!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Poszukiwanie pracownika

5 błędów, które możesz popełnić tworząc ogłoszenie o pracę

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

6 komentarzy

5 błędów, które możesz popełnić tworząc ogłoszenie o pracę
Z pewnością doskonale wiesz, że znalezienie pracownika wiąże się z koniecznością zamieszczenia ogłoszenia na jednym z portali ogłoszeniowych. Sprawdź, jakie błędy możesz popełnić, konstruując ofertę.

Czy szukanie pracownika to szukanie igły w stosie siana? Wiele zależy, czy prawidłowo przygotujesz się do poszukiwań. Skonstruowanie oferty pracy to wcale nie tak prosta sprawa, jakby się wydawało. Poniżej znajdziesz 5 błędów, których popełnienia powinieneś się wystrzegać, jeżeli chcesz szybko znaleźć właściwą osobę na utworzone stanowisko pracy.


1) Brak informacji o wymaganiach wobec potencjalnego pracownika

Załóżmy, że poszukujesz handlowca. Jeżeli swoje wymagania wobec kandydata ograniczysz do wykształcenia kierunkowego i doświadczenia, to może się okazać, że firmowa skrzynka – zamiast zostać zasypana wiadomościami – świeci pustkami lub przeciwnie – aplikacji jest tak dużo, że musisz odrzucać te, które nie spełniają twoich wymagań. Dziś wykształcenie kierunkowe ma drugorzędne znaczenie – liczy się przede wszystkim skuteczność.

Określ minimum wymagań w stosunku do potencjalnego pracownika. Zamiast pisać, że poszukujesz doświadczonego pracownika, napisz, że oczekujesz np. minimum 3-letniego doświadczenia na podobnym stanowisku. Szukając pracownika biurowego, wskaż, jakie dokładnie programy powinien on sprawnie obsługiwać. Języki obce? Zamiast pisać, że wymagasz znajomości języka angielskiego, napisz, że poszukujesz osoby władającej językiem angielskim zarówno w piśmie, jak i mowie na poziomie minimum CAE. Słowem – unikaj ogólników, pisz jak najbardziej szczegółowo. W ten sposób wyeliminujesz sytuację, że do pracy będą zgłaszać się osoby bez wymaganych umiejętności.


2) Brak informacji o tym, co oferujesz

Czy wyobrażasz sobie, że specjalista – którego poszukujesz – odpowie na ofertę, która będzie kiepsko skonstruowana? Z pewnością nie. Właśnie dlatego musisz dokładnie napisać, co oferujesz potencjalnemu pracownikowi. Wskaż, czy jesteś zainteresowany zatrudnieniem pracownika na pełen etat, czy na część. Jeżeli nie chcesz, to nie musisz podawać informacji o wynagrodzeniu, ale dobrze, abyś poinformował, co proponujesz poza nim.

Bardzo wiele firm, poza wynagrodzeniem, proponuje osobom zatrudnionym m.in. dostęp do prywatnej służby zdrowia czy możliwość przystąpienia do ubezpieczenia grupowego. Wszystkie te pozapłacowe świadczenia mogą zachęcić najlepszych do przesłania aplikacji do twojej firmy.


3) Brak informacji o zakończeniu rekrutacji

Na portalach ogłoszeniowych codziennie pojawiają się dziesiątki, jeżeli nie setki nowych ogłoszeń. Skąd kandydat, który przegląda sporadycznie oferty, ma wiedzieć, czy twoje jest jeszcze aktualne? Aby nie okazało się, że długo po zakończeniu rekrutacji otrzymujesz aplikacje od osób zainteresowanych pracą dla ciebie, najlepiej będzie, jeżeli w ogłoszeniu zawrzesz informację, do kiedy kandydaci mogą przesyłać zgłoszenia.


4) Brak informacji o firmie

Twoja firma to międzynarodowa korporacja? Jeżeli nie, powinieneś napisać o tworzonym przez siebie przedsiębiorstwie choć kilka zdań. Czym zajmuje się twoja firma na co dzień? Kogo zatrudnia? Jak szybko się rozwija i co chce osiągnąć w najbliższych np. 5 latach? Jako właściciel doskonale znasz odpowiedzi na te pytania.

Pamiętaj, że z opublikowanym przez ciebie ogłoszeniem zapoznają się nie tylko osoby potencjalnie zainteresowane, lecz także ci, którzy natrafią na nie przez przypadek. Zamieszczając opis firmy, możesz budować świadomość swojej marki wśród potencjalnych klientów czy kontrahentów. Takie działanie może tylko pomóc, z pewnością nie zaszkodzi.


5) Opublikowanie ogłoszenia tylko na jednym portalu

Osoby poszukujące pracę najczęściej przeglądają więcej niż jeden portal ogłoszeniowy. Dobrze, abyś zdecydował się opublikować ogłoszenie w więcej niż jednym miejscu. W ten sposób treść oferty dotrze do bardzo dużej grupy potencjalnych osób.

Jeżeli masz taką możliwość, to – poza portalami z ogłoszeniami – powinieneś też opublikować ogłoszenia w mediach społecznościowych. Nie zaszkodzi też na stronie firmowej stworzyć zakładki np. „praca”. Zdarza się, że osoby poszukujące lepszej pracy niż dotychczas, odwiedzają strony firm, w których chętnie znaleźliby zatrudnienie.

Podziel się

6 komentarzy

Miłosz

Miłosz

Warto czytać porady i wiedzieć jak unikać takich błędow.
monika

monika

Zawsze warto w każdej sytuacji dbać o to by unikać błędów. Profesjonalne ogłoszenia przecież muszą być właśnie takie a nie jakieś jakby pisał je Kali.
Gosia

Gosia

Przydatna informacja w tym artykule, aby nie popełnić błędu szukając odpowiedniego pracownika. Skorzystam na pewno z Waszych rad.
Konrad

Konrad

Dobrze napisane. Media społecznościowe to kolejne źródło potencjalnych kandydatów. Jeśli Twoja firma ma stronę na Facebooku lub kanał na Twitterze, możesz opublikować wersję reklamy.
Tango

Tango

Zdarza się również, że przez jakiś czas nie ma wolnych miejsc, ale nagle pojawia się obiecujący kandydat na konkretną pozycję. Tacy kandydaci muszą być umieszczeni na specjalnej liście.
Benny

Benny

Ciekawa porada, bo niby nie ma z początku nic skomplikowanego w tworzeniu takiej oferty, a w praktyce pokazuje to, że się robiło błędy i warto coś w tym układzie pozmieniać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.