Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Czechach?

4 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

6 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Czechach?
Każde państwo celebruje w czasie roku pewne święta, które stają się dniami wolnymi od pracy. Czechy nie odbiegają w tym temacie od innych krajów. Nasi południowi sąsiedzi w 2020 roku będą obchodzić 13 świąt państwowych i religijnych, które zostały uznane przez lokalny rząd za ustawowe dni wolne od pracy. W tym czasie pracownicy będą mieli okazję odpocząć i celebrować odpowiednie okazje.

Jakie święta obchodzą Czesi? Czy dni wolne od pracy są płatne? Na te pytania oraz kilka innych poznacie odpowiedź w dalszej części artykułu. Informacje o ustawowych dniach wolnych od pracy przydadzą się przede wszystkim przy planowaniu urlopów. Dzięki uwzględnieniu świąt można sobie zapewnić nieco dłuższe okresy odpoczynku.

Jakie święta są dniami wolnymi w Czechach?

Rząd czeski ustanowił na 2023 rok 13 ustawowych dni wolnych od pracy. W kalendarzu świątecznym Czechów znalazło się siedem świąt państwowych oraz siedem religijnych. Część z nich pokrywa się z wolnymi dniami w Polsce, co pozwala na zaplanowanie dłuższego urlopu wraz z bliskimi pozostającymi na terenie Polski. Przyjrzymy się kalendarzowi czeskich świąt.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok i Święto Niepodległości (Nový rok, Den obnovy samostatného českého státu) - Świętowanie Nowego Roku jest ważnym elementem kalendarza niemal każdego państwa. W przypadku czeskiego Święta Niepodległości obchodzi się rocznicę rozdzielenia Czechosłowacji na Czechy i Słowację. To wydarzenie miało miejsce 1 stycznia 1993 roku i zmieniło mapę polityczną środkowej Europy.

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Velký pátek) – Czesi nie słyną z religijności, ale mimo to w Wielki Piątek mają wolne. Dzień upamiętniający śmierć Chrystusa jest obchodzony w chrześcijańskich państwach na całym świecie, choć nie wszędzie jest on ustawowo wolny.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Velikonoční pondělí) - dzień kończący obchody Wielkanocy, czyli najważniejszego święta w kulturze chrześcijańskiej.

1 maja 2023 - Święto Pracy (Svátek práce) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony przez wiele państw. Zwyczajowo jest to święto robotników i klas pracujących.

8 maja 2023 - Dzień Zwycięstwa (Den vítězství or Den osvobození) - Czesi należycie celebrują zakończenie II Wojny Światowej. Święto to upamiętnia formalne przyjęcie przez aliantów bezwarunkowej kapitulacji nazistowskich Niemiec.

Szukasz pracy?

Psycholog dziecięcy

Centrum Wsparcia Psychologicznego

  • 100-120 zł / h
  • Wrocław
Dodana
Dodana

Młodszy Inspektor - Psycholog

Straż Miejska m. st. Warszawy

  • Warszawa
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • Tarnów
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • 4 500-5 500 zł / mc
  • Kraków
Dodana

5 lipca 2023 - Święto Apostołów Słowiańskich Cyryla i Metodego (Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje) - Św. Cyryl i Metody są uznawani za apostołów słowiańszczyzny. Oboje prowadzili w IX wieku misje chrystianizacji terenów słowiańskich i zostali uznani czeskimi świętymi. Właśnie dlatego ich imieniny obchodzi się jako dzień wolny od pracy.

6 lipca 2023 - Święto Mistrza Jana Husa (Den upálení mistra Jana Husa) - Dzień upamiętniający męczeńską śmierć na stosie Jana Husa w 1415 roku. Przywódca religijny i zwolennik reformacji odcisnął piętno na całej historii Czech.

Video

28 września 2023 - Święto Państwowości Czeskiej (Den české státnosti) - W tym dniu Czesi upamiętniają śmierć księcia Wacława zamordowanego w 935 roku przez brata. Wacław niedługo po śmierci został uznany za świętego, a z czasem okrzyknięto go patronem państwa czeskiego. Święto celebruje symbol państwa oraz tożsamość narodową Czechów.

28 października 2023 - Święto Republiki Czechosłowackiej (Den vzniku samostatného československého státu) - Niezwykle ważne święto w kalendarzu czeskim. W tym dniu celebruje się rocznicę utworzenia niepodległego państwa czechosłowackiego, co miało miejsce w 1918 roku.

17 listopada 2023 - Dzień Walki o Wolność i Demokrację (Den boje za svobodu a demokracii) - Święto upamiętniające studentów walczących kolejno z nazistowskim i komunistycznym reżimem w latach 1939 i 1989.

24 grudnia 20203 - Wigilia Bożego Narodzenia (Štědrý den) - Ponownie Czesi mimo mniejszego przywiązania do religii świętują drugie najważniejsze święto chrześcijańskie, zostawiając tym samym w tyle Polskę. Ustanowienie wigilii dniem wolnym pozwala Polakom pracującym w Czechach znacznie wcześniej wrócić do bliskich w kraju.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (První den Vánoc) - Tradycyjne upamiętnienie narodzin Jezusa Chrystusa.

26 grudnia 2023 - Drugi Dzień Bożego Narodzenia (Druhý den Vánoc) - Drugi dzień świąt znany także, jako Dzień Św. Szczepana.

Ferie i wakacje w Czechach

Planując urlop od pracy w Czechach, większość osób bierze pod uwagę przede wszystkim dni wolne od szkoły swoich dzieci. Właśnie dlatego warto się zapoznać z grafikiem ferii, jakie występują u naszych południowych sąsiadów. Przynajmniej w sytuacji, w której dzieci uczęszczają do czeskiej szkoły.

Rozpiska wakacyjna w Czechach ma dość zbliżony format do polskiej. Rok szkolny trwa podobną ilość czasu, a przerwy między kolejnymi rokami wypadają na miesiące letnie. Które dni czescy uczniowie będą mieli wolne w 2023 roku?

Pierwszą okazją do wolnego jest przerwa świąteczna trwająca od 23 grudnia 2022 roku do 2 stycznia 2023 roku. Druga bardzo krótka przerwa w nauce przypadnie już 3 lutego 2023 roku. W ten sposób uczniowie będą mogli się cieszyć długim weekendem. W zależności od regionów w lutym i marcu są przeprowadzane tygodniowe ferie zimowe. W tym wypadku, aby poznać dokładny termin, należy zaczerpnąć informacji w konkretnej placówce edukacyjnej.

W dniach 6.04-7.04 2020 odbywają się ferie wielkanocne, które wydłużają się o same święta wielkanocne trwające do 10 kwietnia. Ferie letnie rozpoczynają się 1 lipca i kończą 31 sierpnia 2023 roku. W roku szkolnym odbywają się jeszcze krótkie dwudniowe ferie jesienne, ale na razie nie jest znana data na 2023 rok.

Czy dni wolne od pracy w Czechach są lepiej płatne?

Z założenia w ustawowe dni wolne od pracy pracownicy nie powinni wykonywać swoich obowiązków. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe do spełnienia i zdarza się, że pracodawca musi poprosić pracownika o wykonanie obowiązków zawodowych. Czeski kodeks pracy zakłada w takich sytuacjach dwie formy wynagrodzenia. Pracownik za pracę w dzień świąteczny może otrzymać zastępcze godziny wolne bądź dodatek w wysokości 100% do stawki godzinowej. Sposób rozliczenia pozostaje w kwestii umowy między pracownikiem i pracodawcą.

Jak widać, Czesi mają taką samą ilość okazji do świętowania co Polacy. Ważną informacją jest obchodzenie najważniejszych świąt chrześcijańskich, co sprawia, że osoby pracujące w Czechach mogą sprawnie zaplanować sobie spotkania z rodziną w Polsce.

To może Cię również zainteresować

Praca Czechy

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Pracownik

Pracownik

Te wolne dni w Czechach to dla naszej firmy spore wyzwanie logistyczne, ponieważ musimy zadbać o to, żeby nasze zamówienia zostały zrealizowane przed tymi dniami. Ale rozumiemy, że wolne to potrzebna rzecz i staramy się ją zapewnić naszym pracownikom.
Hjubi

Hjubi

Cieszę się, że w przypadku poszukiwania pracy w Czechach będę miał w sumie 13 dni wolnych, żeby porozsyłać CV i zadzwonić na kilka firm. To na pewno ułatwi mi wybór odpowiedniego etatu.
jegomość

jegomość

Chciałbym mieć pracę w Czechach, żeby mieć tyle dni wolnych od pracy. W Polsce nie ma tak czegoś, a tu jeszcze można sobie zaplanować dłuższy urlop. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę tam wkrótce.
bankowiec

bankowiec

Cieszę się, że w Czechach nie ma zbyt wielu dni wolnych od pracy, inaczej nasza firma miałaby trudności z utrzymaniem płynności finansowej. Ale w sumie wolne dni są potrzebne, żeby odpocząć i naładować baterie.
Cezik

Cezik

Czesi mają swoje dni wolne pomimo tego, że to kraj ateistyczny. Organizacja dni wolnych w każdym kraju jest istotna.
Banbin

Banbin

Warto wiedzieć, kiedy w Czechach są dni wolne. Można wiele rzeczy dzięki temu zaplanować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.