Visa

Oferta wygasła i nie można na nią aplikować.
Data wygaśnięcia 07.01.2024
  • Bielsko-Biała, śląskie

HR Manager

Umowa o pracę

Pełny etat

Menedżer

Praca hybrydowa

Rekrutacja zdalna

Praca od zaraz

HR Manager GBS

W dogodnej lokalizacji, w ścisłym centrum Bielska-Białej, funkcjonuje nasze Globalne Centrum Usług Biznesowych wspierające procesy administracyjne (m. in. Finanse i Księgowość, HR, IT, IA)  na rzecz naszych spółek zlokalizowanych na całym świecie. Poszukujemy zarówno ambitnych absolwentów rozpoczynających swoją karierę zawodową jak i profesjonalistów w swojej dziedzinie, chcących wesprzeć nas swoim doświadczeniem i zdobyć nowe umiejętności.

Zakres obowiązków

  • Acts as a trusted HR Business Partner to the Managing Director of the Group Business Services and to the management team on site, participates in creating strategy and advises proactively on HR matters,
  • Creates and delivers HR functional plan in line with the company strategy for recruitment and onboarding, performance management, employee development/leadership development, organizational effectiveness, employee engagement, succession planning and compensation and benefits,
  • Liaises with Corporate HR to ensure compliance and alignment with the Cooper Standard policies and guidelines,
  • Responsible for the correctness of personnel administration and payroll processes in the Company,
  • Advises and secures Labor Law compliance and represents the Company in front of external institutions,
  • Develops HR frameworks and tools to support the delivery HR plan (organizes and facilitates workshops, coordinates company events, trainings, Employer Branding initiatives, facilitates delivery of people survey, etc.),
  • Manages workforce reporting and planning for the company functions,
  • Manages budget for recruitment, learning and development, branding, office supply and social budget,
  • Delivers HR Information analysis for control and planning purposes and proactively makes proposals to management team,
  • Promotes company culture and values & supports the delivery of internal communication.

Wymagania

EXPERIENCE:

  • Several years of experience in a variety of HR roles, preferably in an international companies,
  • Experience in the area of SSC/BPO sector will be an asset,
  • Strong capability to initiate and drive improvements (project management experience is an asset).
  • 8+ years of prior experience in multi-tasking, fast- paced, deadline- oriented role.
  • Good people management experience.

KNOWLEDGE:

  • Degree or higher in HR or Law.
  • Sound knowledge of Polish Labor Code regulations,
  • Very good knowledge of HR systems accompanying HR processes in a global organization (knowledge of Workday and Xprimer is an asset),
  • Excellent command of English.

PERSONAL COMPETENCES:

  • Strong interpersonal and communication skills,
  • Taking ownership of assigned responsibilities,
  • Strong consulting and team building skills,
  • Keen analytic, organization and problem solving skills which allows for data interpretation versus simple reporting.

Oferujemy

  • Employment contract
  • International working environment
  • Job stability
  • Opportunity for development
  • Benefits package
  • Dodatki świąteczne
  • Dofinansowanie do nauki języka obcego
  • Elastyczny czas pracy
  • Karta Multisport
  • Miejsce przyjazne osobom niepełnosprawnym
  • Nowoczesne biuro
  • Pakiet socjalny
  • Parking
  • Prywatna opieka lekarska
  • Przyjazna atmosfera
  • Spotkania integracyjne
  • Stabilne warunki zatrudnienia
  • Służbowy laptop
  • Ubezpieczenie grupowe
  • Administratorem danych osobowych jest Cooper Standard Polska Sp. z o.o. 43-300 Bielsko-Biała ul. Piekarska 77, NIP: 937-210-72-71. Moje dane osobowe przetwarzane są w celu rekrutacji przez Administratora. Wiem, że przysługują mi następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, znajduje się w Polityce Prywatności Administratora.
  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Cooper Standard Polska Sp. z o.o. 43-300 Bielsko-Biała ul. Piekarska 77, NIP: 937-210-72-71 zawartych w załączonych dokumentach aplikacyjnych (w tym wizerunku), na potrzeby bieżącej rekrutacji. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana. Dodatkowo wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w załączonych dokumentach aplikacyjnych (w tym wizerunku), na potrzeby przyszłych rekrutacji przez okres 12 miesięcy. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana.