Wzór skierowania na badania lekarskie
Wzór skierowania został szczegółowo określony przez rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 roku. Oznacza to, że pracodawcy muszą się trzymać odgórnie ustalonego szablonu dokumentu i nie mogą w nim zachodzić odstępstwa od reguły. Skierowanie na badanie lekarskie przede wszystkim powinno zawierać informację o rodzaju zlecanych badań. Pracodawcy mogą zarządzić jedno z trzech badań lekarskich oceniających zdolności do pracy pracownika:
- wstępne, wykonywane przed rozpoczęciem zatrudnienia;
- okresowe, wykonywane po upływie ważności poprzednich badań;
- kontrolne, wykonywane po dłuższej absencji pracownika (np. L4 przekraczającym 30 dni).
W skierowaniu na badania lekarskie bez względu na rodzaj badań należy umieścić dane osoby kierowanej oraz jej numer PESEL. W przypadku osoby, której nie nadano numeru PESEL, konieczne jest posłużenie się danymi dokumentu tożsamości takimi jak numer i seria dowodu osobistego, a przy osobie przyjmowanej do pracy należy podać datę jej urodzenia. Zgodnie z przepisami we wniosku musi się znaleźć opis stanowiska praca, określenie dokładnie rodzaju pracy oraz wykonywanych czynności. Kluczowy jest również opis warunków pracy i wskazanie ewentualnych czynników niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia.
kiedy wykonuje się badania lekarskie do pracy?
Dokument kierujący na badania wystawia się zawsze w przypadku chęci zatrudnienia nowego pracownika, by uzyskać orzeczenie lekarskie uprawniające do wykonywania danej pracy. Kolejne badania obowiązują okresowo po czasie określonym przez lekarza wystawiającego orzeczenie, a także kontrolnie, gdy zajdzie taka potrzeba. Warto także wspomnieć, że nie zawsze przy zatrudnianiu pracownika trzeba kierować pracownika na wstępne badania lekarskie. Wyjątkami są sytuacje, gdy:
- pracownik zatrudnia się ponownie u tego samego pracodawcy i na to samo stanowisko lub na stanowisko o podobnych warunkach pracy w ciągu 30 dni od zakończenia poprzedniego stosunku pracy;
- pracownik zatrudnia się u innego pracodawcy w ciągu 30 dni po zakończeniu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli nowy pracodawca uzna, że orzeczenie lekarskie zezwala na pracę w warunkach odpowiadających warunkom na danym stanowisku.