!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Ile przerw należy się pracownikowi?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze

Ile przerw należy się pracownikowi?
Osoby rozpoczynające pracę mogą zastanawiać się, na ile przerw w ciągu dnia mogą sobie pozwolić. Dotyczy to zwłaszcza tych pracowników, którzy będą wykonywać pracę w biurze – oni najczęściej sami decydują, kiedy zrobią sobie przerwę.

To, do ilu przerw w ciągu dnia pracy ma pracownik, zależy m.in. od jego wymiaru czasu pracy. Specjalne uprawnienie w tym zakresie mają np. osoby niepełnosprawne czy pracownicy młodociani, którzy mogą liczyć na więcej pauz lub na dłuższy wypoczynek w ramach jednej. Ponieważ przerwa pozwala na odpoczynek czy spożycie posiłku zapewniającego siły na resztę dnia, tak ważne jest, by każdy zainteresowany wiedział, na ile przerw może liczyć. Wiedza ta pozwala na mądre zagospodarowanie czasu wolnego.


Ile czasu spędzasz w pracy?

Podpisanie umowy o pracę nie jest równoznaczne  tym, że pracownik w zakładzie pracy będzie spędzał 8 godzin od poniedziałku do piątku. Zdarza się, że pracodawca jest zainteresowany zatrudnieniem pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na ¼ etatu lub ½ etatu. Od tego, ile godzin zatrudniony spędza w zakładzie pracy zależy to, na jak długą przerwę będzie mógł liczyć.

Zgodnie z art. 134 Kodeksu pracy pracownik wypełniający zawodowe obowiązki przez co najmniej 6 godzin, może liczyć na przerwę wynoszącą co najmniej 15 minut. W praktyce oznacza to, że 15 minut jest zupełnym minimum, z jakiego może skorzystać osoba zatrudniona. Zdarza się bowiem, że pracodawcy doskonale rozumieją, że to niewystarczający czas, by móc zjeść śniadanie czy odpocząć i pozwalają zatrudnionym skorzystać np. z dwóch przerw o długości 15 minut każda.


Gdy jesteś pracownikiem młodocianym

Są grupy pracowników, którzy z uwagi np. na wiek, mogą liczyć na dodatkowe uprawnienia w zakresie długości przerw. Przykładem mogą być pracownicy młodociani. Za takich uważa się osoby, które ukończyły 16 rok życia, ale nie ukończył 18 lat.

Ile w ciągu godzin spędzanych w zakładzie pracy mogą wypoczywać pracownicy młodociani? Odpowiedzi również należy szukać w Kodeksie pracy. Zgodnie z przepisami, pracodawca zatrudniający pracownika młodocianego, którego dobowy wymiar pracy jest dłuższy niż 4,5 godziny, musi liczyć się z koniecznością zagwarantowania mu przerwy trwającej nieprzerwanie 30 minut. Pauza, z jakiej korzysta pracownik młodociany, jest wliczana do jego czasu pracy.


Specjalne uprawnienia dla kobiet karmiących piersią

Z dłuższych przerw mogą korzystać również kobiety, które wróciły do zawodowych obowiązków po urodzeniu dziecka i które to karmią piersią. Wówczas zastosowanie ma art. 187 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim taka pracownica ma prawo do dwóch przerw po 30 min. Jeżeli karmi więcej niż jedno dziecko, to przysługują jej dwie przerwy po 45 min każda.

Nie zawsze jednak pracownica karmiąca piersią może liczyć na dodatkowe przerwy z tego powodu. Pauza nie przysługuje kobietom wykonującym pracę przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie. Jeżeli pracownica pracuje mniej niż 6 godzin dziennie, będzie mogła skorzystać tylko z jednej, a nie dwóch, przerw. W praktyce oznacza to, że prawo do dwóch przerw ma wyłącznie pracownica karmiąca dzieci, która została zatrudniona na pełen etat.


Podsumowując, można powiedzieć, że to, na ile przerw może liczyć pracownik, zależy od wielu czynników. Głównymi są: wymiar czasu pracy zatrudnionego, specjalne uprawnienia przysługujące pewnym grupom pracowników czy decyzje, jakie podjął w tym zakresie pracodawca.

To może Cię również zainteresować

Wymiar czasu pracy - wszystko co warto o nim wiedzieć

Podziel się

4 komentarze

karakal

karakal

Warto wiedzieć jakie jest prawo. Jednak ja bazuje na tym co jest u nas. Ustal priorytet potrzebnych informacji. Na przykład, jeśli nie możesz uruchomić komputera lub plakietki dostępu, potrzebujesz natychmiastowej pomocy. A nie iż czas tracisz na coś.
Wanda

Wanda

Ciekawie opisane zagadnienie. Niby prosta tematyka dotycząca przerw w pracy, a tak czytając to nie wiedziałem prawie nic pod względem szczegółów na ten temat. Ciekawa opcja.
Klimczakowa

Klimczakowa

Przydatny artykuł. Z niego wiadomo, ile przerw mają pracownicy młodociani, kobiet w ciąży.... U nas w zakładzie mamy 15-minutową przerwę na śniadanie.
Bagnet

Bagnet

Pracodawca powinien dać pracownikowi wystarczająco dużo przerw, aby upewnić się, że jego zdrowie i bezpieczeństwo nie są zagrożone, jeśli ta praca jest „monotonna”.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.