Poszukiwanie odpłatnego zajęcia nie jest zadanie łatwy. Przeciwnie, każdy, kto choć raz próbował znaleźć dobrze płatną pracę na podstawie umowy o pracę doskonale wie, że niezbędne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Choć ofert na portalach związanych z pracą można znaleźć wiele, to coraz więcej firm decyduje się na przeprowadzenie kilkustopniowego procesu rekrutacyjnego. W efekcie osoby zainteresowane muszą tygodniami czekać, by uzyskać informację, czy otrzymają posadę. Jednym z etapów takich procesów rekrutacyjnych jest rozmowa kwalifikacyjna.
Po co przeprowadza się rozmowę kwalifikacyjną?
Rozmowa kwalifikacyjna to moment, gdy naprzeciwko siebie stają pracodawca i pracownik. Przyjęło się, że to ten pierwszy chce uzyskać konkretne informacje o osobie poszukującej pracy. Trzeba jednak pamiętać, że osobiste spotkanie zainteresowanych stron to również moment, w którym pracownik może zdecydować, czy pracodawca zrobił na nim dobre wrażenie i jest zainteresowany nawiązaniem współpracy. Zdarza się, że po rozmowie kwalifikacyjnej to nie pracodawca rezygnuje z kandydata, lecz właśnie kandydat z pracodawcy.
Głównym celem rozmowy kwalifikacyjnej jest poznanie się stron zainteresowanych nawiązaniem współpracy. Na podstawie dokumentów aplikacyjnych pracodawca może wytypować tych kandydatów, którzy wydają się być potencjalnie dobrymi pracownikami. By jednak sprawdzić, który najlepiej sprawdzi się w pracy, wielu pracodawców decyduje się na przeprowadzenie np. testów czy rozmów ze specjalistami. Nie bez znaczenia jest też to, by potencjalnego pracownika poznały osoby zarządzające poszczególnymi działami.
Bo zbieżność interesów jest ważna
Gdy mowa o rozmowie kwalifikacyjnej, to trzeba pamiętać, że przeprowadzenie takiej ma odpowiedzieć na pytanie, czy między spotykającymi się stronami istnieje zbieżność interesów. Zdarza się, że pracodawca nie tylko chce sprawdzić, czy potencjalny pracownik posiada kompetencje wskazane w CV czy liście motywacyjnym – czasem zależy mu również na tym, by kandydat przekonał go, że ma wizję rozwoju firmy i ta pokrywa się z jego.
Zbieżność interesów jest szczególnie ważna, by przedsiębiorstwo rozwijało się w danym kierunku. Jeżeli pracodawca nie jest w stanie spełnić oczekiwania kandydata, to najprawdopodobniej współpraca nie będzie się układać pomyślnie. Z punktu widzenia firmy oznacza to konieczność poniesienia dodatkowych nakładów finansowych i czasowych – zorganizowanie profesjonalnej rekrutacji nie tylko kosztuje, lecz także trwa.
By wzajemnie się poznać
Zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy, rozmowa kwalifikacyjna to również moment, w którym zainteresowane strony mogą się lepiej poznać. Poza oczekiwaniami mowa również o kulturze organizacyjnej pracy czy obowiązkach potencjalnego pracownika. Jeżeli osoba wyłoniona w trakcie rekrutacji ma wspierać konkretny dział, to ważne jest również to, by poznała ona na niej swojego bezpośredniego przełożonego.
Rozmowa kwalifikacyjna to również moment, w którym strony mogą sprawdzić, jakie korzyści osiągną w przypadku nawiązania współpracy. Pracodawca może ocenić, czy kandydat wniesie do jego firmy nowe spojrzenie na konkretne sprawy lub wesprze jej działanie swoim doświadczeniem, a osoba zainteresowana zatrudnieniem może stwierdzić, czy będzie odpowiednio wynagradzana i będzie miała pole do rozwoju.
Doskonałym źródłem informacji na temat rekrutacji zarówno dla kandydatów, jak i dla rekruterów, może być raport z badania procesów rekrutacji. Można wyciągnąć z niego wiele cennych informacji, istotnych na każdym etapie starania się o pracę, czy o pracownika.
To może Cię również zainteresować