Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Czechach?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Czechach?
Każde państwo celebruje w czasie roku pewne święta, które stają się dniami wolnymi od pracy. Czechy nie odbiegają w tym temacie od innych krajów. Nasi południowi sąsiedzi w 2020 roku będą obchodzić 13 świąt państwowych i religijnych, które zostały uznane przez lokalny rząd za ustawowe dni wolne od pracy. W tym czasie pracownicy będą mieli okazję odpocząć i celebrować odpowiednie okazje.

Jakie święta obchodzą Czesi? Czy dni wolne od pracy są płatne? Na te pytania oraz kilka innych poznacie odpowiedź w dalszej części artykułu. Informacje o ustawowych dniach wolnych od pracy przydadzą się przede wszystkim przy planowaniu urlopów. Dzięki uwzględnieniu świąt można sobie zapewnić nieco dłuższe okresy odpoczynku.

Jakie święta są dniami wolnymi w Czechach?

Rząd czeski ustanowił na 2020 rok 13 ustawowych dni wolnych od pracy. W kalendarzu świątecznym Czechów znalazło się siedem świąt państwowych oraz siedem religijnych. Część z nich pokrywa się z wolnymi dniami w Polsce, co pozwala na zaplanowanie dłuższego urlopu wraz z bliskimi pozostającymi na terenie Polski. Przyjrzymy się kalendarzowi czeskich świąt.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok i Święto Niepodległości (Nový rok, Den obnovy samostatného českého státu) - Świętowanie Nowego Roku jest ważnym elementem kalendarza niemal każdego państwa. W przypadku czeskiego Święta Niepodległości obchodzi się rocznicę rozdzielenia Czechosłowacji na Czechy i Słowację. To wydarzenie miało miejsce 1 stycznia 1993 roku i zmieniło mapę polityczną środkowej Europy.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Velký pátek) – Czesi nie słyną z religijności, ale mimo to w Wielki Piątek mają wolne. Dzień upamiętniający śmierć Chrystusa jest obchodzony w chrześcijańskich państwach na całym świecie, choć nie wszędzie jest on ustawowo wolny.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Velikonoční pondělí) - dzień kończący obchody Wielkanocy, czyli najważniejszego święta w kulturze chrześcijańskiej.

1 maja 2020 - Święto Pracy (Svátek práce) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony przez wiele państw. Zwyczajowo jest to święto robotników i klas pracujących.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Czechy

8 maja 2020 - Dzień Zwycięstwa (Den vítězství or Den osvobození) - Czesi należycie celebrują zakończenie II Wojny Światowej. Święto to upamiętnia formalne przyjęcie przez aliantów bezwarunkowej kapitulacji nazistowskich Niemiec.

5 lipca 2020 - Święto Apostołów Słowiańskich Cyryla i Metodego (Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje) - Św. Cyryl i Metody są uznawani za apostołów słowiańszczyzny. Oboje prowadzili w IX wieku misje chrystianizacji terenów słowiańskich i zostali uznani czeskimi świętymi. Właśnie dlatego ich imieniny obchodzi się jako dzień wolny od pracy.

6 lipca 2020 - Święto Mistrza Jana Husa (Den upálení mistra Jana Husa) - Dzień upamiętniający męczeńską śmierć na stosie Jana Husa w 1415 roku. Przywódca religijny i zwolennik reformacji odcisnął piętno na całej historii Czech.

28 września 2020 - Święto Państwowości Czeskiej (Den české státnosti) - W tym dniu Czesi upamiętniają śmierć księcia Wacława zamordowanego w 935 roku przez brata. Wacław niedługo po śmierci został uznany za świętego, a z czasem okrzyknięto go patronem państwa czeskiego. Święto celebruje symbol państwa oraz tożsamość narodową Czechów.

28 października 2020 - Święto Republiki Czechosłowackiej (Den vzniku samostatného československého státu) - Niezwykle ważne święto w kalendarzu czeskim. W tym dniu celebruje się rocznicę utworzenia niepodległego państwa czechosłowackiego, co miało miejsce w 1918 roku.

17 listopada 2020 - Dzień Walki o Wolność i Demokrację (Den boje za svobodu a demokracii) - Święto upamiętniające studentów walczących kolejno z nazistowskim i komunistycznym reżimem w latach 1939 i 1989.

24 grudnia 2020 - Wigilia Bożego Narodzenia (Štědrý den) - Ponownie Czesi mimo mniejszego przywiązania do religii świętują drugie najważniejsze święto chrześcijańskie, zostawiając tym samym w tyle Polskę. Ustanowienie wigilii dniem wolnym pozwala Polakom pracującym w Czechach znacznie wcześniej wrócić do bliskich w kraju.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (První den Vánoc) - Tradycyjne upamiętnienie narodzin Jezusa Chrystusa.

26 grudnia 2020 - Drugi Dzień Bożego Narodzenia (Druhý den Vánoc) - Drugi dzień świąt znany także, jako Dzień Św. Szczepana.

Ferie i wakacje w Czechach

Planując urlop od pracy w Czechach, większość osób bierze pod uwagę przede wszystkim dni wolne od szkoły swoich dzieci. Właśnie dlatego warto się zapoznać z grafikiem ferii, jakie występują u naszych południowych sąsiadów. Przynajmniej w sytuacji, w której dzieci uczęszczają do czeskiej szkoły.

Rozpiska wakacyjna w Czechach ma dość zbliżony format do polskiej. Rok szkolny trwa podobną ilość czasu, a przerwy między kolejnymi rokami wypadają na miesiące letnie. Które dni czescy uczniowie będą mieli wolne w 2020 roku?

Pierwszą okazją do wolnego jest przerwa świąteczna trwająca od 23 grudnia 2019 roku do 3 stycznia 2020 roku. Druga bardzo krótka przerwa w nauce przypadnie już 3 lutego 2020 roku. W ten sposób uczniowie będą mogli się cieszyć długim weekendem. W zależności od regionów w lutym i marcu są przeprowadzane tygodniowe ferie zimowe. W tym wypadku, aby poznać dokładny termin, należy zaczerpnąć informacji w konkretnej placówce edukacyjnej.

W dniach 9.04-10.04 2020 odbywają się ferie wielkanocne, które wydłużają się o same święta wielkanocne trwające do 13 kwietnia. Ferie letnie rozpoczynają się 1 lipca i kończą 31 sierpnia 2020 roku. W roku szkolnym odbywają się jeszcze krótkie dwudniowe ferie jesienne, ale na razie nie jest znana data na 2020 rok.

Czy dni wolne od pracy w Czechach są lepiej płatne?

Z założenia w ustawowe dni wolne od pracy pracownicy nie powinni wykonywać swoich obowiązków. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe do spełnienia i zdarza się, że pracodawca musi poprosić pracownika o wykonanie obowiązków zawodowych. Czeski kodeks pracy zakłada w takich sytuacjach dwie formy wynagrodzenia. Pracownik za pracę w dzień świąteczny może otrzymać zastępcze godziny wolne bądź dodatek w wysokości 100% do stawki godzinowej. Sposób rozliczenia pozostaje w kwestii umowy między pracownikiem i pracodawcą.

Jak widać, Czesi mają taką samą ilość okazji do świętowania co Polacy. Ważną informacją jest obchodzenie najważniejszych świąt chrześcijańskich, co sprawia, że osoby pracujące w Czechach mogą sprawnie zaplanować sobie spotkania z rodziną w Polsce.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Czechach?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Cezik
2019-12-17, 09:47
Czesi mają swoje dni wolne pomimo tego, że to kraj ateistyczny. Organizacja dni wolnych w każdym kraju jest istotna.
Banbin
2019-12-09, 14:52
Warto wiedzieć, kiedy w Czechach są dni wolne. Można wiele rzeczy dzięki temu zaplanować.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.