• Nysa, opolskie pow. nyski

Manager

Umowa o pracę

Michael Page Finance & Human Resources - W centrum naszej działalności znajdują się tysiące ludzi, których życie odmieniliśmy znajdując im nową pracę oraz wyjątkowa jakość usług, które świadczymy naszym klientom i kandydatom. Z dumą wyznaczamy standardy na rynku rekrutacyjnym, a dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu połączonemu ze zrozumieniem osobistych motywacji, stwarzamy naszym kandydatom okazję do realizacji pełni ich potencjału.

Niezależnie od tego czy jesteś pracodawcą poszukującym członków swojego zespołu, czy kandydatem, który chce rozwinąć swoją karierę, Michael Page oferuje Ci zespół który zrozumie Twoje potrzeby. Wraz z Page Executive i Page Outsourcing, Michael Page jest częścią PageGroup. Jesteśmy pewni, że nasza wiedza pomoże Ci osiągnąć Twoje cele – niezależnie od tego czy szukasz pracownika, czy też nowego miejsca pracy.

Zakres obowiązków

  • Coordinate set-up project, making the lab fully operational in time, with focus on: talent acquisition, training of employees, setting up the different sample flows, database set up (LIMS), purchase planning of consumables and warehousing.
  • Manage and oversee the daily operations of the chemical laboratory.
  • Recruit, lead and mentor a team of laboratory supervisors, engineers, technicians, providing guidance and support as needed.
  • Develop and implement standard operating procedures for laboratory testing procedures.
  • Coordinate with other departments to prioritize and schedule laboratory testing activities.
  • Review and approve test results, ensuring accuracy and compliance with quality standards.
  • Implement quality control measures to ensure that testing procedures meet regulatory requirements.
  • Conduct internal audits to assess laboratory performance and identify areas for improvement.
  • Collaborate with research and development teams to support product development initiatives.
  • Stay up-to-date on industry trends and regulatory changes, and ensure that laboratory practices remain compliant.
  • Contact with Client
  • Manage OPEX/CAPEX budget

Wymagania

  • Bachelor's degree in chemistry, chemical engineering, or a related field; advanced degree preferred.
  • Minimum of 8 years of experience in a chemical laboratory setting, with at least 4 years in a supervisory or managerial role.
  • Strong knowledge of chemical procedures and analytical techniques.
  • Familiarity with laboratory safety protocols and regulatory requirements
  • Excellent leadership and communication skills, with the ability to effectively manage a team.
  • Strong organizational and problem-solving skills, with attention to detail.
  • Experience with laboratory information management systems (LIMS) preferred.
  • Ability to multitask and prioritize tasks in a fast-paced environment.
  • Commitment to quality and continuous improvement.

Oferujemy

  • Competitive salary
  • Health insurance
  • Company Car / Car allowance package
  • Professional development opportunities
  • Collaborative and supportive work environment
  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Michael Page Finance & Human Resources 40-007 Katowice Uniwersytecka 13, NIP: 5252345586 zawartych w załączonych dokumentach aplikacyjnych (w tym wizerunku), na potrzeby bieżącej rekrutacji. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana. Dodatkowo wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w załączonych dokumentach aplikacyjnych (w tym wizerunku), na potrzeby przyszłych rekrutacji przez okres 12 miesięcy. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana.
Dodana
Wygasa (za 14 dni temu)