Umowa o pracę na podstawie powołania, mianowania lub wyboru
Stosunek pracy na podstawie powołania dotyczy przede wszystkim osób na stanowiskach kierowniczych. Można powiedzieć, że do nawiązania stosunku pracy w drodze powołania dochodzi, gdy właściwy organ, zwany organem powołującym, powoła pracownika na określone stanowisko, a pracownik powołanie to przyjmie. Nawiązanie stosunku pracy na podstawie wyboru następuje z kolei jeżeli z wyboru wynika obowiązek wykonywania pracy w charakterze pracownika. Stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się z wygaśnięciem mandatu. Przykładem jest tutaj np. praca posła. Jeśli chodzi o mianowanie to, może ono nastąpić tylko wtedy, gdy przewidują to przepisy prawa pracy (art. 68 § 1, 73 i 76) lub inne źródła prawa np. ustawa o pracownikach samorządowych. Dodatkowo w tym przypadku wymagane może być dokonanie dodatkowych czynności np. złożenie ślubowania przez nowego pracownika.
Jak przygotować umowę o pracę na podstawie powołania/mianowania/wyboru?
Treść umowy o pracę na podstawie powołania, mianowania lub wyboru jest bardzo podobna do tradycyjnej umowy o pracę. Umowa musi zawierać dane obu stron umowy, a także określać rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, a w szczególności: miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy, rodzaj pracy, termin rozpoczęcia pracy oraz długość trwania umowy. W przypadku umowy o pracę na podstawie np. wyboru umowa powinna również zawierać podstawę prawną, na bazie której doszło do wyboru np. odniesienie do przeprowadzonych wyborów i ich wyników. W przypadku powołania i mianowania należy wskazać nazwę organu, który pracownika powołał czy mianował.
Umowa o pracę na podstawie powołania/mianowania/wyboru wzór
Bez względu na to, czy sporządzamy umowę o pracę na podstawie powołania, mianowania czy wyboru, to warto skorzystać ze wzoru takiej umowy, aby mieć pewność, że umowa zostanie sporządzona prawidłowo. W zależności jednak od tego, jaki jest podmiot powołujący. mianujący lub wybierający pracownika, należy pismo dostosować do obowiązujących norm.