!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Czy mamy szansę na 6-godzinowy dzień pracy?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 25 głosów

25 głosów

5 komentarzy

Czy mamy szansę na 6-godzinowy dzień pracy?
Po 8 godzinach spędzonych w pracy masz po prostu dość? Z chęcią wychodziłbyś z pracy szybciej? Być może już wkrótce będzie to możliwe – aktualnie firmy w różnych częściach świata testują 6-godzinny dzień pracy. Jak się okazuje, efekty zaskakują.

Zarówno w Polsce, jak i na świecie przeprowadza się liczne badania mające odpowiedzieć m.in. na takie pytania, jak: co motywuje pracowników do pracy, jak czas pracy organizują przełożeni czy ile godzin pracownik faktycznie spędza, wykonując pracę. Jeżeli chodzi o ostatni punkt, to nie od dziś wiadomo, że przede wszystkim osoby zatrudnione w biurach bardzo często mają problem z efektywną pracą. Dlaczego? Bo pojawia się nie tylko pokusa, lecz także możliwość sprawdzenia prywatnej poczty czy wykonania prywatnego połączenia telefonicznego.

Z raportu przygotowanego przez OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wynika, że Polacy znajdują się w czołówce najbardziej zapracowanych pracowników na świecie – zajmujemy 7 miejsce z sporządzonym rankingu. Ale czy liczba spędzonych w firmie godzin faktycznie przekłada się na naszą efektywność?


Szwedzi już wiedzą – 6-godzinny dzień pracy się sprawdza

Ciekawe informacje płyną ze Szwecji. Część tamtejszych pracodawców zdecydowała się wprowadzić w swoich firmach 6-godzinny dzień pracy. Powód? Chęć poprawy efektywności pracy wśród zatrudnionych. Efekt? Lepszy niż oczekiwany – pracownicy byli na tyle zmotywowani, że w ciągu 6 godzin wykonywali pracę, która dotychczas zajmowała im 8 godzin.

Wdrożenie krótszego dnia pracy w niektórych szwedzkich firmach przełożyło się przede wszystkim na efektywność pracowników. Mimo krótszego dnia pracy, pracodawcy nie obniżyli wynagrodzenia zatrudnionym, co przełożyło się również na częstsze korzystanie przez nich m.in. z oferty ośrodków kulturalnych. Plusem zatem była dodatkowa cegiełka dołożona do rozwoju gospodarki.


Pracujemy nieefektywnie, bo…

Powodów, dla których nasza praca jest nieefektywna, jest bardzo wiele. W wielu firmach upływa nawet godzina od momentu przekroczenia jej progu, zanim pracownicy zabiorą się do wykonywania swoich obowiązków. Ploteczki, dodatkowa przerwa, załatwianie osobistych spraw w ciągu dnia pracy… – wszystko to ma wpływ na to, że pracownicy często zabierają pracę do domu.
Efekty braku zdyscyplinowania są bardzo poważne. Pracownicy myślami są przez większą część dnia w pracy, choć faktycznie tę skończyli o 16.


Czy w Polsce będziemy pracować krócej?

Choć 6-godzinowy dzień pracy się sprawdza, to jednak polscy przedsiębiorcy nie mają wątpliwości – do wprowadzenia takiego rozwiązania jeszcze długa droga. Dlaczego? Są obawy, że nie we wszystkich branżach takie rozwiązanie się sprawdzi. Ponadto, kłopotem byłaby kwestia rozliczeń – część specjalistów jest przekonana, że wprowadzenie 6-godzinnego dnia pracy dla pracowników byłoby pokusą dla pracodawców, aby obniżać wynagrodzenia. To zaś byłoby demotywujące dla zatrudnionych.

Obawy wyrażają również sami pracownicy, pytając choćby o przerwy. Czy w tym zakresie również wprowadzone zostałyby zmiany? Pozostaje jeszcze kwestia minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w Polsce – czy i jak jego kwestię rozwiązałby ustawodawca?

Podziel się

5 komentarzy

Klaus

Klaus

Chyba to nie o tyle Szwecja ale Azja. Tam mogliby a i tak wolą więcej pracować. Oczywiście nie mówię tutaj o wyzysku ludzi jak tam także jest.
Bożena

Bożena

My to nie Szwecja jak piszecie. Bardzo długa droga, abyśmy pracowali 6 godzin i tyle samo zarabiali co teraz pracując 8 godzin.
Urszula

Urszula

W innych krajach tak jest. U nas jednak by cokolwiek zarobić to w większości przypadków trzeba dorobić przez większą liczbę przepracowanych godzin.
Ireneusz

Ireneusz

Uważam, że nie stać nas Polaków, aby pracować 6 godzin dziennie.
Cemka

Cemka

Wszystkim zainteresowanym stronom należy dać możliwość wyrażenia swoich opinii. Następnie należy podjąć kroki w celu wdrożenia tego, co zostało ustalone, w ograniczonych ramach czasowych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.