Michael Page International (Poland) Sp. z o.o.

Senior Accountant EMEA *flexible hybrid model*

  • Warszawa, mazowieckie

Model

Umowa o pracę

Michael Page Finance & Human Resources - W centrum naszej działalności znajdują się tysiące ludzi, których życie odmieniliśmy znajdując im nową pracę oraz wyjątkowa jakość usług, które świadczymy naszym klientom i kandydatom. Z dumą wyznaczamy standardy na rynku rekrutacyjnym, a dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu połączonemu ze zrozumieniem osobistych motywacji, stwarzamy naszym kandydatom okazję do realizacji pełni ich potencjału.

Niezależnie od tego czy jesteś pracodawcą poszukującym członków swojego zespołu, czy kandydatem, który chce rozwinąć swoją karierę, Michael Page oferuje Ci zespół który zrozumie Twoje potrzeby. Wraz z Page Executive i Page Outsourcing, Michael Page jest częścią PageGroup. Jesteśmy pewni, że nasza wiedza pomoże Ci osiągnąć Twoje cele – niezależnie od tego czy szukasz pracownika, czy też nowego miejsca pracy.

Zakres obowiązków

  • Handle accounting for multiple EMEA entities under US GAAP, which includes:
    • Managing accounting for international sales and clinical activities (revenue, costs, receivables).
    • Ensuring accuracy and completeness of the General Ledger (preparing journal entries and account analyses).

  • Oversee the monthly financial closing process:
    • Follow month-end control checklist to ensure all transactions are recorded correctly.
    • Review journal entries, reconcile account balances, and prepare reports.

  • Coordinate accounting activities with third-party service providers in Europe.

  • Manage accurate and timely accounting and settlement of all intercompany transactions.

  • Work with external services for VAT, direct taxes, and other local reports.

  • Help gather information for tax return preparation.

  • Assist in preparing statutory accounts under local GAAP for various EMEA entities.

  • Support the implementation and testing of SAP S/4HANA changes.

  • Collaborate with different teams to meet all financial reporting deadlines.

  • Participate in developing and updating accounting policies, procedures, and strategies, including process and system improvements.

  • Support SOX compliance and oversee control audits.

Wymagania

  • Holds a Bachelor's degree in Accounting, Business, or Finance.
  • Has 5 years of experience in multinational finance, ideally in healthcare or medical devices.
  • Willing to handle daily accounting tasks and thrive in a fast-paced and evolving environment.
  • Possesses strong knowledge of US GAAP and local GAAP.
  • Experienced in using SAP.
  • Excellent communication skills and cultural sensitivity, important for working with outsourced services and teams in the US and Europe.
  • Fluent in English, both spoken and written.
  • Proficient in SAP, Excel, Power BI, Concur, Workday, and group reporting tools like BPC or Hyperion.

Oferujemy

  • Annual Bonus
  • Private Medical Care
  • Multisport Allowance
  • Lunch card
  • Flexible working model - starting remotely with later office visits twice a month
  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Michael Page Finance & Human Resources 40-007 Katowice Uniwersytecka 13, NIP: 5252345586 zawartych w załączonych dokumentach aplikacyjnych (w tym wizerunku), na potrzeby bieżącej rekrutacji. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana. Dodatkowo wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w załączonych dokumentach aplikacyjnych (w tym wizerunku), na potrzeby przyszłych rekrutacji przez okres 12 miesięcy. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana.
Dodana
Wygasa (za 15 dni temu)