Spis treści
Obecnie umowy o pracę na czas określony są często nadużywane przez pracodawców. Ponieważ ustawodawca nie wskazał, na jaki maksymalny czas taka umowa może zostać zawarta, w praktyce dochodzi do sytuacji, w której pracodawca i pracownik podpisują ją np. na kilkadziesiąt miesięcy. Projekt noweli Kodeksu pracy opracowany w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej ma ukrócić takie praktyki. W założeniu bowiem umowa o pracę na czas określony nie będzie mogła przekroczyć 33 miesięcy. Ewentualne przekroczenie tego terminu spowoduje, że umowa przekształci się ? z mocy prawa ? w umowę na czas nieokreślony.
Ograniczenie nadużywania długotrwałych umów określonych
Proponowane zmiany mają nie tylko ograniczyć nadużycia w sferze zawierania długoterminowych umów o pracę na czas określony, ale również ich nieuzasadnionego wykorzystywania. Warto zauważyć, że problem skoncentrowany jest na fakcie, że pracownicy wykonujący pracę w oparciu o takie umowy są znacznie mniej chronieni niż pracownicy wykonujący powierzone im zadania służbowe w oparciu o umowę na czas nieokreślony. Mniejsza ochrona przejawia się m.in. w tym, że obowiązuje ich krótszy okres wypowiedzenia. Z tego choćby względu ich umowy często są określane jako mniej stabilne, część specjalistów zalicza je nawet do tzw. ?umów śmieciowych?, gdyż nie dają one pewnością zatrudnienia.
Poza zapisem dotyczącym długości zawieranych umów, w Kodeksie pracy miał zostać utrzymany przepis dotyczący maksymalnej ilości takich umów czasowych. Mowa tu o tym, że łączna ich liczba nie mogłaby przekroczyć trzech.
Wyjątki zostały przewidziane
Opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt zmian przewiduje również wyjątki od wspomnianej zasady 33 miesięcy. Te dotyczą tych umów na czas określony, które zostałyby zawarte w celu zastępstwa pracownika nieobecnego w firmie (nieobecność usprawiedliwiona) lub też w celu wykonywania pracy o charakterze sezonowym lub dorywczym. W dwóch ostatnich przypadkach pracodawca powinien jednak wskazać obiektywne przyczyny, które uzasadniają fakt, że zatrudnia on pracowników na czas określony.
Umowa na czas wykonywania określonej pracy
Wśród umów czasowych, które aktualnie znajdują się w Kodeksie pracy warto wskazać na umowę o pracę na czas wykonywania określonej pracy. W projekcie noweli przewidziana została rezygnacja z tego rodzaju umowy. Gdyby zatem wprowadzono zmiany, w Kodeksie pracy utrzymane zostałyby trzy rodzaje umów o pracę- umowa na czas nieokreślony, umowa na okres próbny i umowa na czas określony. Postulowane zmiany w tym zakresie uzasadniane są faktem, że z umowa na czas wykonywania określonej pracy nie cieszy się dużą popularnością. Z drugiej zaś strony nie można zapominać, że wprowadzenie w życie proponowanych zmian przy jednoczesnym pozostawieniu w Kodeksie umów na czas wykonywania określonej pracy mogłoby spowodować, że pracodawcy będą z nich korzystali jako ze swoistego rodzaju furtki, aby w dalszym ciągu zatrudniać na czas określony.
Limit umowy terminowej
Zmiany w przepisach dotyczących umów o pracę mają na celu ochronę pracowników przed niepewnością związaną z długotrwałym zatrudnieniem na podstawie umów na czas określony. Wprowadzenie limitu 33 miesięcy na umowy terminowe to próba zwiększenia stabilności zatrudnienia i ograniczenia praktyki "umów śmieciowych". W przypadku przekroczenia tego limitu, umowa o pracę na czas określony automatycznie przekształca się w umowę na czas nieokreślony, co daje pracownikowi większą pewność i ochronę.
Zmiany również w okresie wypowiedzenia
Proponowane przez Ministerstwo zmiany dotyczą również okresu wypowiedzenia umów czasowych. Rzeczywiście, aktualne przepisy w tym względzie są mało korzystne dla pracowników. Porównując okres wypowiedzenia umów czasowych z okresem wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas nieokreślony, osoby zatrudnione w oparciu o te pierwsze mają znacznie mniejsze prawa i to bez obiektywnego uzasadnienia. Aby zatem wyeliminować dyskryminację osób świadczących pracę w oparciu o umowy czasowe, Ministerstwo postuluje zrównanie na tej płaszczyźnie prawa osób pracujących na podstawie umów o pracę na czas określony i nieokreślony. Zgodnie z projektem niezależnie od umowy, będzie mogła ona zostać wypowiedziana przez pracodawcę z zachowaniem ustawowo określonego okresu wypowiedzenia. Warto przy tym dookreślić, że jego długość będzie zawsze taka sama i jednocześnie zależeć będzie wyłącznie od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Proponowane zmiany w tej materii są następujące:
- zatrudnienie przez okres krótszy niż 6 miesięcy ? wypowiedzenie wynosiłoby 2 tygodnie,
- zatrudnienie przez co najmniej 6 miesięcy ? wypowiedzenie wynosiłoby 1 miesiąc,
- zatrudnienie przez co najmniej 3 lata ? wypowiedzenie wynosiłoby 3 miesiące.
Jednocześnie wskazać należy, że wymienione okresy dotyczą zatrudnienia pracownika u jednego pracodawcy.
Element Umowy | Opis |
---|---|
Limit umowy terminowej | 33 miesiące, po przekroczeniu umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony |
Okres zatrudnienia | Ma wpływ na długość okresu wypowiedzenia umowy |
Maksymalna długość umowy | 33 miesiące, po przekroczeniu umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony |
Umowa na zastępstwo | Wyjątek od zasady 33 miesięcy, umowa zawarta w celu zastępstwa pracownika nieobecnego w firmie |
Podsumowanie
Zmiany w przepisach dotyczących umów o pracę mają na celu ochronę pracowników przed niepewnością związaną z długotrwałym zatrudnieniem na podstawie umów na czas określony. Wprowadzenie limitu 33 miesięcy na umowy terminowe ma na celu zwiększenie stabilności zatrudnienia. W przypadku przekroczenia tego limitu, umowa o pracę na czas określony automatycznie przekształca się w umowę na czas nieokreślony. Okres zatrudnienia ma kluczowe znaczenie dla określenia długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Przepisy przewidują pewne wyjątki od zasady 33 miesięcy, dotyczą one umów na czas określony, które zostały zawarte w celu zastępstwa pracownika nieobecnego w firmie lub wykonywania pracy o charakterze sezonowym lub dorywczym.
To może Cię również zainteresować
Umowa na czas nieokreślony: kiedy przysługuje i jakie są jej korzyści?