widać, wiele dat się pokrywa z polskim grafikiem świątecznym. To oznacza, że można swobodnie planować wyjazdy na święta do rodzin pozostających w Polsce.

Warto jeszcze nadmienić, że poszczególne regiony mogą świętować pomniejsze okazje. Pracodawcy mogą w tym czasie dać wolne swoim pracownikom, ale nie mają takiego obowiązku. Przykładem może być Dzień Św. Leopolda obchodzony tylko w Wiedniu 15 listopada. Święto upamiętnia cesarza Leopolda zmarłego 15 listopada 1136 roku. Cesarz przyczynił się do rozwoju Austrii, a po śmierci został kanonizowany jako Leopold Pobożny. Dziś jest patronem Wiednia, a w jego święto zamknięte są szkoły oraz instytucje publiczne.

Wakacje i ferie w Austrii

Planując urlop, najczęściej bierze się pod uwagę kalendarz ferii w szkołach. Jeżeli planujemy zamieszkać w Austrii wraz ze swoimi pociechami, to konieczne jest zapoznanie się z terminami dni wolnych dla uczniów.

Rok szkolny prezentuje się w Austrii podobnie do tego w Polsce. Uczniowie w czasie roku kalendarzowego mają pięć okazji do dłuższego wolnego. Trzeba jednak pamiętać, że Austria składa się z krajów związkowych, a to prowadzi do pewnych różnic w terminach. Na szczęście większość przerw w nauce odbywa się w jednych terminach dla całej Austrii. Przyjrzyjmy się terminom na 2020 rok bliżej:

Terminy wakacji i ferii w Austrii:

Przerwa semestralna:

  • 10.02-15.02 dla Burgenlandu, Karyntii, Salzburga, Tyrolu i Vorarlberg
  • 3.02-8.02 dla Dolnej Austrii i Wiednia
  • 17.02-22.02 dla Górnej Austrii i Styrii


Ferie wielkanocne:

  • 4.04-14.04 dla całego kraju


Ferie zielonoświątkowe:

  • 30.05-2.06 dla całego kraju


Wakacje:

  • 4.07-6.09 dla Burgenlandu, Dolnej Austrii oraz Wiednia
  • 11.07-13.09 dla reszty kraju


Ferie świąteczne:

  • 24.12-6.01 dla całego kraju

Uczniowie mają pięć okazji w roku do odpoczęcia od szkoły. W tym samym czasie rodzice mogą zaplanować urlop. Warto przed planowaniem wolnego upewnić się w poszczególnych placówkach edukacji czy nie przewidują dodatkowych dni wolnych.

Czy praca w austriackie święta jest płatna?

Pracownicy w Austrii mają prawo do pełnego wynagrodzenia za dzień świąteczny, o ile na ten termin przypadała ich obecność w pracy. W przypadku gdy w danym dniu nie mieli pełnić swoich obowiązków, nie otrzymają wynagrodzenia.

Osoby pracujące w dzień świąteczny mają prawo do zwyczajnej wypłaty bądź odbioru czasu wolnego. Większość układów zbiorowych ustala dla swoich branż specjalne regulacje odnośnie wynagrodzenia. Tak więc praca w święta może być traktowana jako godziny nadliczbowe bądź zostaną za nią naliczone specjalne dodatki do wypłaty. Podejmując pracę, warto się zapoznać z polityką odnośnie świąt u swojego pracodawcy.

Kalendarz świąteczny Austrii daje sporo okazji do odpoczęcia od pracy. Odpowiednio lawirując dniami urlopowymi, można sobie zapewnić sporo wolnego, które dzięki pokrywaniu się wielu austriackich świąt z polskimi sprzyja powrotom do kraju.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Austrii?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Tymek
2019-12-17, 09:43
Dość dobrze wiedzieć na ten temat i realizować swoje plany pod względem dni wolnych obowiązujących w Austrii. Można ciekawie zaplanować dni wolne.
polonia A
2019-12-16, 20:46
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Austrii? fajnie wszystko ujęte jest w tym artykule.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.