Ponad połowa społeczeństwa określa swoje życie jako „życie w ciągłym biegu”. Goniące nas terminy przy realizacji zawodowych projektów, brak czasu na przyjemności, a także ograniczony czas dla bliskich i przyjaciół. Ważne jest odnalezienie harmonii, która pozwoli na spokojne, pozbawione stresu życie. Odnalezienie spokoju i rozłożenie czasu na wszystkie aspekty życia powinno więc stać się naszym priorytetem. O tym, jak osiągnąć zdrową równowagę w życiu głosi koncepcja zarządzania czasem – work-life balance. Sprawdźmy co to takiego!
Idea work-life balance
Work-life balance to umiejętność połączenia pracy z innymi obszarami w życiu, czyli z domem, rodziną oraz własnymi zainteresowaniami. Koncepcja ta polega na tym, aby znaleźć harmonię, w tym co się robi, czyli uzyskać równowagę między życiem osobistym, a zawodowym.
Praca nie może zabierać czasu na życie prywatne oraz odwrotnie – nie można przekładać życia prywatnego ponad pracę. Często osoby, które pracują za dużo, mają wyrzuty sumienia, że nie poświęcają się wystarczająco dla rodziny, albo że nie dbają o swoje zdrowie. Popadają w dysonans, ponieważ z jednej strony chcą znaleźć czas na coś więcej, jednak z drugiej nie wiedzą jak to zrobić, aby się udało. Często pomimo tego, że jest się w pracy, ludzie rozpraszają się myśląc o tym, co powinni jeszcze zrobić w domu. Przez to nie przykładają się do wykonywanych obowiązków służbowych i odwrotnie – w domu zajmują się obowiązkami zawodowymi i zapominają o tym co najważniejsze, czyli należytym odpoczynku i bliskich.
Osoby, które wprowadziły do swojego życia idee work-life balance, są bardziej usatysfakcjonowane i dzięki jej stosowaniu, osiągają dużo korzyści. Zaletami stosowania się do koncepcji work-life balance są m.in.:
- umiejętność gospodarowania czasem,
- umiejętność odróżniania rzeczy ważnych od ważniejszych,
- wydajniejszy czas pracy,
- umiejętność relaksu,
- lepsze samopoczucie,
- lepsze zdrowie.
Takich przykładów zalet, jakie daje stosowanie koncepcji work-life balance jest wiele. Jednak to, co okaże się być najwartościowsze, zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.
Work-life balance w praktyce
Nie istnieje jeden model, mówiący o tym, jak powinien wyglądać work-life balance. Dla każdego będzie to coś innego. Istotne jest jednak, aby pamiętać o zachowaniu harmonii, w tym, co się robi. Istnieją pewne zachowania, dzięki którym łatwiej będzie ludziom osiągnąć zdrową równowagę. Zachowania można podzielić na te, które robimy w pracy oraz na te poza nią.
W pracy ważna jest umiejętność określenia, które zadania są konieczne do zrobienia na teraz, a które mogą być zrobione później. Dzięki temu osoba skupia się na tym, co musi zrobić w danej chwili. Pomocne są tutaj narzędzia, takie jak lista obowiązków czy harmonogram. Skupiając się na jednej rzeczy, lepiej się ją wykona i w dodatku szybciej. Kolejną bardzo pomocną kwestią jest nauczenie się delegowania zadań (oczywiście, jeżeli wykonuje się pracę, w której jest to możliwe). Pomaga to zaoszczędzić czas, który może być przeznaczony na zadania, które tylko my możemy wykonać.
Poza pracą, ważne jest określanie swoich celów – wskazywanie na to, co jest istotne w życiu i co sprawia nam radość. W ciągu dnia trzeba znaleźć czas dla siebie. Może być to spotkanie ze znajomymi lub oddanie się swojemu hobby. Poza tym aktywność fizyczna jest niepodważalnie wartym uwagi elementem koncepcji work-life balance. Pomaga się zdystansować, wydobywa z nas endorfiny i sprawia, że mimo zmęczenia czujemy się znacznie lepiej. To szczególnie istotne, jeżeli wykonuje się pracę tzw. „siedzącą” i nie ma się czasu na ruch. Regularne uprawianie sportu zmniejsza stres i zwiększa koncentrację. Jeśli nie jesteś miłośnikiem siłowni, wystarczy wygospodarowanie kilkudziesięciu minut na ćwiczenia przed telewizorem albo godzinny spacer po parku!
Brak czasu dla najbliższych to kolejna kwestia, z którą borykają się osoby zapracowane. W momencie, gdy nie ma się czasu na wyjście do kina czy do restauracji, warto docenić małe momenty w trakcie dnia, które można wykonywać wspólnie z bliskimi – np. zjeść domowy obiad albo wspólnie obejrzeć film przed snem. Jest wtedy miejsce na rozmowy i planowanie wspólnego życia. To także doskonały moment na odstresowanie i zapomnienie o obowiązkach zawodowych. Celebrując rodzinne chwile, z powodzeniem można wyłączyć telefon, aby nic nie rozpraszało tego czasu.
W myśl, że nie samą pracą człowiek żyje, trzeba pamiętać o braniu urlopów i pozwoleniu sobie na odpoczynek. Właśnie dlatego należy wykorzystywać dni wolne zgodnie z przeznaczeniem – wypocząć i zregenerować organizm do pracy przez kolejne miesiące. W tym czasie nabiera się siły do dalszego działania i po powrocie do pracy, ma się więcej energii, aby ją wykonywać.
Jak zmienić swój tryb życia i jak wprowadzić równowagę między różnymi obszarami? Najlepiej czynić to wolno, stosując się do powyższych rad. Należy wyodrębnić te aspekty życia, które Cię uszczęśliwiają. Godzić je z obowiązkami i sumiennie stosować się do swoich założeń, aby konsekwentnie i małymi krokami osiągać życiowe cele. Na nasze szczęście, w wielu firmach stawia się na to, aby pracownik mógł zachowywać równowagę work-life balance i poprzez różne formy wsparcia umożliwia mu to. Sprawdź, na co możesz liczyć!
Workflow – zbuduj przyjazną atmosferę w pracy
Pracodawcy wiedzą, że zachowanie równowagi między pracą, a życiem prywatnym jest bardzo ważne. Osoby, które za dużo pracują, przemęczają się, nie są wydajnymi pracownikami. Coraz częściej pracodawcy wspierają swoich pracowników w tym, aby mieli oni czas na realizowanie siebie poza pracą. Szczęśliwy i wypoczęty pracownik, może wnieść więcej do firmy.
Pracodawcy również dbają o to, by atmosfera w pracy była przyjazna. Ważne jest tu życzliwe odnoszenie się do pracowników i zapewnienie im komfortowych warunków pracy. Ponadto zatrudniający często oferują swoim pracownikom, możliwość elastycznego czasu pracy – oczywiście, gdy pozwala na to specyfika pracy. Oznacza to wówczas, że pracownik musi dziennie przepracować 8 godzin, ale wybór czy przyjdzie do biura na godzinę 6, czy na 9 leży po jego stronie. Dzięki temu pracownik może np. zawieźć dzieci do szkoły. Inną opcją jest możliwość pracy zdalnej. W takiej sytuacji pracownik otrzymuje parę razy w tygodniu możliwość wykonywania swoich obowiązków z domu, bez przychodzenia do biura. Dzięki temu oszczędza on czas na dojazd (i powrót) do biura, a równocześnie może wykorzystać go na swoje przyjemności.
Warto też dodać, że pracodawcy bardzo często wspierają rodziny z dziećmi. Duże firmy mają koło siebie przedszkola lub żłobki, gdzie rodzic może zostawić dziecko na czas pracy. Innym przykładem stosowania idei work-life balance przez pracodawców jest dofinansowanie zajęć sportowych, wczasów czy zapewnienie opieki medycznej dla pracowników albo organizacja kursów językowych.
Warto zadbać o równowagę w życiu. Idea work-life balance właśnie o tym mówi. Osoby, które nauczyły się zarządzać czasem w taki sposób, bez wątpienia są szczęśliwsze. Dzięki odnalezieniu równowagi między pracą, a życiem prywatnym, dają z siebie 100% w sprawach zawodowych i prywatnych. Należy jednak pamiętać, że każdy powinien znaleźć swój własny sposób na osiągnięcie równowagi życiowej.