Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1008        SUBSKRYBUJE: 6715

Kiedy świadczenie chorobowe wypłaca pracodawca, a kiedy ZUS?

Kiedy świadczenie chorobowe wypłaca pracodawca, a kiedy ZUS?

Zasiłek chorobowy mają obowiązek wypłacać pracodawca lub ZUS. Przepisy w tej kwestii są bardzo precyzyjne i nie pozostawiają miejsca na domysły.

Prawo do zasiłku chorobowego ma spora grupa osób – nie tylko pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę. Jak można przeczytać na internetowej stronie ZUS, rekompensata pieniężna za niemożność wykonywania pracy zawodowej przez czas choroby należy się również m.in.:

  • osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenia,
  • osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • osobom wykonującym pracę nakładczą.

Jeżeli zatem nie pracujesz na podstawie umowy o pracę, to wcale nie jest powiedziane, że nie możesz skorzystać z zasiłku chorobowego.

 

Komu zasiłek chorobowy wypłaci pracodawca?

Pracodawca jest zobowiązany wypłacać pracownikowi zasiłek chorobowy przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. Jeżeli zatrudniony choruje dłużej, to obowiązek ten przechodzi na ZUS. Z punktu widzenia pracodawcy znaczenie ma to, dla ilu pracodawców jego podwładny świadczył pracę. Inaczej mówiąc, licząc wspomniany okres 33 dni, konieczne jest wzięcie pod uwagę wszystkich okresów zatrudnienia pracownika.

Wyjątek od powyższej zasady dotyczy pracowników, którzy ukończyli 50 lat. Im pracodawca będzie wypłacał zasiłek chorobowy jedynie przez 14 dni w roku kalendarzowym. Od 15. dnia niezdolności do pracy obowiązek ten przejmie ZUS.

 

Przez jaki okres można pobierać zasiłek chorobowy?

Zasadniczo pracownikowi niezdolnemu do pracy zasiłek chorobowy przysługuje przez 182 dni w roku kalendarzowym. Wyjątek stanowią zatrudnieni, u których stwierdzono gruźlicę oraz kobiety w ciąży. Te dwie grupy pracowników mogą korzystać przez dłuższy okres z zasiłku chorobowego, a dokładniej przez 270 dni w roku kalendarzowym.

Jednym z pytań, które pracownicy często zadają, odnosi się do tego, czy do wspomnianych 182 dni wlicza się wszystkie okresy niezdolności do pracy czy też wyłącznie mające wspólną przyczynę. Zgodnie z przepisami przyczyna nie ma znaczenia – w każdej sytuacji zlicza się wszystkie okresy niezdolności do pracy.

 

Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Podobnie jak wynagrodzenie, zasiłek chorobowy jest wypłacany przez pracodawcę lub ZUS co miesiąc. Mimo że jest on rekompensatą za utracony zarobek, to jego kwota jest niższa niż wynagrodzenia. Wysokość pensji ma jednak znaczenie dla ustalenia wysokości zasiłku. Zgodnie z przepisami zatrudnionemu przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości:

  • 100% podstawy wymiaru (np. w przypadku kobiet w ciąży przebywających w szpitalu),
  • 80% podstawy wymiaru – standardowa wysokość zasiłku chorobowego,
  • 70% podstawy wymiaru – wówczas, gdy pracownik przebywa w szpitalu.

W przepisach została przewidziana również możliwość obniżenia wysokości zasiłku chorobowego wówczas, gdy pracownik nie dostarczył zwolnienia lekarskiego pracodawcy w wymaganym terminie, czyli w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.

 

Wracając do pracy…

…powinieneś pamiętać, aby upewnić się, że jesteś zdrowy i rzeczywiście nie musisz przebywać na zwolnieniu lekarskim. Będąc osłabionym, z pewnością nie będziesz pracował efektywnie. Chcąc szybko wrócić do takiej sprawności umysłowej, jak przed chorobą, możesz popracować nad koncentracją.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.