Praca Grupa Azoty - lider branży nawozowo-chemicznej w Europie

Praca Grupa Azoty - lider branży nawozowo-chemicznej w Europie
Grupa Azoty jest potężnym przedsiębiorstwem działającym w branży chemicznej. Firma przez lata swojej działalności nie tylko urosła do pozycji największego przedstawiciela branży w Polsce, ale jest także jednym z liderów na rynku europejskim.

Zgodnie z publikacjami firmy, Grupa Azoty znajduje się na drugiej pozycji w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych w Unii Europejskiej. Podobnie sprawa ma się w przypadku produktów chemicznych: melaminy, kaprolaktam, poliamid czy alkoholi OXO i bieli tytanowej. Grupa Azoty ciągle się rozwija i stara się rozszerzać działalność globalną. Efektem było między innymi przejęcie w 2018 roku Grupy Compo Expert będącej jednym z liderów na rynku nawozów specjalistycznych.

Grupa Azoty to obecnie jedna z największych polskich firm. Kolejne inwestycje i ruchy biznesowe umacniają pozycję firmy, a co za tym idzie przyciąga ona uwagę potencjalnych pracowników. Przyjrzyjmy się nieco bliżej polskiemu gigantowi chemicznemu.

Działalność firmy Grupa Azoty

Grupa Azoty jest stosunkowo młodym przedsiębiorstwem, ale powstałym z doświadczonych podmiotów. W 2010 roku Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach nabyły większościowy pakiet akcji Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Całkowite przejęcie miało miejsce rok później, co rozpoczęło proces konsolidacji. W sierpniu 2011 roku spółka nabyła większościowy pakiet akcji Zakładów Chemicznych Police, a w 2012 roku tarnowskie zakłady podpisały umowę konsolidacyjną z Zakładami Azotowymi w Puławach. Grupa Azoty oficjalnie powstała w kwietniu 2013 roku z miejsca stając się liderem branży.

Przedsiębiorstwo wytwarza swoje produkty w placówkach mieszczących się na terenie Tarnowa, Puław, Kędzierzyna-Koźla, Polic, Gdańska, Grzybowa, Chorzowa oraz Guben. Grupa Azoty S.A. jest nadrzędną spółką w grupie kapitałowej i od niej zależą działania pozostałych podmiotów. Prowadzi ona działalność produkcyjną, usługową oraz handlową. Spółka dysponuje własnym zapleczem badawczym.

Wśród spółek zależnych największe to:

 • Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. - spółka specjalizuje się w produkcji nawozów azotowych i jest jednym z największych producentów melaminy na świecie.
 • Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. - spółka specjalizuje się w produkcji nawozów wieloskładnikowych, azotowych oraz bieli tytanowej.
 • Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. - spółka opiera swoją działalność na nawozach azotowych oraz produktach OXO.
 • Compo Expert Holding GmbH - spółka z siedzibą w niemieckim Münster. Jest to spółka holdingowa zarządzająca 21 podmiotami. Wśród nich znajduje się Compo Expert GmbH będący jednym z największych producentów nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych.

Grupa Azoty posiada w swojej ofercie:

 • Nawozy
 • Tworzywa sztuczne
 • Materiały do technologii przyrostowych
 • Wyroby z tworzyw sztucznych
 • Produkty OXO
 • Pigmenty
 • Chemikalia
 • Siarkę
 • Folie i opakowania
 • Chemię spożywczą
 • Chemię techniczną
 • Oleochemię

Przedsiębiorstwo jest czołowym producentem chemii w Europie, ale to nie jedyna działalność, jaką świadczy Grupa Azoty. Okazuje się, że oferta firmy jest znacznie bardziej urozmaicona i obejmuje między innymi wytwarzanie oraz dystrybucję energii elektrycznej i cieplnej. Firma zajmuje się dystrybucją wody do różnych przeznaczeń oraz świadczy usługi laboratoryjne.

Spółki znajdujące się w Grupie Azoty świadczą usługi telekomunikacyjne, spedycyjne czy też usługi obsługi projektów budowlanych z pomocą sprzętu ciężkiego. Grupa Azoty wspiera także przemysł swoim doświadczeniem w opracowaniu i prowadzeniu dużych projektów.

Zgodnie z raportem finansowym za 2019 rok Grupa Azoty odnotowała przychody ze sprzedaży w wysokości 11 307 915 tys. zł, zaś zysk z działalności operacyjnej wyniósł 612 824 tys. zł. Firma zanotowała wzrost dochodów i z roku na rok zdaje sobie radzić coraz lepiej dzięki trafionym inwestycjom.

Sponsoring i działalność CSR firmy Grupa Azoty

Grupa Azoty jako jedno z największych przedsiębiorstw w Polsce czuje się zobowiązana do wsparcia rodzimych sportowców oraz akcji charytatywnych. Firma działa zgodnie ze strategią CSR (Corporate Social Responsibility) będącą fundamentem prowadzenia odpowiedzialnego społecznie biznesu.

Polski gigant inwestuje w rozwój indywidualnych sportowców oraz drużyn i związków. Ze wsparcia Grupy Azoty korzystają między innymi polscy skoczkowie narciarscy w postaci Aleksandra Zniszczoła, Piotra Żyły czy Jakuba Wolnego oraz tenisista Bartłomiej Mróz. Przedsiębiorstwo wspiera Polski Związek Narciarski. Środki finansowe były przeznaczane także na takie drużyny, jak żużlowa Unia Tarnów ŻSSA, piłkarka Pogoń Szczecin czy Wisła Puławy.

Przedsiębiorstwo jest również tytularnym sponsorem drużyn:

 • Azoty Puławy,
 • Grupa Azoty Chemik Police,
 • Grupa Azoty PWSZ Tarnów,
 • Grupa Azoty Tarnów,
 • Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Branżowe sukcesy firmy Grupa Azoty

O świetnej kondycji przedsiębiorstwa świadczą nie tylko wyniki finansowe, ale także nagrody i wyróżnienia w prestiżowych plebiscytach. To one pokazują, jak firma wypada na tle konkurencji. Grupa Azoty w swojej krótkiej historii może się pochwalić licznymi wyróżnieniami.

Między innymi Grupa Azoty stała się pierwszą środkowoeuropejską firmą, która w 2015 roku trafiła na listę 40. najbardziej wpływowych podmiotów światowego rynku chemicznego ICIS TOP 40 Power Players. W tym samym roku polski koncern znalazł się na opublikowanej przez Boston Consulting Group liście 10. najatrakcyjniejszych dla inwestorów spółek chemicznych świata. W 2019 roku Grupa Azoty została doceniona przez największe stowarzyszenie nawozowe świata, International Fertilizel Association. Firmie przyznano złoty medal "Industry Stewardship Champion".

Wybrane nagrody i wyróżnienia firmy Grupa Azoty:

 • "Respect Index" - Grupa Azoty po raz dwunasty została uwzględniona w rankingu spółek społecznie odpowiedzialnych.
 • "COP24" - wyróżnienie za działania na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach.
 • "Top Marka 2018" - zwycięstwo w prestiżowym rankingu najlepszych polskich marek.
 • "Firma 100-lecia Niepodległości" - tytuł przyznany przez Gazetę Polską w plebiscycie firm promujących jubileusz setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz szczególnie zapisujących się w historii ostatniego stulecia.
 • "Most Attractive Employers Poland 2018" - Grupa Azoty znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych pracodawców w kategorii "Nauki ścisłe".
 • "Ambasador Polskiej Chemii" - tytuł przyznany Grupie Azoty przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego w porozumieniu z Kapitułą Kampanii "Polska Chemia".

Tak się prezentuje kilka wybranych nagród z bogatej kolekcji Grupy Azoty. Przedsiębiorstwo odnosi liczne sukcesy na wielu polach, a to przyciąga uwagę potencjalnych pracowników.

Praca w firmie Grupa Azoty

Praca w Grupie Azoty wiąże się przede wszystkim z produkcją nawozów oraz chemikaliów, ale koncern świadczy także wiele innych usług. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 15 000 osób, co sprawia, że jest jednym z największych polskich pracodawców.

Zgodnie z materiałami marketingowymi pracownicy Grupy Azoty mogą korzystać z pakietu socjalnego obejmującego między innymi:

 • dofinansowania wczasów i weekendów,
 • kart podarunkowych,
 • pożyczek mieszkaniowych,
 • pożyczek pracowniczych,
 • dofinansowania udziału w imprezach sportowych, kulturalno-oświatowych itp.

Pracownicy firmy z Tarnowa, Polic oraz Kędzierzyna- Koźla są objęci Pracowniczym Programem Emerytalnym, a wszyscy pracownicy Grupy Azoty oraz ich rodziny mogą korzystać z dodatkowej opieki medycznej i ubezpieczeń grupowych.

Osoby zainteresowane podjęciem pracy w Grupie Azoty mogą znaleźć aktualne oferty pracy pod adresem internetowym: https://rekrutacja.grupaazoty.com. Na tej stronie mogą znaleźć także formularz do spontanicznej aplikacji. W przypadku braku interesującej oferty można przesłać do spółki swoje CV, które zostanie wzięte pod uwagę przy rekrutacji na dane stanowisko, jakim będzie zainteresowany kandydat.

Rekrutacja w firmie Grupa Azoty odbywa się w pięciu etapach:

 1. Wstępna analiza i selekcja - pracownicy działu HR oceniają aplikacje i wstępnie wybierają odpowiednich kandydatów.
 2. Weryfikacja kompetencji - rekruterzy oceniają dokumenty i zapraszają wybranych kandydatów do kolejnego etapu.
 3. Rozmowa kwalifikacyjna - spotkanie z kandydatami w celu bliższego ich poznania oraz przedstawienia firmy i proponowanych warunków.
 4. Podjęcie decyzji - porównanie kandydatów i wybór najlepiej odpowiadających danemu stanowisku.
 5. Zakończenie rekrutacji - kandydaci po rozmowie kwalifikacyjnej są informowani o wyniku rekrutacji za pośrednictwem telefonu bądź poczty elektronicznej.

Opinie o firmie Grupa Azoty

Większość osób poszukujących zatrudnienia stara się możliwie jak najlepiej poznać potencjalnego pracodawcę. Najczęściej w poszukiwaniu opinii odwiedza się portale gromadzące wpisy na temat pracodawców. W takich miejscach byli i obecni pracownicy mają możliwość komentowania sytuacji w firmie.

Niestety bardzo często takie platformy są jedynie miejscem wylewania żalów, dlatego warto podchodzić do nich z pewnym dystansem. Mimo to z wypowiedzi da się wyciągnąć pewne wnioski.

Na temat Grupy Azoty można znaleźć zaskakująco mało aktualnych wpisów, co może być dobrą prognozą. Wśród wpisów można znaleźć zróżnicowane opinie wskazujące na standardowe problemy dużych przedsiębiorstw. Część głosów podkreśla zbyt niskie zarobki, jak na branżę. Jednak z drugiej strony pracownicy mają szansę zdobyć cenne doświadczenie oraz wiedzę, które zaprocentują w budowaniu dalszej kariery.

Źróło: www.absolvent.pl

Kontakt z firmą Grupa Azoty

Kandydaci do pracy w Grupie Azoty do kontaktu mogą korzystać z danych zawartych w ofertach pracy oraz ze strony rekrutacyjnej podanej powyżej. Pozostali interesanci mają możliwość skorzystania z ogólnych danych kontaktowych do spółki dominującej Grupa Azoty S.A.

Dane kontaktowe firmy Grupa Azoty S.A.:

ul. Kwiatkowskiego 8

33-101 Tarnów

tel.: +48 14 637 37 37

fax: +48 14 633 07 18

e-mail: kontakt@grupaazoty.com

Na stronie internetowej Grupy Azoty pod adresem: www.grupaazoty.com można znaleźć dane kontaktowe wszystkich spółek wchodzących w skład koncernu. Warto również odwiedzić konta Grupy Azoty w social mediach. W ten sposób można zdobyć szerszą wiedzę na temat działalności koncernu.

Facebook ikona

YouTube ikona

LinkedIn ikona

 

https://www.facebook.com/GrupaAzotySA/

 

 

https://www.youtube.com/channel/UCLsHlRtiyk-2byCInYlhqbQ

 

 

https://www.linkedin.com/company/grupa-azoty-s.a./

 

 

Grupa Azoty jest liderem branży chemicznej w Polsce i sam ten fakt sprawia, że firma jest atrakcyjnym pracodawcą. Wiele wskazuje na to, że warto aplikować do spółek koncernu choćby w celu zdobycia doświadczenia oraz wiedzy, która będzie procentowała w dalszym rozwoju kariery.

Oceń ten wpis
Praca Grupa Azoty - lider branży nawozowo-chemicznej w Europie
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.