Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 929        SUBSKRYBUJE: 6965
Tematy, które interesują czytelników:  Porzucenie pracy, Urząd pracy, Umowa o dzieło

Wady i zalety franczyzy - sprawdź, czy to się opłaca

Wady i zalety franczyzy - sprawdź, czy to się opłaca

Założenie własnej działalności gospodarczej może być sposobem na bezrobocie, jak i niezależność finansową. Ci, którzy decydują się na taki krok najczęściej dokonują dokładnej analizy wszystkich za i przeciw. Podobnego bilansu warto dokonać w momencie zainteresowania się franczyzą.

Działanie pod znaną marką jest rozwiązaniem m.in. dla osób, które nie mają własnego pomysłu na biznes. Aby jednak nie okazało się, że rozpoczęcie współpracy z franczyzodawcą nie spełniło twoich oczekiwań, powinieneś przeanalizować zalety i wady franczyzy.

 

Na czym polega franczyza?

Franczyza to model biznesowy polegający na tym, że franczyzodawca udostępnia zainteresowanemu przedsiębiorcy (franczyzobiorcy) m.in. znak towarowy, koncepcję prowadzenia działalności gospodarczej oraz udziela mu wsparcia merytorycznego przez cały okres współpracy. W zamian franczyzodawca zobowiązuje się do uiszczenia opłat i korzystania z usług wskazanych dostawców.

Współcześnie franczyza prężnie rozwija się na całym świecie. Jako osoba zainteresowana masz naprawdę szeroki wybór, jeżeli chodzi o wybór franczyzodawcy. Ci bowiem działają w każdej branży. Przy ich pomocy możesz prowadzić m.in. sklep spożywczy, stację benzynową, szkołę językową czy salon łazienek.

Czytaj również: Własna firma. Sposób na niezależność?

 

Franczyza – co możesz zyskać?

Zalet franczyzy można wymienić całkiem sporo. Oto najważniejsze:

  • Prowadzenie przetestowanego biznesu. Decydując się na franczyzę, otwierasz biznes pod marką dobrze znaną konsumentom. Fakt ten przekłada się na konkretne zyski.
  • Niższe koszty związane z rozpoczęciem. Otrzymując m.in. materiały reklamowe i identyfikację wizualną, nie musisz inwestować własnych środków na ich zakup. Szczególnie kapitałochłonne może być opracowanie i zamówienie materiałów reklamowych. Korzystając z franczyzy, omijasz konieczność poniesienia tych kosztów.
  • Dostęp do koncepcji know-how. Aby firma odniosła na rynku sukces, jej właściciele muszą stworzyć koncepcję działania. Franczyzobiorca korzysta z gotowego pomysłu, a w ramach zawartej umowy najczęściej ma prawo uczestniczyć w licznych kursach i szkoleniach.
  • Atrakcyjne ceny. Większość franczyzodawców decyduje się zawrzeć w umowie klauzulę, na mocy której franczyzobiorca jest zobowiązany zaopatrywać się u konkretnych dostawców. Takie rozwiązanie jest opłacalne – przy dużej ilości nabywanych produktów, każdy franczyzobiorca może liczyć na atrakcyjne ceny, które sprawią, że będzie on konkurencyjny.


Franczyza? Licz się z ograniczeniami!

Otwarcie biznesu ma zawsze dwie strony medali. Poza możliwością zarobienia większych pieniędzy niż na etacie i niezależnością, nie można zapomnieć o prowadzeniu np. księgowości. Skorzystanie z franczyzy wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Za wady tego modelu biznesowego można uznać:

  • Regularne kontrole ze strony franczyzodawcy. Każdy franczyzodawca kontroluje w pewnym stopniu poczynania franczyzobiorców. To, jak będą wyglądały kontrole, zależy wyłącznie od opracowanej przez franczyzodawcę koncepcji prowadzenia biznesu.
  • Konieczność spełnienia konkretnych wymogów. Trudno mówić o szczegółach – każdy franczyzodawca stawia inne wymagania przed potencjalnymi franczyzobiorcami. Aby prowadzenie np. sklepu spożywczego było opłacalne, franczyzodawca może wymagać, by znajdował się on w miejscowości zamieszkiwanej przez min. 10 tys. osób.
  • Ograniczone możliwości realizowania własnych pomysłów. Franczyzobiorca musi liczyć się z wieloma ograniczeniami, jeżeli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Wiąże się to oczywiście z faktem korzystania z cudzej koncepcji prowadzenia biznesu.
  • Opłaty, opłaty… Istotna jest też kwestia finansowa. Franczyzobiorca jest zobowiązany do uiszczania miesięcznej opłaty. W zależności od polityki realizowanej przez franczyzodawcę, może to być np. procent od dochodów. Podpisanie umowy wiąże się również z kwestią zakupu licencji (pakietu franczyzowy).

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.