Zarówno w Polsce, jak i na świecie przeprowadza się liczne badania mające odpowiedzieć m.in. na takie pytania, jak: co motywuje pracowników do pracy, jak czas pracy organizują przełożeni czy ile godzin pracownik faktycznie spędza, wykonując pracę. Jeżeli chodzi o ostatni punkt, to nie od dziś wiadomo, że przede wszystkim osoby zatrudnione w biurach bardzo często mają problem z efektywną pracą. Dlaczego? Bo pojawia się nie tylko pokusa, lecz także możliwość sprawdzenia prywatnej poczty czy wykonania prywatnego połączenia telefonicznego.
Z raportu przygotowanego przez OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wynika, że Polacy znajdują się w czołówce najbardziej zapracowanych pracowników na świecie – zajmujemy 7 miejsce z sporządzonym rankingu. Ale czy liczba spędzonych w firmie godzin faktycznie przekłada się na naszą efektywność?
Szwedzi już wiedzą – 6-godzinny dzień pracy się sprawdza
Ciekawe informacje płyną ze Szwecji. Część tamtejszych pracodawców zdecydowała się wprowadzić w swoich firmach 6-godzinny dzień pracy. Powód? Chęć poprawy efektywności pracy wśród zatrudnionych. Efekt? Lepszy niż oczekiwany – pracownicy byli na tyle zmotywowani, że w ciągu 6 godzin wykonywali pracę, która dotychczas zajmowała im 8 godzin.
Wdrożenie krótszego dnia pracy w niektórych szwedzkich firmach przełożyło się przede wszystkim na efektywność pracowników. Mimo krótszego dnia pracy, pracodawcy nie obniżyli wynagrodzenia zatrudnionym, co przełożyło się również na częstsze korzystanie przez nich m.in. z oferty ośrodków kulturalnych. Plusem zatem była dodatkowa cegiełka dołożona do rozwoju gospodarki.
Pracujemy nieefektywnie, bo…
Powodów, dla których nasza praca jest nieefektywna, jest bardzo wiele. W wielu firmach upływa nawet godzina od momentu przekroczenia jej progu, zanim pracownicy zabiorą się do wykonywania swoich obowiązków. Ploteczki, dodatkowa przerwa, załatwianie osobistych spraw w ciągu dnia pracy… – wszystko to ma wpływ na to, że pracownicy często zabierają pracę do domu.
Efekty braku zdyscyplinowania są bardzo poważne. Pracownicy myślami są przez większą część dnia w pracy, choć faktycznie tę skończyli o 16.
Czy w Polsce będziemy pracować krócej?
Choć 6-godzinowy dzień pracy się sprawdza, to jednak polscy przedsiębiorcy nie mają wątpliwości – do wprowadzenia takiego rozwiązania jeszcze długa droga. Dlaczego? Są obawy, że nie we wszystkich branżach takie rozwiązanie się sprawdzi. Ponadto, kłopotem byłaby kwestia rozliczeń – część specjalistów jest przekonana, że wprowadzenie 6-godzinnego dnia pracy dla pracowników byłoby pokusą dla pracodawców, aby obniżać wynagrodzenia. To zaś byłoby demotywujące dla zatrudnionych.
Obawy wyrażają również sami pracownicy, pytając choćby o przerwy. Czy w tym zakresie również wprowadzone zostałyby zmiany? Pozostaje jeszcze kwestia minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w Polsce – czy i jak jego kwestię rozwiązałby ustawodawca?