Wzór umowy agencyjnej

Wzór umowy agencyjnej

Wzór umowy agencyjnej został przygotowany w sposób uniwersalny do indywidualnego uzupełnienia informacji. Zawarte w nim zapisy należy dostosować do ustaleń zainteresowanych stron i w ostatecznej formie przedłożyć do podpisu. Dokument udostępniamy do pobrania za darmo w formacie PDF oraz edytowalnym. Plik można edytować za pomocą programu MS Word, a także podobnych mu darmowych pakietów biurowych (Open Office lub Libre Office).

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 2,50 Liczba głosów: 2
Loading...

Umowy agencyjna zawierana jest między przedsiębiorcami dokonującymi porozumienia w zakresie pośredniczenia w zawieraniu umów z klientami. Nie zawsze wymagana jest forma pisemna umowy agencyjnej, bowiem może ona być zawarta ustnie, jednak warto zawiązywać ją na piśmie dla bezpiecznego udokumentowania porozumienia. Ten rodzaj umowy stosowany jest, kiedy działalność przedsiębiorczą chce się skupić na pozyskiwaniu klientów i ich obsłudze bez podlegania poprzez stosunek pracy pracodawcy.

To wygodne rozwiązanie dla osób chcących mieć większą niezależność, nielimitowany czas pracy i elastyczność działań. Agentowi zleceniodawca nie może narzucać terminów i organizować pracy, umowa agencyjna wiąże się natomiast z innymi zobowiązaniami obu stron, które mają zagwarantować realizację obsługi określonych klientów, działalność agenta na wyłączność zleceniodawcy oraz ponoszenie przez niego odpowiedzialności za ewentualne opóźnienia czy braki w formalnościach, którymi zajmuje się w ramach pośrednictwa.

Umowa agencyjna co to jest?

Z punktu widzenia pracodawców umowa agencyjna nie jest popularna. Jest ona mniej znana, część podmiotów zatrudniających pracowników nie ma wiedzy na temat tego, kiedy warto sięgnąć po taką właśnie umowę. Tymczasem podpisanie umowy agencyjnej z zainteresowanym pracownikiem może być korzystne. Są jednak zasady, o których trzeba pamiętać.

Czym jest umowa agencyjna? Zgodnie z art. 758 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę agencyjną „przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu”.

Cechy umowy agencyjnej, wzór

Z wyżej zacytowanego przepisu jasno wynika, że agent jest osobą pośredniczącą w odpisywaniu umów z klientami. Jeżeli posiada on umocowanie dającego zlecenie, może zawierać w jego imieniu umowy, jest też upoważniony do odbierania dla niego oświadczeń. W praktyce zatem agent może być również pełnomocnikiem osoby dającej zlecenie.

Ponieważ agent może pełnić różne role, mówi się, że umowa agencyjna jest traktatem o świadczeniu usług. Zadanie agenta sprowadza się nie tylko do poszukiwania klientów zainteresowanych określonymi usługami, lecz także do prowadzenia z nimi negocjacji. Jeżeli uda mu się przedstawić usługę w taki sposób, że klient zdecyduje się na jej nabycie, przysługuje mu prowizja.

Za każdą podpisaną z klientem umowę agentowi przysługuje prowizja. Ta określona zostaje w umowie najczęściej procentowo lub kwotowo i zależy wyłącznie od ilości i wartości zawartych umów z klientami. Taka forma rozliczenia między stronami podpisującymi umowę jest też preferowana w Kodeksie cywilnym – zgodnie z art. 7581 § 1: „jeżeli sposób wynagrodzenia nie został w umowie określony, agentowi należy się prowizja”.

Poza prowizją agent może też liczyć na dodatkowe wynagrodzenie. Przyznanie tego zależy jednak od tego, w jaki sposób umówią się zainteresowane strony. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by agent otrzymał dodatkowe wynagrodzenie np. za bycie odpowiedzialnym za dalszy kontakt z klientem. Takie rozwiązanie bywa korzystne z punktu widzenia np. towarzystw ubezpieczeniowych stawiających na budowanie długofalowych relacji ze swoimi klientami.

Kiedy podpisać umowę agencyjną?

Podpisanie umowy agencyjnej jest szczególnie korzystne dla podmiotów poszukujących pracowników, którzy będą odpowiedzialni za pozyskiwanie klientów i budowanie długofalowych relacji. W takim przypadku umowa agencyjna spełnia się najlepiej, a z punktu widzenia pracodawcy (osoby dającej zlecenie), pozwala również na optymalizację kosztów zatrudnienia.

Warto pamiętać, że agent to faktycznie przedsiębiorca. Prowadzi on zarobkową działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług agencyjnych. W praktyce zatem podpisanie umowy agencyjnej, a nie np. umowy o pracę, pozwala zaoszczędzić środki dającemu zlecenie. Ten, co ważne, również prowadzi działalność gospodarczą.

Kalkulator wynagrodzeń
Sprawdź wynagrodzenie
netto, brutto i składki