Najwięksi pracodawcy na Lubelszczyźnie

Praca Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. - jeden z polskich liderów wydobycia węgla kamiennego

9 czerwca 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

1 komentarz
Praca Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. - jeden z polskich liderów wydobycia węgla kamiennego
Branża wydobycia węgla kamiennego jest jedną z najważniejszych w Polsce. Dziś kondycja wielu przedsiębiorstw nie jest najlepsza przez wyczerpywane złoża oraz spadającą sprzedaż węgla, ale Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. trzyma się w czołówce najbardziej rentownych firm zajmujących się pozyskiwaniem surowców kopalnych.

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. utrzymuje wysoką wydajność wydobycia węgla kamiennego i obecnie pozostaje ostatnią spółką korzystającą ze złóż lubelskiego zagłębia. Przedsiębiorstwo przede wszystkim zarządza kopalnią "Bogdanka" zlokalizowaną w Centralnym Rejonie Węglowym (CRW) położonym w północno-wschodniej części Lubelskiego Zagłębia Węglowego.

Przedsiębiorstwo utrzymuje się w czołówce najbardziej rentownych firm w branży, co sprawia, że zwraca na siebie uwagę potencjalnych pracowników. Warto przyjrzeć się bliżej firmie oraz temu co oferuje kandydatom do pracy.

Historia firmy Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A.

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. ma swoje korzenie w 1975 roku kiedy to Rada Ministrów podjęła uchwałę o stworzeniu Kopalni Pilotująco-Wydobywczej LZW w Bogdance. Wtedy też na mocy zarządzenia Ministra Górnictwa i Energetyki powołano do życia państwowe przedsiębiorstwo pod nazwą Kopalnie Lubelskiego Zagłębia Węglowego w Budowie.

Warto nadmienić, że pierwsze wzmianki o dostępności węgla w regionie pojawiły się już w 1881 roku. W okresie międzywojennym prowadzono prace geologiczne mające określić zasoby węgla, ale II Wojna Światowa przerwała ten proces. Dopiero w 1955 roku odwiercono otwór poszukiwawczy w Chełmie. Badania zaowocowały podjęciem decyzji o wierceniach rozpoznawczo-badawczych w 1964 roku. Kolejne badania i ocena złóż trwały aż do utworzenia kopalni "Bogdanka".

W 2009 roku spółka Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym samym rozpoczął się etap prywatyzacji przedsiębiorstwa. W 2015 roku większościowy pakiet udziałów zakupiła kontrolowana przez Skarb Państwa spółka energetyczna Enea.

Video

Szukasz pracy?

Operator produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Grodzisk Mazowiecki
Dodana

Specjalista ds. zapewnienia jakości dostaw SQA

Hutchinson Poland Sp.z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik magazynu/ operator wózka/ komisjoner

Kirsch Services Sp. z o.o. Sp. K

 • Niemcy
Dodana

O prace

F.H.U A&M M.Cygan, A.Szewczyk S.C

 • Kraków
Dodana

Działalność spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A.

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. to przede wszystkim przedsiębiorstwo wydobywające węgiel kamienny. Jednak firma przewodzi grupie, w skład której wchodzą kolejne spółki zależne. Te realizują głównie usługi wspomagające pracę kopalni "Bogdanka".

W skład grupy wchodzą:

RG "Bogdanka" Sp. z o.o. - spółka świadczy usługi z zakresu wykonywania prac górniczych, budowlanych oraz realizacji dostaw.

Łączyńska Energetyka Sp. z o.o. - spółka świadczy usługi w zakresie dostaw energii cieplnej oraz prowadzenia gospodarki wodno-ściekowej na rzecz kopalni. Firma zaopatruje także podmioty zewnętrzne w energię cieplną na terenie Łęcznej.

MR Bogdanka Sp. z o.o. - spółka świadczy usługi w zakresie robót mechanicznych i utrzymania ruchu pod ziemią w górnictwie. Przedsiębiorstwo zajmuje się także wykonywaniem konstrukcji stalowych oraz remontem maszyn i urządzeń.

EkoTrans Bogdanka Sp. z o.o. - spółka działa w zakresie organizowania procesu odzysku polegającego na usuwaniu i przetwarzaniu odpadów innych niż niebezpieczne. Przedsiębiorstwo organizuje także transport odpadów pojazdami samochodowymi.

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. to jednak przede wszystkim kopalnia węgla kamiennego. Wszystkie spółki działają głównie na rzecz tego obiektu. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez spółkę potencjał produkcyjny kopalni regularnie wzrastał do 2019 roku. Nowszych danych niestety nie ujawniono.

Potencjał produkcyjny spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. w tys. ton węgla handlowego w latach 2008-2019:

 • 2019 r. - 9 451
 • 2018 r. - 9 007
 • 2017 r. - 9 050
 • 2016 r. - 9 038
 • 2015 r. - 8 457
 • 2014 r. - 9 191
 • 2013 r. - 8 345
 • 2012 r. - 7 785
 • 2011 r. - 5 838
 • 2010 r. - 5 800
 • 2009 r. - 5 236
 • 2008 r. - 5 576

Rok 2020 był dla spółki ciężki, jak zresztą dla większości przedsiębiorstw z różnych branż. Jednak początek 2021 roku przyniósł dobre wyniki finansowe. W pierwszym kwartale tego roku przychody spółki wzrosły o 17,2%.

Wyniki za I kwartał 2021 roku:

 • 543,7 mln zł - przychód spółki
 • 170,2 mln zł - EBITDA
 • 64,5 mln zł - zysk operacyjny
 • 50,3 mln zł - zysk netto
 • 2,6 mln ton - wydobycie i produkcja węgla
 • 2,4 mln ton - sprzedaż węgla

Miłośnicy żużla mogą znać spółkę Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. z wieloletniego wsparcia żużlowców Motoru Lublin. Przedsiębiorstwo od 10 lat sponsoruje zespół żużlowy i w 2021 roku podjęło decyzję o przedłużeniu współpracy.

Przedsiębiorstwo zdobyło także cenne nagrody w historii swojej działalności.

Firma na swojej stronie chwali się zdobyciem w minionych latach takich wyróżnień, jak:

 • SEP Kopalnia Roku;
 • TOP Pracodawca Polski Wschodniej;
 • Lider bezpieczeństwa w przemyśle;
 • Green Frog Award;
 • tytuł Tej, która zmienia polski przemysł.

Praca w firmie Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A.

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. jest jednym z największych pracodawców na Lubelszczyźnie i jedyną kopalnią w regionie. To sprawia, że przedsiębiorstwo jest atrakcyjne dla wielu osób szukających zatrudnienia.

Firma chwali się na swojej witrynie, że oprócz stabilnego zatrudnienia oferuje także możliwości podnoszenia kwalifikacji, szeroki pakiet socjalny oraz dofinansowania różnych form aktywności sportowej.

Aktualne oferty pracy w Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. można znaleźć na stronie:

Można się również posiłkować portalami publikującymi ogłoszenia o pracę, jak np. Aplikuj.pl. Firma w przypadku braku ofert interesujących potencjalnego kandydata zachęca do składania spontanicznych aplikacji poprzez formularze kontaktowe dostępne na stronie firmy.

Warto również odwiedzić strony internetowe spółek zależnych od Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. Te także wystawiają oferty pracy w swoich strukturach.

http://www.rgbogdanka.pl/

http://www.lebog.com.pl/

http://mrbogdanka.pl/

http://www.ekotrans-bogdanka.pl/

Opinie o firmie Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A.

Kandydaci do pracy często chcą przed aplikowaniem poznać potencjalnego pracodawcę. W tym celu wyszukuje się opinii na temat firm w internecie. Wiele portali umożliwia publikowanie opinii na temat obecnych i byłych pracodawców, jednak trzeba do takich wpisów zachować pewien dystans.

Co ciekawe na temat samej spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. do sieci trafia bardzo mało opinii. Sporadyczne wpisy zdradzają za to niewiele informacji na temat pracy w firmie. Może to świadczyć o ogólnym zadowoleniu pracowników, w innym wypadku mielibyśmy do czynienia z wysypem negatywnych wpisów.

Co do spółek zależnych to także ilość konstruktywnych opinii jest zaskakująco mała. Głównie przewija się wzmianka o niskich wynagrodzeniach. Można jednak założyć, że praca w Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. i jej spółkach zależnych jest dobrym rozwiązaniem choćby w celu zdobycia doświadczenia procentującego w dalszym rozwoju kariery.

Kontakt z firmą Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A.

Kandydaci do pracy w przedsiębiorstwie Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. mogą korzystać z formularzy kontaktowych oraz danych podanych w konkretnych ofertach pracy. Natomiast w przypadku innych spraw należy skorzystać z ogólnodostępnych danych kontaktowych.

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A.

Bogdanka

21-013 Puchaczów

tel. (+48) 81 462 51 00, 81 462 51 01

fax. (+48) 81 462 51 91

e-mail: bogdanka@lw.com.pl

Na stronie internetowej firmy https://lw.com.pl/ możecie znaleźć szczegółowe dane wszystkich konkretnych działów. Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. prowadzi także swoje profile w social mediach, które znajdziecie poniżej. Dzięki nim można sobie przybliżyć działalność przedsiębiorstwa.

https://www.facebook.com/LWBogdankaSA
https://www.youtube.com/user/LWBOGDANKA/videos

Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. jest jedną z najlepiej prosperujących spółek górniczych w Polsce oraz jednym z największych pracodawców w regionie. Nie dziwi więc fakt, że wielu potencjalnych pracowników zwraca swoją uwagę na tę firmę. Wygląda na to, że zatrudnienie w spółce może być dobrym pomysłem zarówno z myślą o dłuższej pracy, jak i o zdobyciu doświadczenia przed ruszeniem w dalszą drogę rozwoju kariery.

LINK z materiałami do wykorzystania: https://www.lw.com.pl/pl,2,s35,galeria_zdjec.html

1 komentarz

Seweryn

Seweryn

Bogdanka jest bardzo znana i jest także sponsorem klubów w regionie. Dlatego jest to z pewnością potentat w branży.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka