Deregulacja biur rachunkowych. Co konkretnie się zmieniło?

Deregulacja biur rachunkowych. Co konkretnie się zmieniło?
Biura rachunkowe to wyspecjalizowane podmioty świadczące usługi z zakresu rachunkowości. Najczęściej obsługują one zarówno podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby fizyczne. Ponieważ branża wciąż się rozwija, wiele osób upatruje w założeniu takiego biura szansę na dobry zarobek. Dziś założenie biura rachunkowego jest jeszcze łatwiejsze niż kilka lat temu.

Wszystko za sprawą deregulacji (w dniu 10 sierpnia 2014 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych).
 

Kto może dziś prowadzić biuro rachunkowe?

Współcześnie biuro rachunkowe może otworzyć każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. To jednak nie jest jedyny wymóg. Istotne jest również to, by nie była ona karana m.in. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów. Zakres wymogów, jaki musi spełnić osoba zainteresowana, jest jednak mniejszy niż przed wejściem w życie zmian, co oznacza, że biuro rachunkowe może otworzyć niemal każdy zainteresowany.

Jakie wymogi musiały spełnić osoby zainteresowane otwarciem biura przed deregulacją? Wówczas biuro mogli prowadzić wyłącznie doradcy podatkowi i księgowi, którzy zdobyli specjalny certyfikat księgowego. By uzyskać ten, zainteresowany musiał nie tylko posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, lecz także mieć doświadczenie w pracy. Więcej informacji na temat zmian w związku z deregulacją znajduje się na stronie internetowej: http://oc-biura-rachunkowego.pl/nadchodzi-deregulacja/.


Co z ubezpieczeniem OC?

Z punktu widzenia biur rachunkowych istotne są również zmiany w zakresie ubezpieczenia OC. Wcześniej podmioty te musiały posiadać ubezpieczenie, gdy zajmowały się prowadzeniem ksiąg rachunkowych i doradztwem podatkowym. Dziś wymagane przepisami jest posiadanie polisy tylko w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Fakt, że przedsiębiorcy prowadzący biura rachunkowe nie muszą posiadać wielu ubezpieczeń sprawia, że mogą inwestować firmowe oszczędności. O tym, jak zagospodarować nadwyżki można przeczytać m.in. w artykule: „Firmowe oszczędności. Jak je zainwestować?”. Z drugiej strony nie można zapomnieć, że osoby prowadzące działalność gospodarczą najczęściej sprawdzają, czy i na jaką wysokość biuro rachunkowe posiada polisę.


Większa konkurencja, niższe ceny?

Deregulacja to zawsze pytanie o konkurencyjność rynku i ceny usług oferowanych przez poszczególne podmioty. Rzeczywiście, rynek się rozrasta, a podmiotów oferujących usługi rachunkowe przybywa. Większa konkurencja przekłada się na malejące ceny usług – każde z biur chce zachęcić klientów do korzystania właśnie z ich usług.

Nie zawsze jednak cena jest kluczowa dla właściciela firmy poszukującego biura rachunkowego. Trudno ukrywać, że jest ona istotna, ale równie ważna jest jakość świadczonych usług. Jeżeli biuro rachunkowe działa od niedawna i nie zatrudnia specjalistów, to pojawia się pytanie o to, czy rzeczywiście będzie ono w stanie zaoferować usługi na wysokim poziomie. I o tym nie powinni zapominać ci, którzy myślą o znalezieniu swojego miejsca w tym właśnie segmencie usług.

Oceń ten wpis
Deregulacja biur rachunkowych. Co konkretnie się zmieniło?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

specjalista
2019-12-05, 16:36
Temat na pewno ciekawy. Dotyczy biur rachunkowych, których jest mnóstwo w naszym kraju.
biuro DY
2019-05-26, 18:04
Deregulacja biur rachunkowych. Co konkretnie się zmieniło? Nie będę streszczał artykułu, przeczytajcie....
Maczki
2019-05-07, 13:13
Ja nie znałem wcześniej jak to wyglądało bo dopiero trzeci rok prowadzę swoją firmę. Jeżeli tak było to jest to korzystne rozwiązanie regulujące biura rachunkowe w tym zakresie.
Borek
2019-04-09, 15:33
Ciekawy temat i dobrze opisane wszystkie szczegóły tematu. W sumie dotyczy to wielu biur. U nas działa bardzo dużo biur rachunkowych które rozliczają wiele firm itp.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.