Wzór oświadczenia o kosztach uzyskania przychodu – do czego?
Oświadczenie o kosztach uzyskania przychodu pozwala na obniżenie składek na poczet podatku dochodowego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu tak zwanych podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Kto może skorzystać z tej formy ulgi? Podczas wyliczania zaliczki na poczet podatku dochodowego można zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu w wysokości 300 zł pod warunkiem, że pracownik:
- zamieszkuje poza miejscowością, w której świadczy pracę;
- pracodawca nie wypłaca mu dodatku za rozłąkę;
- złoży oświadczenie o kosztach uzyskania przychodu.
Bardzo ważny jest ostatni wymieniony punkt. Pracodawca świadom przysługujących pracownikowi podwyższonych kosztów uzyskania przychodu nie ma prawa ich zastosować, jeżeli pracownik sam nie będzie o to wnioskował stosownym oświadczeniem. Świadcząc pracę w zakładzie poza swoim miejscem zamieszkania, warto więc pamiętać o oświadczeniu o kosztach uzyskania przychodu.
Co musi zawierać oświadczenie o kosztach uzyskania przychodu
Wzór oświadczenia o kosztach uzyskania przychodu przygotowaliśmy do bezpłatnego pobrania. Został sformułowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i zawiera w sobie wszystkie potrzebne elementy. Dzięki łatwej i intuicyjnej edycji każdy bez najmniejszych problemów będzie mógł poprawnie przygotować oświadczenie. Zgodnie z obowiązującymi normami, wzór dokumentu powinien zawierać informację o miejscu zamieszkania pracownika innym niż to, w którym wykonuje pracę, a także informację, że pracodawca nie wypłaca mu z tego tytułu dodatku za rozłąkę. Jak wszystkie oświadczenia, również ten dokument musi też oczywiście zostać opatrzony danymi pracownika oraz jego podpisem.
Warto wiedzieć, że oświadczenie o kosztach uzyskania przychodów zachowuje swoją ważność do odwołania. Oznacza to, że jego postanowienia nie ulegają przedawnieniu, dopóki stan faktyczny wynikający z oświadczenia się nie zmieni. Jeżeli więc pracownik powiadomi pracodawcę o zmianie miejsca zamieszkania, to zostaną zastosowane standardowe koszty uzyskania przychodu w wysokości 250 zł.