Pracodawca wydający pieniądze na przeszkolenie pracownika nie może mieć pewności, że ten nie zrezygnuje np. po miesiącu. Właśnie dlatego część podmiotów zatrudniających szczególną uwagę przywiązuje do benefitów. Dodatkowe świadczenia nie tylko umożliwiają motywowanie pracowników, lecz także zapewniają, że posada będzie bardziej atrakcyjna.
Motywować pracowników można nie tylko za pomocą dodatkowych pieniędzy. Pozapłacowe świadczenia pieniężne są coraz popularniejsze wśród pracodawców. Z jednej strony umożliwiają pracownikowi skorzystanie np. z prywatnej opieki zdrowotnej, z drugiej, jeżeli są atrakcyjne, przeważają szalę na korzyść aktualnego pracodawcy.
Podstawowe narzędzia
Współcześnie służbowy telefon, czy służbowy samochód nie dziwią pracowników. Przeciwnie – takie elementy są uznawane za narzędzia niezbędne do prawidłowego wykonywania zawodowych obowiązków. Warto przy tym zauważyć, że wiele firm nie może pozwolić sobie na to, by nie wręczyć pracownikowi pakietu niezbędnych narzędzi.
Firma zapominająca o prawidłowym wyposażeniu stanowiska pracy swojego podwładnego nie tylko uchodzi za nieprofesjonalną, lecz także nieprzygotowaną do zatrudniania pracowników. Właśnie dlatego większość podmiotów bardzo dużą uwagę przywiązuje do prawidłowego przystosowania stanowiska pracy, z myślą o osobach podejmujących zatrudnienie.
Dobry pakiet socjalny, czyli jaki?
Pracownicy doceniają dobre pakiety socjalne, ale tylko wówczas, gdy nie są one traktowane jako dodatek do niskiej pensji. Jeżeli osoba zatrudniona nie może liczyć na godziwe wynagrodzenie, trudno by cieszyła się np. z darmowego karnetu na siłownię. W takim przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby wypłacenie podwładnym premii.
Stworzenie dobrego pakietu socjalnego nie jest przy tym łatwe. Pracodawca powinien uwzględnić oczekiwania i potrzeby wszystkich zatrudnionych. Dla jednych np. karnet na siłownię może być bardzo atrakcyjny, dla innych przeciwnie. Z tego względu dobrze porozmawiać z osobami zatrudnionymi jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. W końcu pakiet socjalny jest tworzony z myślą o nich.
W pracy czy poza?
Pracodawca chcący wprowadzić do firmy pakiet socjalny ma wiele możliwości. Może zdecydować się na wykupienie pracownikom np. prywatnego ubezpieczenia, karnetów na siłownię czy biletów do teatru. Jeżeli jednak zakład pracy posiada wolną przestrzeń do zagospodarowania, można pomyśleć o tym, by urządzić np. siłownię w firmie. To pozwoli też zintegrować się pracownikom po godzinach.
Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Nie każdy pracownik musi mieć ochotę przebywać z osobami z pracy już po godzinach pracy. Jeżeli zaś pracodawca opłaca świadczenia na mieście, nie zawsze lokalizacja musi pracownikowi pasować. Z tego względu tak ważne jest, by dokładnie przemyśleć każde rozwiązanie, jeszcze przed wprowadzeniem go w życie.
A może przedszkole?
W ostatnich latach wzrosła liczba pracodawców, którzy są prorodzinni. Pracownicy takich firm mogą liczyć na szereg udogodnień związanych z wychowywaniem dziecka. Do rzadkości nie należy tworzenie przez pracodawców przedszkola na terenie firmy. Dzięki temu rodzice nawet w przerwie mogą zajrzeć do swojej dziecka.
Zorganizowanie opieki dla najmłodszych w godzinach pracy w tym samym budynku to również – z punktu widzenia pracujących pracowników – wyeliminowanie konieczności dojazdu do przedszkola po godzinach pracy. Takie rozwiązanie się sprawdza się, gdyż rodzice – jeżeli zachodzi konieczność – mogą też zostać po godzinach.