Twoje wsparcie w rekrutacji

Ergonomia pracy - na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Ergonomia pracy - na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Często w pracy spędzamy długie godziny przy biurku. Błędna organizacja stanowiska pracy może mieć wpływ na naszą produktywność oraz stan zdrowia. Dlatego szczególnie ważne jest, aby zadbać o odpowiednią ergonomię miejsca pracy.


Ergonomia jest jedną z dziedzin nauki, której zadaniem jest dostosowywanie stanowiska pracy do zdolności fizycznych i psychicznych pracownika. Pomaga także zrozumieć jak wykonywać powierzone obowiązki, aby zwiększyć efektywność i wydajność, ale zminimalizować społeczne i biologiczne koszty pracy. Głównym celem ergonomii jest zatem usprawnienie warunków pracy oraz polepszenie jej jakości.
 

Ergonomiczne stanowisko pracy
 

Na stanowisku pracy często spędzamy długi czas w nieruchomej pozycji siedzącej, co prowadzi do spowolnienia procesów fizjologicznych oraz bardzo obciąża mięśnie pleców i kręgosłup. Aż 40% pracowników ma problemy zdrowotne i skarży się na ból pleców. Taka postawa sprawia również, że praca staje się bardziej monotonna i nużąca, a tym samym zmniejsza się nasza aktywność i zaangażowanie. Długie funkcjonowanie przed ekranem monitora może także powodować ból głowy, problemy ze wzrokiem, dłońmi i nogami. Wszystkie te dolegliwości skutkują zmęczeniem, stresem i mniejszą chęcią do pracy. Dlatego na każdym stanowisku tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią ergonomię miejsca pracy. Niewątpliwie udoskonali to komfort pracy, tym samym zwiększając satysfakcję pracownika oraz pracodawcy.   
 

Ergonomia pracy przy komputerze
 

Problemy ze wzrokiem, z krążeniem czy uczucie senności to tylko niektóre z objawów długotrwałej pracy przed ekranem monitora. Aby uniknąć takich dolegliwości i poprawić efektywność działania wprowadzono zasady ergonomii pracy przy komputerze, które dotyczą m.in.:

 • Biurka

Przy biurku spędzamy większość czasu w pracy, dlatego ważne jest, aby było odpowiednio dostosowane do naszych potrzeb. Powinno być wystarczająco duże, by zmieściły się na nim wszystkie potrzebne przedmioty (np. klawiatura, monitor, przybory do pisania, dokumenty itd.) Powierzchnia biurka powinna być matowa, najlepiej w jasnym odcieniu, a jego minimalna wielkość powinna wynosić 80 x 120 cm. Należy również pamiętać, aby wysokość blatu zapewniała możliwość naturalnego ułożenia dłoni przy obsłudze klawiatury i odpowiedni kąt obserwacji monitora.

 • Krzesła

W doborze krzesła konieczna jest możliwość regulacji wysokości i pochylenia oparcia od 5° do przodu i 30° do tyłu. Warto pamiętać, aby krzesło było wygodne i miało ruchome kółka, które umożliwią swobodne poruszanie. Krzesło powinno być na tyle wysokie, aby odległość od podłogi wynosiła min. 400 mm. Powinno także posiadać podłokietniki, na których można wygodnie oprzeć ręce.

 • Monitora

Aby zminimalizować problemy ze wzrokiem i ból pleców należy pamiętać, aby zachować odpowiedni odstęp od ekranu monitora. Odległość ta powinna wynosić min. 40 cm od oczu, a kąt obserwacji ekranu od 20° do 50°.  Najlepiej, aby monitor posiadał specjalny filtr chroniący wzrok oraz aby był matowy. Powinna również występować łatwa i szybka możliwość regulowania kontrastu oraz jaskrawości ekranu.

 • Oświetlenia

Najlepiej, aby pomieszczenie rozświetlało światło naturalne, jeśli jednak nie jest to możliwe, ważne, aby zapewnić pracownikom dodatkowe źródło światła, np. lampkę. Należy ustawić je tak, aby refleksy odbijane od monitora nie raziły w oczy. Natężenie światła powinno oscylować przy ok. 500 lx. Kiedy światło słoneczne w pomieszczeniu jest zbyt mocne, należy zamontować w oknach żaluzje lub rolety.

 • Stanowiska pracy

Każdy z pracowników powinien mieć swobodny dostęp do swojego stanowiska pracy. Odległość między monitorami stojącymi obok siebie powinna wynosić min. 0,6m. Każdy pracownik powinien mieć miejsce pod biurkiem na wygodne ułożenie nóg. Również kończyny górne powinny być ułożone naturalnie, aby przy obsłudze klawiatury mieć możliwość ułożenia rąk w kąt prosty między przedramieniem a ramieniem. 
 

Ergonomia koncepcyjna i korekcyjna
 

Ergonomia w procesie pracy dzieli się na ergonomię koncepcyjną oraz korekcyjną. Na czym polega ten podział?

Ergonomia koncepcyjna dostosowuje maszyny pod potrzeby pracownika już na etapie ich tworzenia oraz likwiduje wszelkie zagrożenia występujące w środowisku pracy. W fazie produkcji twórcy maszyn korzystają z zasad ergonomii koncepcyjnej, aby wyeliminować ewentualne wady maszyn. Producenci tworzą odpowiednio skonstruowane, wygodne fotele, biurka dostosowane do potrzeb pracowników, czy monitory, które zapewniają komfort pracy i nie obciążają wzroku. Te działania są właśnie przykładem ergonomii koncepcyjnej. Warto pamiętać, że niektóre błędy, które pojawią się w trakcie zakupów lub procesu projektowania, mogą być trudne lub niemożliwe do zlikwidowania na już działających stanowiskach pracy.

Drugim rodzajem ergonomii pracy jest ergonomia korekcyjna, nazywana inaczej ergonomią praktyczną. Jej zadaniem jest analiza stanowisk pracy w celu dostosowania ich do możliwości psychicznych i fizycznych zatrudnionego. Ergonomią korekcyjną zajmują się behapowcy oraz lekarze higieniści, podejmując działania takie jak: wprowadzanie korekt, likwidowanie niedogodności i zagrożeń na stanowiskach pracy, kontrolowanie sposobów wykonywania zadań (tak aby były dogodne dla pracownika) oraz odpowiednia organizacja pracy.
 

Ergonomia w pracy - obowiązki pracodawcy czy fanaberie pracownika? 
 

Wiele osób zastanawia się czy ergonomiczne stanowisko pracy biurowej jest zbędną fanaberią, czy faktycznie ma wpływ na efektywność pracy i zdrowie pracowników. Można by przypuszczać, że ergonomia w pracy to wymysł leniwych pracowników lub niepotrzebny chwyt marketingowy, który ma nakłonić do kupowania droższego sprzętu. Jednak specjaliści od bezpieczeństwa pracy wypowiadają się, że ergonomia na każdym stanowisku jest niezbędna dla zdrowia i samopoczucia pracowników. Bez wątpienia zadbanie o odpowiednie narzędzia pracy i sprzęt będzie trochę droższe, lecz z pewnością koszt zwróci się, gdyż praca w takim środowisku jest bardziej sprawna i efektywna. Ergonomia stanowiska pracy to, wbrew pozorom, sposób na niższe koszty pracownicze. Dzięki niej wszelkie problemy zdrowotne i możliwość wypadku przy pracy zostają ograniczone, tym samym nie narażając pracodawcę na koszty związane z leczeniem czy odszkodowaniem. 

Specjaliści od ergonomii pracy potwierdzają, że stworzenie dogodnych warunków pracy niezaprzeczalnie przynosi firmie zyski. Do licznych korzyści wynikających z ergonomicznego stanowiska pracy należy:

 • wzrost aktywności i zaangażowania
 • lepszy stan zdrowia
 • poprawa samopoczucia
 • wzrost kreatywności
 • poprawa koncentracji
 • większa chęć do pracy
 • brak znużenia i senności 

Podsumowując, ergonomia w pracy jest bardzo ważna zarówno dla dobra pracowników, jak i pracodawcy. Dbanie o środowisko pracy pozwala na efektywniejsze wykonywanie powierzonych obowiązków, tym samym wpływając na odpowiedni rozwój firmy. Warto zatem pamiętać, aby na każdym stanowisku pracy zapewnić pracownikom ergonomiczne warunki.

Oceń ten wpis
Ergonomia pracy - na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Ocena: 3.7, liczba głosów: 20

Opinie

prezes
2019-12-05, 10:03
Trzeba dbać o to bo potem są skargi. Dotyczy to odpowiednich narzędzi w miejscu pracy, które zapewniają komfort w pracy. W ogóle toi szkolenia mają znaczenie, a często się to zaniedbuje i są problemy z tego.
Morwa
2019-05-13, 15:54
Nasza praca i sposób, w jaki wykonujemy naszą codzienną pracę, odzwierciedla nasze pełne zaangażowanie w osiągnięcie najwyższego poziomu bezpieczeństwa, zdrowia i dobrego samopoczucia.
Kajetan
2019-05-02, 13:56
Istnieją również inne przepisy dotyczące działań związanych z pracą, które wiążą się z określonym ryzykiem, na przykład podnoszenie i przenoszenie, praca z komputerem i elektryczność.
Kamil Jonek
2019-04-18, 17:43
Zdrowie i bezpieczeństwo są naszym głównym priorytetem - nikt nie powinien narażać życia w pracy. Zwracamy równą uwagę na bezpieczeństwo w miejscu pracy i kształtowanie kultury, w której bezpieczeństwo pracy i przestrzeganie bezpieczeństwa pracy są kluczowe.
Dorota Owczarska
2019-04-16, 15:36
Dokładnie sprawdź miejsce pracy, uporządkuj je, usuń wszystkie przedmioty zaśmiecające i zakłócające pracę. Instrument, urządzenia, niezbędne materiały i części do pracy w celu uporządkowania w wygodny i bezpieczny sposób. Tak samemu.
Saloon
2019-04-02, 11:58
Najważniejsze jest dbać o siebie. Przepisy przepisami, ale człowiek sam powinien wiedzieć na ten temat coś by walczyć z sytuacją i nie mieć problemów w przyszłości.
Ada24
2019-03-30, 17:41
Wszystko ma znaczenie. Choroby zawodowe coraz częściej dotyczą prac umysłowych. Powinniśmy mieć to zapewnione na wyższym poziomie niż podstawowo co jest określone w przepisach.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.