Szkolenia i rozwój

Work-life balance - jak zachować zdrową równowagę?

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

6 komentarzy

Work-life balance - jak zachować zdrową równowagę?
Najpierw szkoła, potem studia i aktywne życie zawodowe. Trzeba jednak pamiętać, że ludzie cały czas się uczą. Po osiągnięciu ciekawego stanowiska, przychodzi czas starania się o awans, z którym wiążą się nadgodziny, liczne kursy i szkolenia. Czasochłonne, jednak niezwykle potrzebne. Co w sytuacji, gdy chcemy założyć rodzinę? Jak to wszystko ze sobą połączyć i znaleźć czas na pracę oraz na rodzinę?

Ponad połowa społeczeństwa określa swoje życie jako „życie w ciągłym biegu”. Goniące nas terminy przy realizacji zawodowych projektów, brak czasu na przyjemności, a także ograniczony czas dla bliskich i przyjaciół. Ważne jest odnalezienie harmonii, która pozwoli na spokojne, pozbawione stresu życie. Odnalezienie spokoju i rozłożenie czasu na wszystkie aspekty życia powinno więc stać się naszym priorytetem. O tym, jak osiągnąć zdrową równowagę w życiu głosi koncepcja zarządzania czasem – work-life balance. Sprawdźmy co to takiego!
 

Idea work-life balance
 

Work-life balance to umiejętność połączenia pracy z innymi obszarami w życiu, czyli z domem, rodziną oraz własnymi zainteresowaniami. Koncepcja ta polega na tym, aby znaleźć harmonię, w tym co się robi, czyli uzyskać równowagę między życiem osobistym, a zawodowym.

Praca nie może zabierać czasu na życie prywatne oraz odwrotnie – nie można przekładać życia prywatnego ponad pracę. Często osoby, które pracują za dużo, mają wyrzuty sumienia, że nie poświęcają się wystarczająco dla rodziny, albo że nie dbają o swoje zdrowie. Popadają w dysonans, ponieważ z jednej strony chcą znaleźć czas na coś więcej, jednak z drugiej nie wiedzą jak to zrobić, aby się udało. Często pomimo tego, że jest się w pracy, ludzie rozpraszają się myśląc o tym, co powinni jeszcze zrobić w domu. Przez to nie przykładają się do wykonywanych obowiązków służbowych i odwrotnie – w domu zajmują się obowiązkami zawodowymi i zapominają o tym co najważniejsze, czyli należytym odpoczynku i bliskich.

Osoby, które wprowadziły do swojego życia idee work-life balance, są bardziej usatysfakcjonowane i dzięki jej stosowaniu, osiągają dużo korzyści. Zaletami stosowania się do koncepcji work-life balance są m.in.:

  • umiejętność gospodarowania czasem,
  • umiejętność odróżniania rzeczy ważnych od ważniejszych,
  • wydajniejszy czas pracy,
  • umiejętność relaksu,
  • lepsze samopoczucie,
  • lepsze zdrowie.

Takich przykładów zalet, jakie daje stosowanie koncepcji work-life balance jest wiele. Jednak to, co okaże się być najwartościowsze, zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.
 

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji

CD S.A.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Młodszy diagnosta weterynaryjny

VETLAB Sp. Z o.o.

  • Wrocław
Dodana
Polecana
Dodana

Projektant - LEROY MERLIN - Olsztyn

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • Olsztyn
Dodana
Polecana
Dodana

Work-life balance w praktyce
 

Nie istnieje jeden model, mówiący o tym, jak powinien wyglądać work-life balance. Dla każdego będzie to coś innego. Istotne jest jednak, aby pamiętać o zachowaniu harmonii, w tym, co się robi. Istnieją pewne zachowania, dzięki którym łatwiej będzie ludziom osiągnąć zdrową równowagę. Zachowania można podzielić na te, które robimy w pracy oraz na te poza nią.

W pracy ważna jest umiejętność określenia, które zadania są konieczne do zrobienia na teraz, a które mogą być zrobione później. Dzięki temu osoba skupia się na tym, co musi zrobić w danej chwili. Pomocne są tutaj narzędzia, takie jak lista obowiązków czy harmonogram. Skupiając się na jednej rzeczy, lepiej się ją wykona i w dodatku szybciej. Kolejną bardzo pomocną kwestią jest nauczenie się delegowania zadań (oczywiście, jeżeli wykonuje się pracę, w której jest to możliwe). Pomaga to zaoszczędzić czas, który może być przeznaczony na zadania, które tylko my możemy wykonać.

Poza pracą, ważne jest określanie swoich celów – wskazywanie na to, co jest istotne w życiu i co sprawia nam radość. W ciągu dnia trzeba znaleźć czas dla siebie. Może być to spotkanie ze znajomymi lub oddanie się swojemu hobby. Poza tym aktywność fizyczna jest niepodważalnie wartym uwagi elementem koncepcji work-life balance. Pomaga się zdystansować, wydobywa z nas endorfiny i sprawia, że mimo zmęczenia czujemy się znacznie lepiej. To szczególnie istotne, jeżeli wykonuje się pracę tzw. „siedzącą” i nie ma się czasu na ruch. Regularne uprawianie sportu zmniejsza stres i zwiększa koncentrację. Jeśli nie jesteś miłośnikiem siłowni, wystarczy wygospodarowanie kilkudziesięciu minut na ćwiczenia przed telewizorem albo godzinny spacer po parku!

Brak czasu dla najbliższych to kolejna kwestia, z którą borykają się osoby zapracowane. W momencie, gdy nie ma się czasu na wyjście do kina czy do restauracji, warto docenić małe momenty w trakcie dnia, które można wykonywać wspólnie z bliskimi – np. zjeść domowy obiad albo wspólnie obejrzeć film przed snem. Jest wtedy miejsce na rozmowy i planowanie wspólnego życia. To także doskonały moment na odstresowanie i zapomnienie o obowiązkach zawodowych. Celebrując rodzinne chwile, z powodzeniem można wyłączyć telefon, aby nic nie rozpraszało tego czasu.

W myśl, że nie samą pracą człowiek żyje, trzeba pamiętać o braniu urlopów i pozwoleniu sobie na odpoczynek. Właśnie dlatego należy wykorzystywać dni wolne zgodnie z przeznaczeniem – wypocząć i zregenerować organizm do pracy przez kolejne miesiące. W tym czasie nabiera się siły do dalszego działania i po powrocie do pracy, ma się więcej energii, aby ją wykonywać.

Jak zmienić swój tryb życia i jak wprowadzić równowagę między różnymi obszarami? Najlepiej czynić to wolno, stosując się do powyższych rad. Należy wyodrębnić te aspekty życia, które Cię uszczęśliwiają. Godzić je z obowiązkami i sumiennie stosować się do swoich założeń, aby konsekwentnie i małymi krokami osiągać życiowe cele. Na nasze szczęście, w wielu firmach stawia się na to, aby pracownik mógł zachowywać równowagę work-life balance i poprzez różne formy wsparcia umożliwia mu to. Sprawdź, na co możesz liczyć!
 

Workflow – zbuduj przyjazną atmosferę w pracy
 

Pracodawcy wiedzą, że zachowanie równowagi między pracą, a życiem prywatnym jest bardzo ważne. Osoby, które za dużo pracują, przemęczają się, nie są wydajnymi pracownikami. Coraz częściej pracodawcy wspierają swoich pracowników w tym, aby mieli oni czas na realizowanie siebie poza pracą. Szczęśliwy i wypoczęty pracownik, może wnieść więcej do firmy.

Pracodawcy również dbają o to, by atmosfera w pracy była przyjazna. Ważne jest tu życzliwe odnoszenie się do pracowników i zapewnienie im komfortowych warunków pracy. Ponadto zatrudniający często oferują swoim pracownikom, możliwość elastycznego czasu pracy – oczywiście, gdy pozwala na to specyfika pracy. Oznacza to wówczas, że pracownik musi dziennie przepracować 8 godzin, ale wybór czy przyjdzie do biura na godzinę 6, czy na 9 leży po jego stronie. Dzięki temu pracownik może np. zawieźć dzieci do szkoły. Inną opcją jest możliwość pracy zdalnej. W takiej sytuacji pracownik otrzymuje parę razy w tygodniu możliwość wykonywania swoich obowiązków z domu, bez przychodzenia do biura. Dzięki temu oszczędza on czas na dojazd (i powrót) do biura, a równocześnie może wykorzystać go na swoje przyjemności.

Warto też dodać, że pracodawcy bardzo często wspierają rodziny z dziećmi. Duże firmy mają koło siebie przedszkola lub żłobki, gdzie rodzic może zostawić dziecko na czas pracy. Innym przykładem stosowania idei work-life balance przez pracodawców jest dofinansowanie zajęć sportowych, wczasów czy zapewnienie opieki medycznej dla pracowników albo organizacja kursów językowych.

Warto zadbać o równowagę w życiu. Idea work-life balance właśnie o tym mówi. Osoby, które nauczyły się zarządzać czasem w taki sposób, bez wątpienia są szczęśliwsze. Dzięki odnalezieniu równowagi między pracą, a życiem prywatnym, dają z siebie 100% w sprawach zawodowych i prywatnych. Należy jednak pamiętać, że każdy powinien znaleźć swój własny sposób na osiągnięcie równowagi życiowej.

Podziel się

6 komentarzy

Eugenia

Eugenia

Work-life balance - przyznaję, że tego pojęcia nie znałam. Artykuł ok. Dużo można się z niego dowiedzieć. Teraz wiem, że WLB) to koncepcja zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy „pracą” (kariera i ambicja) a życiem prywatnym (zdrowie, rozrywka, rodzina, duchowość). Powinna być równowaga pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Należy umiejętnie zarządzać czasem, aby mieć czas na rodzinę i wykonywać prawidłowo czynności wpracy.
Pracownik Dariusz

Pracownik Dariusz

Work-life balance (WLB) – koncepcja zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy "pracą" (kariera i ambicja) a życiem prywatnym. Tak brzmi skrótowo definicja, którą się posłużyłem. Praca nie powinna wpływać za bardzo na nasze życie osobiste. Należy umieć zarządzać praca, którą się wykonuje. Co to za życie, jak pracownik źle zarządza pracą, pozostaje w pracy, albo pracę bierze do domu.
Doncaster

Doncaster

Zamiast szkolić pracowników i oczekiwać ich doskonałego wykonania, daj im szansę na porażkę. Niech wykorzystają to, czego się nauczyli, bez obaw o konsekwencje, jeśli popełnią kilka błędów.
Dewian

Dewian

Szkolenie to program, który pomaga pracownikom uczyć się konkretnej wiedzy lub umiejętności w celu poprawy wydajności w ich obecnych rolach. Szkolenia i praca mogą być przyjemne.
Ada

Ada

Ciągłe doskonalenie jest dobre dla wszystkich w każdym wieku. Człowiek powiększając swoje możliwości zawodowe dzięki temu może zyskać w hierarchii. Czasami to wymóg.
Domen Prevc

Domen Prevc

Praca i kasa oraz gonitwa. Niestety tak to jest. Dobfra orghanizacja i pomysł pozwalają jednak wszystrko zorganizować. Nie wiem jak wy macie, ale liczy się też szczęście, przypadek. Można pracować lata i w sumie być szarym człowiekiem, a inni młodzi ot fuks i sukces na całe życie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka